Челендж для терплячих: Вирощуємо екзотичні рослини з кісточки

Не з кожної екзотичної рослини можна отримати в наших умовах плоди, але експериментаторів, яких захоплює не лише результат, а й процес, це, як правило, не зупиняє

Челендж для терплячих: Вирощуємо екзотич…

Найбільш терплячі любителі експериментів на присадибних ділянках можуть спробувати виростити на заздрість гостям екзотичні рослини. Щоправда, не з кожної можна отримати в наших умовах плоди, але експериментаторів, яких захоплює не лише результат, а й процес, це, як правило, не зупиняє. Отже, декілька порад для терплячих садівників.

Манго

У плодах цього великого індійського гостя ховаються величезні кісточки. "Манго" навіть перекладається з санскриту як "великий фрукт". Його насіння витягають зі стиглих плодів, розкривають, дістають серцевину і пророщують в легкому і пухкому субстраті (підійде грунт для кактусів або сукулентів). На дно горщика кладуть керамзитовий дренаж - як, втім, і у всіх інших випадках.

Для посадки підійде тільки свіжа кісточка, витягнута зі стиглого фрукта. Визначити ступінь зрілості манго дуже просто - якщо серцевина легко відділяється від м'якоті, то вона придатна для пророщування. Добре промийте її, потім гострим ножем акуратно зішкрябайте залишки фрукта. Далі кісточку необхідно розколоти, щоб дати можливість паросткам швидше пробитися: якщо вона легко піддається, то видаліть зовнішній щільний шар, обережно витягніть вміст, схожий на велику квасолю, і обробіть його фунгіцидом (спеціальним засобом, який бореться з грибками і шкідливими спорами). Якщо зародків кілька - виберіть найбільш зелений і рівний, саме у нього найбільше шансів прорости. якщо шкаралупа дуже тверда, то краще не намагатися зробити надколу, щоб не травмувати насіння. В такому випадку помістіть кісточку на кілька тижнів в прозору посудину з водою кімнатної температури і залиште на добре освітленому підвіконні. Не забувайте міняти воду раз на два дні, щоб вона не застоялася і не зацвіла.

Після цього підготуйте горщик для посадки. Оскільки в природних умовах дерево манго виростає від 10 до 45 м у висоту, то краще спочатку брати великий горщик для рослини, щоб якомога рідше пересаджувати його і травмувати коріння. На дно горщика потрібно укласти дренаж: дрібний щебінь або спеціальні гранули - вони не дадуть воді застоятися і зіпсувати кореневу систему. Грунт підійде універсального типу, головне - дотримуватися нейтрального рівня кислотності.

Повністю присипати насінину землею не можна, оптимально залишити над поверхнею 1/4 частини кісточки і рясно полити відстояною водою кімнатної температури. Якщо після поливу грунт сильно осяде - просто досипте ще трохи.

Деревце не переносить сухості ґрунту і повітря, тому не забувайте регулярно поливати його, а також підтримувати в приміщенні достатній рівень вологості (70-80%). Не варто захоплюватися надмірним обприскуванням листя. Для підживлення манго підійде біогумус, а також азотовмісні суміші, що застосовуються для вирощування хурми або цитрусових. Якщо ви висадили його в відкритий грунт, то 2 рази в рік не забувайте вносити в пристовбурні кола органічні речовини (настояну на гної або купі прілого листя воду по 4-5 літрів) для підживлення. Рослині необхідне яскраве денне світло, а взимку не завадить додаткове джерело світла, можна використовувати люмінесцентну лампу.

На жаль, навіть якщо ви будете точно виконувати всі інструкції, вирощування манго з кісточки в домашніх умовах дасть вам тільки естетичне задоволення. Цвісти і плодоносити можуть лише щеплені екземпляри. Їх можна купити в ботанічному саду або розпліднику або прищепити рослина методом окулірування самостійно, взявши бруньку від плодоносного.

Прищеплене дерево потребує регулярного внесення добрив (поливати потрібно тільки азотовмісними сумішами), особливо в період цвітіння і визрівання плодів.

Ківі

Щоб виростити ківі з насіння в домашніх умовах, потрібно вибрати зрілий плід з непошкодженою шкіркою, витягти з нього насіння і очистити від м'якоті. При цьому намагайтеся не пошкодити цілісність насінин.

Насіння ретельно промийте водою кілька разів, просушіть на серветці, а потім покладіть у склянку з водою кімнатної температури. Поставте його в тепле місце (наприклад, на підвіконня, розташоване над батареєю).

Через 7-10 днів, коли насіння розкриється, розкладіть його на вологій марлі, покладіть разом з нею на блюдце і накрийте поліетиленом. Коли насіння почне проростати (зазвичай через 2-3 дні), посійте їх в окремі контейнери з попередньо зволоженою сумішшю чорнозему, торфу і піску.

Ківі має рости в постійно зволоженому грунті, але важливо не допускати застою води. Тому на дно контейнера слід покласти дренаж (керамзит) і обприскувати сходи з пульверизатора. Місце для рослини краще вибрати тепле і сонячне: підійде підвіконня, розташоване на південній стороні.

Ці екзотичні рослини прикрасять ваше помешкання або квітник. А головне – подарують радість експерименту, результати якого, можливо, стануть для вас справжньою несподіванкою!

Фейхоа

Вирощування фейхоа з кісточки в домашніх умовах - справа не надто складна. Насіння зрілого плода відокремте від м'якоті, промийте в слабкому розчині марганцівки, підсушіть і посійте в горщик середнього розміру з сумішшю листової землі, торфу і річкового піску в пропорції 2: 2: 1 на глибину не більше 0,5 см. Найкраще робити це в лютому.

Потім зволожите грунт з пульверизатора і поставте горщик на добре освітлене підвіконня. Посіви своєчасно поливайте - і через місяць насіння проросте. У перші місяці сіянці розвиваються стрімко, тому їм необхідні пікіровка і перевалка, а потім формування компактної крони. Перші плоди з'являться через 5-6 років.

У домашніх умовах рекомендується вирощувати самозапильні сорти фейхоа (наприклад, Кримський ранній або Нікітський ароматний). Але сортові ознаки при насіннєвому розмноженні майже не зберігаються, тому сіянцям доведеться робити щеплення.

Фігове дерево (інжир)

Насіння інжиру (фіги, або фікуса карика) для посадки "видобуваються" так само, як і з фейхоа: їх потрібно акуратно промити, підсушити і висівати поверхнево в зволожений рихлий грунт. Потім злегка "припорошити" піском, накрити плівкою і знайти для них містечко тепліше. Сходять вони приблизно через 3 тижні, весь цей час їх потрібно регулярно зволожувати і провітрювати.

Деревцю потрібен хороший дренаж, оскільки застій води призводить до загнивання кореневої системи. Рослина не любить ні посухи, ні перезволоження. Поливати слід раз в 5-7 днів, в залежності від температури повітря. Дайте воді стекти в дренажні отвори і злийте зайву рідину з піддону. Верхній шар ґрунту між поливаннями повинен трохи підсохнути. У період спокою - з листопада і до останніх чисел грудня зволожувати грунт треба ледь-ледь і нечасто.

Фіговому дереву в приміщенні потрібне постійне розсіяне сонячне світло. Особливо в період дозрівання плодів. Найкраще воно почуватиметься поруч з південними вікнами.

Температура - це третій фактор для успішного вирощування інжиру в домашніх умовах. Підійде температурний діапазон від 15 до 30 градусів. Більш високі або низькі температури можуть призвести до уповільнення темпів розвитку і навіть загибелі.

У зимовий період дереву потрібна прохолода, і нерідко єдиним виходом є розміщення горщика безпосередньо біля вікна. Але в догляді за рослиною уникайте протягів, особливо з відчинених вікон і дверей в зимовий час.

Удобрюють фігове дерево протягом усього вегетаційного періоду. Починається він в кінці зими з набуханням бруньок. Використовуйте раз на два тижні універсальне рідке добриво, яке наполовину розводять водою.

Для надання кроні більш компактного і декоративного вигляду можна обрізати верхівку й бічні гілочки, коли починається активний ріст. Використовуйте вологу бавовняну тканину для видалення пилу на листочках вашого фігового дерева.

Пересаджують інжир в домашніх умовах щороку з початком вегетації у вазон, на кілька сантиметрів більший за попередній. Покладіть інжир на бік з горщиком і обережно витягніть його. Намагайтеся не пошкодити кореневу систему. Помістіть його в нову посудину, наповнену попередньо ґрунтом на кілька сантиметрів і досипте свіжим ґрунтом.

Рослина починає плодоносити у віці 4 - 5 років. При належному догляді інжир може давати до 2 врожаїв на рік - в кінці червня і в кінці вересня.

Маракуйя (пасифлора)

Маракуйя, вона ж пасифлора - тропічна ліана з сімейства пасифлорові.

Плоди цієї вічнозеленої красуні з Південної Америки їстівні повністю, включаючи хрустке насіння. Однак якщо їх посадити, є ймовірність, що у вас виросте ліана, і коли-небудь ви будете милуватися її розкішним цвітінням, не виходячи з дому.

Маракуйя – теплолюбна ліана, які росте, чіпляючись за будь-яку опору. Організація системи підвісок, краще – у вигляді сітки, закріпленої на нерухомій стіні, буде обов'язковою умовою для успішного вирощування маракуйї вдома. Ліана дуже швидко нарощує лозу і листя. Маракуйя не потребує додаткових підв'язок, оскільки плететься приблизно так, як виноград, але треба забезпечити їй для цього опору.

Для посадки краще використовувати насіння, витягнуте з фрукта безпосередньо перед посадкою, при цьому фрукт має бути зрілим, а його поверхня зморщеною. Таке насіння зійде вже через 10-20 днів. Куплені насіння – підсохле, воно перебуває в сплячці, тому сходитиме довше. Зате, купуючи готовий посівний матеріал, можна бути впевненим у тому, що ви отримаєте сортову рослину.

Суміш дернової землі з торфом добре підійде для пророщування маракуйї в домашніх умовах, при цьому насіння слід присипати зверху ґрунтовим шаром товщиною не більше 5 мм. Використовуйте відразу кілька насінин, кожну розташувавши в окремому горщику для розсади. Так можна буде вибрати найбільш сильну рослину для подальшого вирощування.

Для маракуйї підійде земля, в якій вирощують кімнатні квіти або земля з найближчого лісу. У верхній шар ґрунту слід періодично додавати компост.

Маракуйя любить вологу, але не можна допускати застою води. У холодну пору року полив маракуйї в домашніх умовах потрібно обмежити до одного разу на тиждень. Для зимівлі ліані потрібна плюсова температура.

Ранньою весною можна проводити обрізку, вона ніяк не завадить розвитку рослини. В ідеальних умовах у відкритому грунті маракуйя здатна зацвісти і дати плоди вже через 6 місяців після появи сходів навесні. При вирощуванні маракуйї в обмежених домашніх умовах цей термін може бути збільшений на один сезон. А вже на третій рік врожайність маракуйї помітно знижується. Тому любителі цього тропічного фрукта щорічно проводять посадки нових рослин, оновлюючи і підтримуючи загальну врожайність маракуйї на постійному рівні.

Фінікова пальма

Фінікова пальма, вирощена з кісточки в домашніх умовах, розвивається досить швидко і через 5-7 років може перетворитися на повноцінне дерево. Але плодів від такої рослини, на жаль, чекати не варто: фініки в домашніх умовах не плодоносять.

Свіжовидобуте з плоду насіння вимочіть в склянці з водою кімнатної температури протягом двох днів, після чого очистіть їх від м'якоті. Посадіть вертикально. Горщик поставте в тепле місце. Стежте, щоб земля була постійно зволожена. Перші паростки можна буде побачити через 1-3 місяці. Коли їх довжина досягне 10-15 см, кожен паросток треба буде пересадити в окремий горщик діаметром близько 10 см. Горщик не повинен бути надто широким, важлива його висота, оскільки у фініка буде довге коріння. На дні горщика обов'язково має бути хороший дренаж (керамзит, деревне вугілля, камінчики) – застій води для рослини згубний. Варто купити спеціальний грунт для пальм.

Температура в приміщенні має бути помірною 16-20 ° C. Не ставте горщик біля батареї і на місці постійних протягів. Вологість в приміщенні повинна бути в межах 50%. Обприскування листя її збільшить, це можна робити до декількох разів на добу.

Освітлення має бути достатнім, щоб листя не ставало ламким і подовженим. Можливі навіть прямі сонячні промені, але не занадто. Горщик слід періодично розвертати, щоб формувалася рівномірна красива крона. Рясно поливати варто тільки влітку, в цей час можна залишати воду навіть у піддоні. Взимку пливаємо мінімально – тільки щоб не пересихав грунт.

До 5 років рослину щороку потрібно пересаджувати. Пересаджують методом перевалки. Велика пальма вимагає пересадки в міру виростання коренів.

Добрива (мінеральні та органічні) вводяться в достатній кількості в період активного росту - з березня по вересень щотижня, а взимку раз на місяць.

Авокадо

Це невибаглива рослина, тому її легко може виростити навіть новачок. Очистіть кісточку стиглого авокадо від коричневої шкірки, посадіть її тупим кінцем вниз так, щоб гострий кінець виступав з землі, і регулярно поливайте.

Можна виконати посадку в інший спосіб: кісточку опустіть тупим кінцем вниз в ємність з водою так, щоб вона була занурена в рідину наполовину. Закріпіть кісточку за допомогою нитки або зубочистки, поставте посудину на підвіконня і в міру необхідності доливайте туди воду.

Кісточка повинна прорости через 3-12 тижнів. Час проростання залежить від багатьох чинників: правильного поливу, зрілості насіння тощо.

Коли кісточка трісне і з тріщини з'явиться паросток, посадіть її в невеликий горщик з будь-яким родючим грунтом, заглибивши наполовину. Своєчасно поливайте рослину - і через 3 місяці вона виросте висотою до півметра.

Отримати плоди авокадо в домашніх умовах непросто. Якщо у вас одна рослина – плодів не буде ніколи. Якщо ви маєте кілька рослин авокадо і в такий спосіб забезпечите їм перехресне запилення, то можете дочекатися й плодів.

Авокадо дуже любить сонце, тому встановіть рослину так, щоб якомога довше було багато світла, йому не страшні й прямі промені сонця.

Поливайте ваше дерево часто, грунт завжди має бути вологим, але помірно. Пожовкле листя ознака надмірного поливу, в такому випадку рослина має просохнути протягом декількох днів. Кожен раз, коли рослина виростає приблизно на10-12 см, листя прищипують, завдяки цьому стимулюють розростання бічних пагонів і формують майбутню густу крону. Стежте за тим, щоб вашій рослині відповідав за розміром горщик, пересаджуйте її в міру зростання.

Авокадо не любить холоду, і якщо у вас взимку нижче +10 градусів за Цельсієм, то ваше дерево має рости в найбільш сонячному місці. Перші плоди від вашого авокадо можна побачити у найкращому разі через 3-4 роки, якщо виростає 2-3 дерева разом.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Вінниця

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme