Клумба на підвіконні: Як пересаджувати домашні рослини, щоб вони віддячили вам рясним цвітінням

Вінничанка Олена Нікіфорова має чималий досвід у вирощуванні кімнатних квітів і радо ділиться своїми знаннями з початківцями 

Валентина Пустіва
Шеф-редактор регіональної редакції Depo.Вінниця
Клумба на підвіконні: Як пересаджувати д…

Вінничанка Олена Нікіфорова (Олена Білоус) має поширене красиве хобі – вирощує кімнатні рослини. У неї є чималий досвід у цій справі і вона радо ділиться своїми знаннями з менш досвідченими любителями квітників на підвіконнях. Сьогодні на прохання кореспондентки Depo.Вінниця вона розповідає про весняні клопоти власників квартирних "клумб".

Звісно, вести мову про всі кімнатні квіти в одній публікації не вдасться, та й можливості міської квартири для вирощування квітів не безмежні. Тому розповімо про найбільш поширені види кімнатних квітів і найбільш поширені весняні клопоти з ними.

З чого почати?

"Коли я приступаю до маштабних весняних робіт у кімнатному "квітнику", то починаю з ревізії, – розповідає Олена. – Адже з попередньої весни, як правило, у моєму квітковому господарстві відбуваються зміни. Тому я проводжу такий собі "перепис квіткового населення" і при цьому вирішую, що з якими рослинами треба робити. Наприклад, протягом року в різний час у мене з’являються нові фіалки, які я вирощую з листочків. Є вирощені "про запас", тобто успішно укорінюються кілька "діток", або, буває, якусь рослину потрібно розсадити. Тобто у мене є квіти, якими я можу поділитися з кимось або обмінятися. Відповідно, я пропоную їх друзям. Під час ревізії я для себе з’ясовую, чи всім рослинам потрібна пересадка (і чи ця пересадка потрібна саме зараз), чи необхідна обробка від кліщів, чи не потребують квіти серйозного лікування (хоча це, як правило, видно й під час щоденного догляду, але іноді можливі сумніви). Після ревізії я приступаю до основного етапу весняних "польових" робіт – пересаджування квітів. Як правило, пересадити всі квіти, які цього  потребують, за один раз я не встигаю, тому ділю свою роботу на кілька частин: сьогодні – фіалки, завтра – пеларгонії, післязавтра – ще якісь".

Фіалки

"Фіалки потребують пересадки щороку. Звісно, якщо фіалка вкорінена два-три місяці тому, то її пересаджувати цієї весни не треба, – переходить до більш конкретної розповіді Олена. – А от якщо у вас у "тепличці" підростають "дітки" фіалок, то їх слід розсадити у невеличкі окремі горщики. Горщик не повинен бути ні дуже великим, ні дуже тісним. Розсаджувати слід і ті фіалки, які розрослися, тобто в них з’явилися нові розетки. Деякі фіалки потребують омолодження. Йдеться про велики і старі кущі. У них стовбур схожий на пальму. У таких рослин я зрізаю розетку і ставлю її у воду, щоб на цьому стовбурі провести вкорінення. Можна покласти у воду, щоб проросли корінці, а тоді садити, можна й одразу висадити в субстрат. Горщик при цьому бажано взяти інший, трохи менший, ніж той, в якому стара фіалка росла раніше".

Усі інші фіалки Олена Нікіфорова просто пересаджує.

"Бажано не проводити пересаджування під час цвітіння рослини. От цей момент теж треба було з’ясувати під час ревізії: зараз пересаджувати чи пізніше. Найкращий час для пересадки – квітень і травень, але якщо рослина вся вкрита квітами, то почекайте – це можна зробити і влітку. Небажано пересаджувати кімнатні квіти взимку, але якщо рослину треба рятувати, то вибирати не доводиться".

Що важливо пам’ятати під час пересадки?

"За рік з часу попередньої пересадки ваша фіалка виросла, тому їй потрібен трохи більший горщик. Якщо квітів у вас багато, то вивільнену посудину ви не викинете, а використаєте для іншої рослини. Усі горщики, які вже були у використанні, слід ретельно очистити і вимити, особливо, якщо в них росли якісь проблемні, нездорові квіти – це профілактика захворювань. Кореневу систему слід витягнути з горщика, рослини очистити і ретельно оглянути, видалити пошкоджені частини. Під грунтовою сумішшю слід прокласти дренаж – керамзит чи мох, а вже потім – грунтову суміш. Є універсальні суміші для квітучих рослин, а є спеціальні для фіалок. Якщо у вас багато фіалок, то, мабуть, є сенс купувати спеціальну, а якщо у всього потроху, то універсальну. Свіжопересаджену рослину деякий час поливати не треба, але на цей час її варто накрити плівкою, щоб утримувати вологу".

Орхідеї 

"Орхідеї не треба пересаджувати щороку, це роблять приблизно раз у два-три роки, – переходить до іншої теми Олена. – Але якщо ваша рослина вже ледь поміщається в горщику, то її слід пересадити. А ще варто пересадити орхідею одразу, як тільки ви її купили (чи вам подарували її – це зараз поширений вид подарунків). Пересаджують орхідеї в спеціальну кору, яка продається в квіткових магазинах (можна заготовити її самостійно, а можна купити готову). До кори додають кокосове волокно або мох сфагнум. Я використовую мох. Що крупніша кора, то більше моху – він утримує вологу.  Крім того, що я додаю мох у кору, я накриваю її мохом зверху.  Навіщо пересаджувати "нову" орхідею? Кора, в якій вона висаджена, з часом просто трухлявіє і ущільнюється. Через це кореневище не має чим дихати –спресована маса заважає циркуляції повітря. Від нестачі повітря коріння може загнивати. Не слід забувати про те, що горщик для орхідей має бути прозорим. Щоб не пошкодити коріння під час пересаджування, горщик треба покласти у воду – коріння буде еластичнішим і не таким ламким. Орхідею витягують з горщика і ретельно промивають кореневу систему, очищаючи від пошкоджених частин і всього зайвого. Одразу після пересадки рослину треба полити і покласти в світле місце, але не на сонце". 

Пеларгонія (герань)

Ця квітка, яку нерідко називають символом домашнього затишку, є в багатьох квартирах, але не всі доглядають за нею правильно.

"Якщо є можливість, пеларгонії на літо варто не просто пересадити в інший горщик, а висадити у відкритий грунт або в ящики на балконі, – ділиться досвідом Олена. – Якщо такої можливості немає, то просто пересадіть герань у новий грунт і в більш просторий горщик. Оскільки герань швидко розростається, то під час пересаджування її зазвичай розсаджують. Як правило, живцюванням. Зрізаємо живець (сантиметрів 10 висотою), нижнє листя видаляємо. Живець можна одразу висаджувати в землю. Можна поставити у воду, щоб пустив корінці, але це не обов’язково. Чимало гераней добре вкорінюються у торфосуміші (торф з піском). Висаджений живець слід тримати в напівтемному прохолодному місці (тоді рослина мобілізує свої сили не на ріст, а на укорінення). Поливати пеларгонію слід регулярно, щоб грунт був вологим, але не заливати".

Амариліс і гіпеаструм

"Гіпеаструм і амариліс часто плутають – вони дуже схожі. Але є кілька ознак, які допомагають їх розрізнити, – розповідає Олена Нікіфорова. – Період цвітіння у них різний. Амариліс цвіте восени, його квіти "яскраво" пахнуть, а гіпеаструм – взимку або навесні, квіти в нього без запаху. Ще однією різницею є кількість квіток на одній квітконіжці: у гіпеаструма – до 6 штук, а в амариліса – від 6 до 12. Розрізняють їх і за формою цибулини. Цибулини амариліса грушеподібні й великі, а в гіпеаструма вони більш круглі і приплюснуті, але різниця не дуже виражена. Амариліс трапляється дуже рідко, і ті рослини, що продаються під назвою "амариліс", насправді є гіпеаструмами. Але ми зараз не про те, а про пересадку амарилісів, а точніше – гіпеаструмів, як з’ясовується в більшості випадків."

Пересаджують гіпеаструм раз на три-чотири роки – перед періодом спокою або перед виходом із нього.

"Важливо правильно вибрати горщик для квітки, – наголошує моя співрозмовниця. – Не раз чула і читала, що відстань від цибулини до стінки горщика не повинна перевищувати 2 см. Я з цим категорично не згодна, і мій практичний досвід це не раз довів. Використовую просторі вазони – відстань від цибулини, розміщеної посередині корщика, до його стінок має бути не меншою ніж 6 см. Поміркуймо логічно: навіть на грядці, коли ми вирощуємо цибулю (а корінь гіпеаструму – цибулина), ми ж залишаємо кожній рослині достатньо місця, а зайві рослини виполюємо, бо в іншому разі нічого путнього не виросте. От на фото – ілюстрація до спростування улюбленого багатьма міфу про те, що "гіпеаструм любить тісні горщики". Між фото 9 днів, 9 днів тому цибулина пересаджена в горщик 3 л з 1-літрового. +2 літри землі – це +2 нові листочки.

Для пересадки беруть землю, що складається з листової, дернової, перегнійної землі в рівних частинах і піску, або купують у магазині ґрунт для цибулинних рослин.

"Вийняту з горщика цибулину я очищаю від пошкоджених чи відмерлих коренів, відділяю "діток".  На дно горщика слід покласти дренаж, під цибулину можна додати шар піску. Цибулина має бути на 1/3 або навіть наполовину вище поверхні землі. Поливати потрібно так, щоб не було застою води, бо корінь просто зігниє. До наступної пересадки можна тільки замінювати верхній шар землі", – додає Олена. 

Підживлення рослин

"Свіжопересаджені рослини місяць можна не підживлювати – їм вистачатиме всього, що є в новому грунті, – переходить Олена до теми удобрювання рослин. – Пізніше слід подбати про добриво. Можна використовувати спеціальні добрива для фіалок, орхідей чи інших рослин. Але це доцільно в тому разі, якщо у вас багато рослин одного виду. Якщо ні, то можна обійтися універсальними. В такому разі вам потрібно мати добрива двох видів – для квітучих рослин і для листяних, тобто для "зелені". На кожному виді добрив є рекомендації щодо застосування, тому загальні поради недоречні.

Фото: ФБ-сторінка Олени Нікіфорової (Білоус). 

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Вінниця

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme