Магнітики, кераміка й сало з хроном: Що і де пропонують туристам у Вінниці

Виявляється, знайти справді вінницькі сувеніри у місті не так просто  
 

Сергій Маламура
Журналіст регіональної редакції Depo.Вінниця
Магнітики, кераміка й сало з хроном: Що…

Уже друге літо поспіль через пандемію коронавірусу туристів, особливо іноземних, на вулицях Вінниці зустріти можна рідко. Але мандрівники до міста таки приїжджають, а свої враження від людей, гостинності вінничан та пам’яток історії й архітектури багато хто хоче привезти додому у вигляді якогось особливого сувеніра. На крайній випадок – хоча б магнітика з вінницькою символікою. Втім, прогулявшись місцями, які зазвичай приваблюють гостей міста, кореспондент Depo.Вінниця вимушений констатувати: придбати у Вінниці щось оригінальне і пам’ятне не зовсім просто.

Вірус, що вбиває… ринок сувенірів

Європейська площа – місце, яке туристи намагаються не пропускати. Вабить гостей як знаменита Вежа Артинова, так і загалом атмосфера на площі. Кілька років тому, власне, у самій Вежі відкрили комунальне підприємство "Подільський туристично-інформаційний центр". Воно було добре помітним для туристів, там можна було отримати інформацію про всі туристичні послуги та цікаві локації міста й, звісно, придбати оригінальні сувеніри від вінницьких майстрів. Діяли також своєрідні "філії" інформаційного центру – кіоски "Туристичний сервіс".

Тепер туристично-інформаційний центр переїхав, хоча й недалеко, але чи не єдина послуга, яку там нині можна отримати – "Шлюб за добу". Можливо, це не зовсім те, чого у Вінниці шукають гості з інших міст, але в кожного свої пріоритети.

У кіоску "Туристичний сервіс" на цій же площі колись продавали невеличкі сувеніри – переважно магнітики й чашки з вінницькою символікою. Нині ж тут можна хіба що з’їсти хот-дог, печиво і запити це все кавою. Щоправда, смачною. А ще – прочитати на самому кіоску про історію міста й головні історичні та архітектурні пам’ятки.

Туристичний сервіс на Європейській площі

Кіоск "Туристичний сервіс" на Європейській площі

"Вбила" торгівлю сувенірами, за словами продавчині кіоску, пандемія. Відколи потік туристів катастрофічно впав, завозити такий товар перестали. Хоча до епідемії пам’ятні подарунки мали непоганий попит.

Час від часу, особливо під час масових свят, які також стали рідкістю в умовах пандемії, на Європейській площі можна побачити "стихійні" розкладки із сувенірами, але щоб знайти серед них ті, що нагадували б про поїздку саме до Вінниці, потрібно добряче пошукати.

Нічого особливого із сувенірної продукції не продається і в Центральному парку. Поїсти, випити кави, порозважатися з дітьми на атракціонах там можна, але на згадку залишається хіба що зробити селфі на фоні колеса огляду.

"Вінницькі" сувеніри виготовляють не у Вінниці

Із 1980 року найпопулярнішим місцем у Вінниці, де завжди можна знайти пам’ятний презент, є магазин "Український сувенір" на Соборній.

Магазин "Український сувенір" на Соборній у Вінниці

Магазин "Український сувенір" на Соборній

Там справді розбігаються очі від колоритних тарілок, чашок, ваз, магнітів, вишиванок, рушників, скатертин та інших витворів народних умільців. Є чимало речей і з вінницькою символікою, зображенням архітектурних, історичних пам’яток міста, фонтанів та навіть трамваїв. Але, як не парадоксально, виготовляють їх не у Вінниці.

За словами директорки магазину пані Ніни, замовляють сувенірну продукцію у столиці й Киїівській області, на Прикарпатті та в інших куточках України. Вироби вінницьких майстрів тут також продають, але вони не ідентифіковані саме як вінницькі – це звичайна кераміка, вишивка чи інші твори декоративно-прикладного мистецтва переважно із українським національним орнаментом. Тому навіть чашки, тарілки, магнітики та кухонні рукавиці із символікою Вінниці та Поділля замовляють на підприємствах, що виготовляють таку продукцію для всіх міст України.  

Український сувенір товари

сувеніри в магазині

магазин

товари Український сувенір

"Замовляємо керамічні тарілки, вази, картини, різні фігурки на українську тематику. Вироби з дерева у нас – переважно з Косівщини, є петриківський розпис, керамічні вироби з Кременчука, Пологів. Маємо чудові скатертини від майстрині з Богуслава, з якою співпрацюємо вже понад 30 років. На Вінниччині у Клембівці є майстрині, які вишивають унікальні рушники й сорочки, але зараз їх не замовляємо, бо ексклюзивний рушник ручної роботи коштує понад 5 тисяч гривень. Таких майстрів залишились одиниці, тому що люди поважного віку вже не можуть вишивати, а молодь, на жаль, не дуже цим цікавиться", – розповідає пані Ніна.

Покупці, за її словами, тепер до магазину заходять рідко. І причина не тільки в тому, що туристів поменшало. Люди за час пандемії стали суттєво біднішими й витрачати гроші на відносно недешевий сувенір готовий не кожен.

фонтан

Найкращий сувенір із набережної – селфі 

Можливо, через низький попит поменшало розкладок із сувенірами й на одній з найпопулярніших туристичних локацій Вінниці – набережній біля фонтана. Тепер там придбати листівку чи магнітик із зображенням водограю можна хіба що ввечері, коли вмикають світло-музичне шоу й відвідувачів стає більше. Але такого ажіотажу, як був у попередні роки, тут не видно й вечорами. Тому й торгівля сувенірами не надто жвава. Із суто вінницьких подарунків привези додому можна імбирне печиво, але вдень його також майже не продають. 

​​​​Імбирне печиво на набережній біля фонтана у Вінниці

Імбирне печиво на набережній біля фонтана 

набережна у Вінниці

Чи не єдина розвага біля фонтана – дитячі гірки та батути. А в "Туристичному сервісі", який на набережній встановили у вигляді величезного чайника, особливими подарунками туристів також не потішать. Але кавою або чаєм гарантовано напоять.  

"Туристичний сервіс" на набережній  у Вінниці

"Туристичний сервіс" на набережній 

Сало з хроном – також сувеніри

Втім, хай як би не "старалася" пандемія, остаточно розправитися з ринком сувенірів і туристичних послуг у Вінниці їй не вдалося. Якщо туристи перед тим, як їхати до міста, зайдуть на спеціалізований сайт Vinnytsia.city, знайдуть там усе, що необхідно, щоб незабутньо провести час і таки придбати цікаві презенти.   

Наприклад, мало хто здогадався б, що знайти надзвичайно цікаві вироби можна у креативному просторі "Артинов", у магазині подарунків "ШоШоурум" на вулиці Оводова і в книгарні "Є" в центрі міста.

А ще, за словами директора департаменту маркетингу міста та туризму міськради Олександра Вешелені, не варто забувати, що у Вінниці гості часто шукають "гастросувеніри" – сало, хрін і гірчицю, цукерки, мармелади й зефіри, а також моцареллу та вино. Якщо вінницьке сало можна придбати на всіх ринках міста, то знайти вишуканіші гастрономічні подарунки допоможе той же туристичний портал Vinnytsia.city.

Вінницькі гастросувеніри

Вінницькі "гастросувеніри", фото: Vinnytsia.city

"Тривають перемовини щодо відкриття у центрі Вінниці крамниці-майстерні кераміки, де продаватимуться  традиційні зразки подільських виробів, – розповідає Олександр Вешелені. – На жаль, поки що, крім стихійних розкладок біля фонтана, у Вінниці немає постійних місць продажу місцевих сувенірів, оскільки туристичні потоки сезонні, а вони серйозно впали в умовах карантину. Але зараз ми створюємо Туристичний хаб, і грунтовно вивчаємо тему ринку сувенірів. Маємо варіанти цікавих продуктів згідно з брендбуком Вінниці, які випускаються для делегацій і туристичних заходів (зокрема, аксесуари для подорожей), і готові поділитися макетами з виробниками.  

Ідея Туристичного хабу, який створюється на Соборній, цікава й оптимістична. Якщо все задумане вийде, то туристам у Вінниці стане значно легше шукати місця, які варто відвідати, і над тим, де знайти сувеніри, голову ламати не доведеться.  

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Вінниця

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme