Чекає розгляду петиція про демонтаж пам’ятника Горькому у Вінниці

За один день петиція набрала голосів значно більше, ніж потрібно для розгляду, хоча на збір підписів відводиться зазвичай два тижні

Валентина Пустіва

За один день набрала необхідну кількість голосів петиція про демонтаж пам’ятника Максиму Горькому,  у Центральному парку ім. Леонтовича у Вінниці, передає Depo.Вінниця

Автор петиції Сергій Воловик навів аргументи, чому це потрібно зробити, і нагадава, що вулицю, яка носила ім’я Горького перейменували давно, перейменування парку ініціювали ще у 2017-му, нарешті відбулося у 2020 році, а от пам’ятник стоїть досі.

"Горький – засновник методу соціалістичного реалізму в літературі, який сприяв закріпленню ідеології більшовизму і зміцненню сталінського тоталітаризму в СРСР. Негативна позиція Горького щодо української мови, висловлена у 1926 році в листі-відповіді письменнику Олексі Слісаренку. Там він її називає "украинское наречие". Горький очевидно підтримував та схвалював систему радянських концентраційних таборів ГУЛАГ. Про це свідчить його візит до Соловецького табору у 1929 році.
Горький – автор лозунгу "Если враг не сдаётся, — его уничтожают", широко використовуваного у часи сталінського терору 1937-1938 років. За вказівкою Сталіна на вшанування пам’яті померлого у 1936 році пролетарського письменника Максима Горького паркам культури і відпочинку в містах Радянського Союзу присвоювалося його ім’я. В топоніміці радянських міст категорія "парк імені Горького" набула ідеократичного смислу і стала одним з маркерів тоталітаризму. Наш парк носив його ім’я з 1939 року.
Під пам’ятником Горькому (його встановили у 1968 році) – склепи римо-католицького цвинтаря (у вересні-жовтні 1936 року Вінницький міськком та обком КП(б)У ухвалили рішення про закриття цього кладовища і включення його до складу парку культури та відпочинку). І це ще одна причина чому цього пам’ятника не має там бути", – йдеться в петиції.

Додамо, що про перейменування парку насправді мова заходила ще в кінці 1990-х, але тоді в міській владі посилалися на те, що парк – пам'ятка садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення, а тому перейменувати його рішенням міської влади не можна. 

"Вулицю Горького перейменували в м. Вінниці ще до декомунізації, а саме в 1992 році.
Перейменування парку ініціювали ще у 2017-му, перейменували у 2020 році. Настав час підтримати хвилю деколонізації, яка набирає обертів по всій країні та, нарешті, прибрати монумент оспівувачу радянського режиму з нашого парку", – додає автор петиції. 

Збір підписів триватиме ще 12 днів і до нього можна долучити свій голос, але в будь-якому разі петиція буде розглянута, оскільки голосів є значно більше мінімально необхідної кількості. 

Нагадаємо, нещодавно вінничани збирали підписи за дерусифікацію вулиць міста. Петиція набрала необхідну кількість голосів і іекає розгляду. Крім того, головна бібліотека Вінниччини хоче позбутися імені російського науковця. Питання перейменування бібліотеки обговорювалося давно, як у колективі, так і в громаді, особливо в колах патріотично налаштованої інтелігенції і зараз, як ніколи, на часі.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Вінниця