Улюблена казка, уклін Героям і осучаснений античний міф: Яким був другий день OPERAFEST TULCHYN-2021

Другий день оперного фестивалю мав тему "Українська класика і сучасність"

Валентина Пустіва
Шеф-редактор регіональної редакції Depo.Вінниця
Улюблена казка, уклін Героям і осучаснен…
Фото: Сергій Бахмутов

Завершився другий день оперного фестивалю просто неба OPERAFEST TULCHYN-2021. Цей день мав тему "Українська класика і сучасність". Журналісти Depo.Вінниця пропонують свій погляд на те, що відбувалося в Тульчині на території легендарного Палацу Потоцьких. 

Тульчинський оперний фестиваль просто неба.

Тульчинський оперний фестиваль просто неба. Партер

Традиційно другий день операфесту має в програмі виставу для дітей. Цього разу дитячий контент забезпечив колективу Вінницького українського академічного музично-драматичного театру ім. М. Садовського, який уперше брав участь у фестивалі. Свою авторську інсценізацію роману-казки Льюїса Керрола "Аліса в Країні чудес" заслужений артист України Петро Авраменко назвав театралізованою музично-фантастичною подорожжю. Чого в ній було більше – музики чи фантастики – визначити непросто, але виконання, без сумніву, можна назвати фантастичним, даруйте за тавтологію.

Сцена з вистави "Аліса в Країні Чудес"

Сцена з вистави "Аліса в Країні Чудес" у виконанні вінницьких акторів

Тульчинський оперний фестиваль. Сцена з вистави "Аліса в Країні Чудес" у виконанні вінницьких акторів

Тульчинський оперний фестиваль. Сцена з вистави "Аліса в Країні Чудес"

Тульчинський оперний фестиваль просто неба. Сцена з вистави "Аліса в Країні Чудес"

Діти – глядачі особливі, вони не приховують емоцій і не лукавлять у глядацькій "залі". І коли п’ятитисячний гурт дітей плеще в долоні, захоплено вигукує, підспівує і підтанцьовує, можна не сумніватися в тому, що успіх досяг найвищого рівня приголомшливості.

Діти - найбільш вдячна і щира публіка

Оперний фестиваль у Тульчині. Діти - найбільш вдячна і щира публіка

Особливо дітям подобається почуватися учасниками театралізованого дійства: це ж так круто, коли казкові герої підходять до тебе, подають руку, щось запитують, коли разом з ними можна танцювати й бігати.

Оперний фестиваль у Тульчині. "Аліса" серед глядачів

Петро Авраменко служить у Житомирському академічному  музично-драматичному театрі, але нерідко співпрацює з іншими колективами. У Вінницькому театрі його приймають як у сім’ї, і це помітно в отриманому результаті. Режисер пропонує акторам своє сценічне бачення літературного твору, актори ж, вживаючись у роль, додають своє, і тільки у повному взаєморозумінні можна досягнути гармонії на сцені. У дитячих виставах це особливо важливо, адже, наголошує Авраменко, сучасні діти читають мало, а прищепити їм любов до читання, до сценічного мистецтва можна тільки дуже якісною грою. Виконавиця ролі Аліси Єлизавета Гриценко була приємно вражена, коли діти підходили і казали "А в книзі було по-іншому!" і навіть додавали, що треба б перечитати повість-казку. Якщо чесно, то в авторів цих рядків, які читали про пригоди Аліси досить давно, думка перечитати улюблену дитячу книжку виникала теж.

Єлизавета Гриценко і Петро Авраменко під час брифінгу

А для дорослих у суботу підготували тривалу, різноманітну і дуже ефектну програму.

Балет "Майська ніч" (музика Євгена Станковича) у виконанні "Київської опери" задовольнив і любителів класики, і прихильників фольклору. Багата уява балетмейстера красиво перенесла балетне дійство в українське село. Колоритна українська музика органічно об’єднала гоголівський гумор, тонку лірику й душевні переживання героїв.

Тульчинський оперний фестиваль. Сцена з балету "Майська ніч"

Тульчинський фестиваль. Сцена з балету "Майська ніч"

Оперний фестиваль у Тульчині. Сцена з балету "Майська ніч"

Оперний фестиваль у Тульчині. Балет "Майська ніч". Оркестр

Оперний фестиваль у Тульчині. Балет "Майська ніч".

Хормейстер-постановник балету Анжела Масленнікова розповіла після вистави, як колектив театру з нетерпінням чекав на тульчинський фестиваль, як адаптував виставу до незвичної сцени, як актори виступали на балконі свого театру під час локдауну, щоб відчувати зв'язок з глядачем, бачити його вдячну реакцію. У Тульчині  Київська опера знайшла вдячну публіку, і всі три її постановки (дві – у перший день фестивалю) пройшли на ура.

Анжела Масленнікова

Після балету у програмі фестивалю був справжній тріумф хмельницької режисерки Богдани Латчук. Спочатку глядачам показали масштабне оперне "полотно" "Ярослав Мудрий" Георгія Майбороди. Це новітнє прочитання суперечливого образу Ярослава Мудрого з погляду сьогодення.

Сцена з опери "Ярослав Мудрий"

Сцена з опери "Ярослав Мудрий". Тульчинський оперний фестиваль

Сцена з опери "Ярослав Мудрий". Оперний фестиваль у Тульчині

Виконували оперу солісти й Академічний симфонічний оркестр Хмельницької обласної філармонії, хор і балет Академічного ансамблю пісні і танцю "Козаки Поділля". Під час опери про державного діяча учасники фестивалю вшанували Героїв АТО/ООС – захисників України. Дякували Героям за те, що вони захищають можливість слухати українську музику, дивитися українські вистави, ростити юних громадян України і почуватися господарями на своїй землі.

Вшанування Героїв АТО/ООС під час оперного фестивалю

Вшанування Героїв АТО/ООС під час оперного фестивалю в Тульчині

Коли захисники вийшли на сцену, хор заспівав "Боже великий єдиний, нам Україну храни!". Втім, надія України – не тільки на Бога, а й на цілком земних людей, які стали на захист рідної землі. 

Вшанування Героїв АТО/ООС. Оперний фестиваль у Тульчині

Опівночі на глядачів чекала прем’єра рок-опери аніме "Орфей та Еврідіка назавжди". Музика й оригінальна ідея – композитора Михайла Брунського, режисер-постановник, як уже наголошувалося, – Богдана Латчук. Ця вистава тріумфально пройшла у країнах Сходу, а тепер вона в Україні. Нічого схожого ні в Тульчині, ні, мабуть в Україні взагалі, до цього не було. Давньогрецька міфічна історія кохання напівбога Орфея і лісової німфи Еврідіки ожила в суперсучасній постановці з інтерактивними декораціями, об'ємним відеоконтентом і ефектом повного занурення в міфічний простір. Звісно, жодні спроби переказати і показати, як це було круто, не зможуть дати повного уявлення про те, що пощастило побачити гостям фестивалю. Можна порадити всім тільки одне: якщо вам колись випаде нагода побачити цю постановку, знайдіть можливість це зробити. Видовище справді незабутнє.

Рок-опера "Орфей і Еврідіка назавжди"

Рок-опера "Орфей і Еврідіка назавжди", оперний фестиваль у Тульчині

Рок-опера "Орфей і Еврідіка назавжди", оперний фестиваль просто неба у Тульчині

Сьогодні, 29 серпня – завершальний день фестивалю. Його тема – "Золоті хіти".

На 19:00 запланована концертна прем’єра авторської оперної програми "Bad Boys In Opera" Львівської національної філармонії й солістів з Канади, Словаччини, Польщі й Італії, а на 21:30 – на "десерт" фестивалю – прем’єра "Мюзикл-шоу" від Національної оперети України. Це сучасна інтерпретація легендарних мюзиклів світу – від "Привида опери", "Чикаго" і "Хелоу, Доллі!" до "Ісус Христос – суперзірка" і "Нотр-Дам де Парі".

Поставити "крапку" у фестивалі, який став можливий завдяки підтримці Українського культурного фонду, має традиційний феєрверк.

OPERAFEST TULCHYN

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Вінниця

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme