Чому вінницький орган може замовкнути назавжди

Вібрація, волога та перепад температури врешті решт зробили свою справу – орган храму Пресвятої Діви Марії Ангельської почав втрачати чистоту звуку

Чому вінницький орган може замовкнути на…

Наступного року інструмент, якому вже понад 30 років, має відзначити своєрідний ювілей: 20 років відтоді, як він після восьмирічного мовчання знову зазвучав у будівлі костелу по вулиці Соборній. Згадані вісім років інструмент пролежав у розібраному стані, розтрощений православними фанатиками, які таким чином затвердили своє право на тодішнє приміщення органного залу – колишнього римо-католицького домініканського костелу, нині – Спасо-Преображенського кафедрального собору УПЦ МП. У 1999 році поламані елементи корпусу, зім'яті та покривлені органні труби, рештки клавіатури, деталі з'єднання та кріплення були перенесені у костел Матері Божої Ангельської. Там польські майстри на чолі органістом Єжи Куклею, повністю відновили інструмент.

Нині вінницький орган знову ризикує втратити голос. "Поки орган лежав на складах, попсувалися фетрові частини – їх треба відновлювати. А внаслідок цьогорічної аномальної спеки деформувалися деякі труби, – розповідає органіст костьолу, диригент академічного камерного оркестру Вінницької обласної філармонії "Арката" Георгій Курков.

За його словами, перепад температур та волога – одна з найбільших загроз для будь-якого органу. Ще один фактор руйнування – вібрація: трамвайний "оксамитовий шлях" закінчується якраз біля костелу, і коли проїжджають трамваї, це дуже добре відчувається. До того ж, від трамваю резонують підземні ходи, які проходять під історичним центром Вінниці.

Хоча інструмент постійно ремонтували у поточному порядку, настав момент, коли цього виявилося недостатньо. Зараз орган потрібно повністю розібрати, аби почистити та відновити зіпсовані труби, а потім – проінтонувати (налаштувати - ред.). "Все це – справа щонайменше трьох місяців", - каже Курков.

"Коли ми записали перші концерти цьогорічного фестивалю органної музики (ХХ Міжнародний фестиваль "Музика в монастирських мурах", – авт.), який проходив у вересні-жовтні, стало зрозуміло, що звук органу не такий, як має бути. Це було помітно й раніше, але нині ми дійшли до моменту, коли зволікати неможна, – розповідає настоятель храму отець Костянтин. За його словами, зміни, які відбулися з деякими деталями органу – незворотні. Тож якщо не провести капітальний ремонт, орган може замовкнути зовсім.

Про ремонт органу вже домовилися із польським майстром та органістом Єжі Куклею. Саме він допоміг відновити інструмент у 1999 році. Він же тоді й інтонував його, базуючись на записах, зроблених у колишньому органному залі.

Коштуватиме ремонт відносно небагато – 20 тисяч євро. Але для костьолу ця сума непідйомна, тож оголошено збір коштів. Крім того, готується звернення до місцевої влади. За словами настоятеля храму, вже є перші тисячі від небайдужих, але у гривнях. "Йдеться не тільки про те, що орган потрібен нашому храму. Це й концертний інструмент, який потрібен усьому місту. У програму Днів Європи цього року було вперше включено органний концерт, і ми плануємо продовжити співпрацю у цьому напрямку. Тому є мрія відновити орган до наступного Дня Європи", – каже отець Костянтин.

Фото: Катерина Баркалова, Каріна Салова

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Вінниця

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme