На Миколая треба прийняти "ритуального" гостя, перевірити "чи слизький сніг" та віддати всі борги

Не лише кожна країна світу, а й кожен український регіон має свої особливості святкування Миколая

На Миколая треба прийняти "ритуального"…

З давніх-давен свято Миколая відзначали в багатьох країнах світу. Дітвора чекала його з нетерпінням, адже вранці під подушкою знаходила смаколики та подарунки. Давні традиції відроджуються і тепер - батьки розповідають дітям легенду про святого Миколая та його помічників, про "миколайчики" та різку, яку неодмінно непослух знайде під своєю подушкою. Про особливості святкування Миколая на Поділлі розповідає Depo.Вінниця.  

Першим, на Миколая вранці встає господар. Він має перейти своє подвір'я і нагодувати худобу, при цьому примовляючи: "Дай, Боже, добрий день, щобись худібонька здорова була та й я з тобою ще й зі своєю жоною!". Потім зазвичай приймали "полазника" - ритуального гостя, яким обов'язково мав бути чоловік. Адже він приносить щастя в дім. 

Пообіддя Св. Миколая називали братчинами. Це своєрідний обряд примирення ворогів і прощення всіх образ. На братчини господарі варили пиво з першого солоду та пригощали сусідів. Основними стравами на Миколая були пироги з капустою і грибами. Також після обіду запрягали найкращі коні у вози і з радісними піснями їздили навколо села, щоб перевірити "чи слизький сніг цього року випав".

Далі у цей день господарі влаштовували веселощі на знак початку різдвяно-новорічних свят. В містах на площах показували повчальні вистави за релігійними мотивами. По закінченню вистав костюмований Миколай вручав подарунки дітям. Іноді до свята випікали особливий вид печива - "миколайчики". Разом з іншими гостинцями та різкою, як пересторогою від злих вчинків, їх клали дітям уночі під подушку.

Загалом, в Україні день Миколая став виключно дитячим святом. Але все зводилось не лише до подарунків: діти старанно готувались до зустрічі з добрим Миколаєм, вчили пісеньки та віршики. А також - писали святому листи, в яких розповідали про подарунки, які б хотіли отримати в цю казкову ніч. Листи залишали на підвіконні, звідки їх забирали помічники святого. 

А ще на Поділлі вважають, що бажання, загадане в переддень свята має велику ймовірність збутися. Ще одне вірування стверджує, що свято Миколая – останній день в році, коли можна розрахуватись з усіма боргами.

Навіщо на Поділлі на Миколая приймали "ритуального" гостя та пробували чи слизькой сніг   - фото 2



Більше новин про події у світі читайте на Depo.Вінниця

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme