Головний експонат: Хто пів століття зустрічає всіх екскурсантів краєзнавчого музею у Вінниці

Через карантин "мамонту" останнім часом доводиться іноді "нудьгувати", адже відвідувачів тут тепер набагато менше, ніж у звичайний час

Головний експонат: Хто пів століття зуст…
Кістяк мамонта у Вінницькому обласному краєзнавчому музеї. Фото: Сергій Бахмутов

Найцікавіший і найбільший експонат Вінницького обласного краєзнавчого музею – це скелет мамонта. Кістки його були знайдені у 1961 році неподалік села Ольгопіль Чечельницького району (нині Гайсинський район). У цій місцевості до того не знаходили решток великих доісторичних тварин. Такий собі мамонт-одинак.

На час знахідки скелет мамонта був найбільшим за розмірами серед знайдених в Україні. Мамонт був заввишки майже три метри. Всі кістки у скелета справжні, імітовані лише бивні. Дослідження науковців вказують на те, що мамонт жив 30 тис. років тому. Йому було майже 80 років і важив більше ніж 4 тонни. Дослідники стверджують, що тварина померла своєю смертю.

Кістяк "вінницького" мамонта. Фото: Сергій Бахмутов

Кістяк "вінницького" мамонта. Фото: Сергій Бахмутов

Наталка Захарчук завідувачка науково-дослідного відділу природи краєзнавчого музею, розповіла кореспонденту Depo.Вінниця: "Мамонт (тобто його кістяк) стоїть у реконструйованій частині музею з самого початку існування музею, тобто  з 70-х років ХХ століття.  Цікавляться цим експонатом майже всі відвідувачі, адже він зустрічає всіх екскурсантів. І дорослі і діти. Але діти чомусь часто називають мамонта динозавром. Дорослі відвідувачі ще в касі музею часто запитують: "А стоїть ще у вас мамонт?". Вони пам’ятають цей експонат з дитинства і приводять своїх дітей (а дехто вже й онуків!) подивитися на мамонта і дуже переживають, щоб його не забрали до Києва".

Наталка Захарчук розповідає про головний експонат музею. Фото: Сергій Бахмутов

Наталка Захарчук розповідає про головний експонат музею. Фото: Сергій Бахмутов

Два роки тому вінницький мамонт тримав ім’я і справжній паспорт. Ім’я мамонтові вибирали всім миром – провели конкурс. Розглядались варіанти Мавін, Тен, Мени, Фаундейшен і Вінні. Виграло ім’я Вінні – за нього проголосувало найбільше вінничан.

"Паспорт" мамонта Вінні. Фото: Сергій Бахмутова

"Паспорт" мамонта Вінні. Фото: Сергій Бахмутова

Вінничани нерідко приходять у музей спеціально "до мамонта", а чи приїздять з такою прицільною метою з інших міст, Наталці Захарчук невідомо. Хіба школярів з районів області привозять на екскурсію і перед тим розповідають про справжній кістяк доісторичної тварини.

Реставратор Анатолій Сучок в інтерв’ю виданню "20 хвилин" розповідав, що вінницький мамонт справжній на 30%: збережені зуби, нижня щелепа, лопатки, передні ноги без кисті, задні ноги і таз, лопатки.  Таке нечасто буває.

Нога мамонта. Фото: Сергій Бахмутов

Нога мамонта. Фото: Сергій Бахмутов

"Чесно кажучи, коли мене у 2002 році музей запросив реставрувати мамонта, я побачив те, на що я ніколи не звертав уваги – бивні були, як вуса у Сальвадор Далі - переплутали лівий з правим. Позиція ніг неправильна: по-перше - задні ноги мають бути прямими, по-друге - мамонти ходили як собаки, коти - по одній лінії, тому відстань між двома передніми ногами не могла бути настільки великою. Так високо підняти голову мамонти, мабуть, змогли, але не надовго - вага бивнів не дозволила б. Власне, бивні я зробив по-новому. Цінність – у вивченні, а ще щось відкрити у мамонтах практично неможливо", – стверджував фахівець.

Відтворені бивні мамонта. Фото: Сергій Бахмутов

Відтворені бивні мамонта. Фото: Сергій Бахмутов

А ще він розповів, як відрізнити бивень мамонта від бивня слона: у мамонта у розрізі – малюнок, схожий на мереживо, його неможливо підробити.

Через карантин "мамонту" останнім часом доводиться іноді "нудьгувати", адже екскурсантів тут тепер набагато менше, ніж у звичайний час. Але для дітей тепер проводяться спеціальні інтерактивні екскурсії, під час яких юні відвідувачі не тільки слухають захопливу розповідь, а й дивляться мультики, складають пазли і навіть отримують подарунки.

Афіша інтерактивної екскурсії

Афіша інтерактивної екскурсії 

А в музеї, як і в інших закладах культури, мріють про закінчення карантину і роботу в нормальному режимі. Адже й крім кістяка мамонта тут є що показати і вінничанам, і гостям міста.

Вінницький обласний краєзнавчий музей. Фото: Сергій Бахмутов

Вінницький обласний краєзнавчий музей. Фото: Сергій Бахмутов

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Вінниця

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme