День Соборності України: Як у архівних документах оживає проголошення об'єднання українських земель

Виставка до Дня Соборності – традиційна для Державного архіву Вінницької області, щороку її поповнюють документи, пов’язані з важливою пам’ятною датою

День Соборності України: Як у архівних д…
Проголошення Акта Злуки українських земель на Софійській площі в Києві. 22 січня 1919 р. Фото: memory.gov.ua

До Дня Соборності України Державний архів Вінницької області на офіційному вебсайті в рубриці "Виставки" оприлюднив тематичні газетні публікації 1919 і 1942 років. Виставка до Дня Соборності – традиційна для Державного архіву Вінницької області, щороку її поповнюють документи, пов’язані з важливою пам’ятною датою.

Виставка публікацій до Дня Соборності України

Одна з новинок експозиції – газета "Україна" за 19 січня 1919 року, в якій є оголошення про доленосну подію 20 січня на Софійській площі у Києві: "В понеділок, 20 січня, в 11 год. дня на Софійській площі відбудеться урочисте проголошення акту про злучення Східньої і Західньої Українських Народніх Республік. Після цього Директорія разом з представниками Галичини відбуде до міського оперного театру для відкриття Трудового Конгресу". 

Оголошення про проголошення Акту Злуки

Газета "Україна" за 19 січня 1919 року

Також є можливість прочитати опубліковані в газеті "Селянська громада" звернення до українського народу "Від Правительства Соборної України" (газета за 28 вересня 1919 року) і присягу Директорії та війська УНР на вірність Українській державі (19 жовтня 1919 року).

Зі звернення Уряду УНР: "Знайте, що не один Український нарід бореться проти відновлення царської Росії. Уже вільні республіки народів Кавказа, Естонії, Литви, Кубані повстали проти "єдиної нєдєлімої" Росії Колчака і Денікіна. Під ударами нашого Славного Війська і повстанців, що жертвують своїм життям для щастя своїх дітей і внуків, впаде ця остання перешкода для вільного і самостійного життя Українського Народу".

Звернення до українського народу "Від Правительства Соборної України"

З присяги Директорії УНР: "Хай же не буде коло нас ворогів, які прикриваються облесною личиною друзів народніх. Хай не буде коло нас зрадників. Хай не буде ганебних самолюбів, які дбають лише про своє добро, забуваючи про добро народнє. Хай живе Вільна Українська Народня Республіка. Хай живе Вільний Народ Український на своїй Землі". 

Присяга Директорії і військ УНР

Заслуговують на увагу публікації в газеті "Вінницькі вісті" за 1942 рік, в яких ідеться про заходи до "Свята Самостійности України" і відзначення річниці бою під Крутами.

Газета "Вінницькі вісті" за 1942 рік

"Вінницькі вісті", січень 1942 року

"Вінницькі вісті", лютий 1942 року

Раніше (у 2021 році) в архіві створили документальну онлайн-виставку про життя на Поділлі напередодні проголошення Акта Злуки, яка залишається для постійного перегляду на сайті архіву. 

Є серед опублікованих документів звернення Генерального Секретаріату УЦР до населення Волині й Поділля, закон ЦР про грошову одиницю, документи з особистими підписами Винниченка й Петлюри, підпис міністра освіти УНР Івана Огієнка, особова справа державного та кооперативного діяча Марковича, накази Подільського губернського комісара Степури.

Документ з підписом Симона Петлюри

Документ з підписом Івана Огієнка

Є циркуляр народного міністра судових справ до голови Вінницького окружного суду у справі запровадження в діловодстві української мови (25 квітня 1918 року): 

Циркуляр щодо запровадження української мови в діловодстві

Циркуляр щодо запровадження української мови в діловодстві, 1918 рік

Циркуляр щодо запровадження української мови в діловодстві, квітень 1918 року

Створено виставковий розділ зі справами вихідців з Галичини, які служили у лавах Галицької Армії та Дієвої Армії УНР. Торік архів презентував їх уперше,і вони тепер доступні на сайті установи за посиланням.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Вінниця

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme