Підводні камені субсидії

До кінця опалювального сезону державної допомоги на оплату комірного може потребувати кожна друга вінницька родина

Підводні камені субсидії…

У той час, коли під стінами мерії вирував тарифний майдан місцевого значення, співробітники департаменту соціальної політики міської ради нараховували субсидії городянам. У тому числі – і самим протестувальникам проти захмарних цифр у платіжках. І якщо тарифомайданівців нараховувалося декілька десятків, загальна кількість родин, яким станом на перше листопада вже призначили допомогу на оплату ЖК-послуг, сягає понад 47 тисяч. Якщо ж зважити на те, що сьогодні у місті зареєстровано 132 тисячі домогосподарств, напрошується сумний висновок: оплата комірного не по кишені третині городян.

Доходи та витрати
"Якщо раніше субсидію отримували в основному пенсіонери, то сьогодні це абсолютно різні категорії. Єдиний критерій для призначення – це дохід. У пенсіонера може бути пенсія 4-5 тисяч гривен, а у працездатної особи – зарплата у 1200 гривень", - розповідає директор департаменту соціальної політики Вінницької міської ради Лариса Попова.

За її словами, якщо минулого року середній розмір субсидії у місті становив 258 гривень, то сьогодні – 1119 гривень 41 копійку. Меншу за середню суму призначено 27 з половиною тисячам вінничан, більшу – понад 19 тисяч.
"Мінімальна субсидія на сьогодні – 65 копійок. Її призначили чотирьом громадянам. Максимальна - 7970,20 гривень. Її отримує багатодітна родина, яка проживає у власному будинку площею 160 кв. м. Загалом субсидію у понад сім тисяч гривень мають сім домогосподарств", - каже Лариса Попова.

Загалом на 2015 рік на виплату субсидій у Вінниці заплановано витратити 217 мільйонів 545 тисяч 700 гривень. Усі кошти – з державного бюджету. З них станом на перше листопада профінансовано 93 мільйони 769 тисяч 550 гривень.

Газова "виделка"
Такі солідні суми та не менш вражаюча кількість тих, кому вони призначені, свідчать про невідповідність доходів вінничан вартості комірного. До того ж, субсидія призначається лише на норми споживання тих чи інших послуг. А у них вкладаються не всі вінничани. Особливо ті, хто використовує газ для опалення оселі.

Постановою Кабміну від 30 жовтня для таких споживачів норму у 200 кубометрів на місяць за пільговою ціною 3,6 грн замінили на 1200 кубометрів на півроку, у період з першого жовтня по 31 березня. Як пояснили у ПАТ "Вінницягаз", це має означати "можливість обирати, в які зимні місяці використовувати більше "пільгового" газу. Якщо, приміром, у листопаді у споживача немає необхідності використовувати більше 200 кубометрів газу, то на зимні місяці він матиме можливість "запасти" решту 1000 кубометрів газу за пільговою ціною 3,6 грн за кубометр. Питання лише в тому, чи зможе споживач самотужки раціонально та ощадливо розподілити об’єм газу, який він планує використати в період з 1 жовтня по 31 березня включно", - йдеться у повідомленні прес-служби підприємства.

І дійсно, питання є, і суттєве. Адже субсидія призначається виходячи з норми споживання газу для опалення у 7 кубометрів на квадратний метр. Для мешканців, наприклад, будинку у 100 квадратних метрів, це буде 700 кубометрів за місяць або ж 4200 за півроку. З них 1200 кубометрів – за пільговою ціною, решта – за повною, тобто удвічі більшою. Частину вартості нормативного обсягу компенсує субсидія. Але чим меншою буде ця частка, тим більше доведеться власникам оселі сплатити за кубометри, що перевищують пільгові 1200.

Тож недаремно мешканці приватних будинків вважають за необхідне збільшити обсяг пільгового газу хоча б удвічі. З іншого боку, власники квартир у багатоповерхівках розповідають, що їм у найсильніші морози із лихвою вистачає 120 кубометрів на місяць, у відносно теплий осінній період – майже втричі менше. Особливо якщо індивідуально опалювальна квартира максимально утеплена або знаходиться в оточенні тих, що опалюються централізовано. За таких умов декому вдалося ввімкнути котел майже через місяць після офіційного старту опалювального сезону.

Нарікають на несправедливість та невідповідність норм споживання газу реаліям і ті, у кого блакитне паливо згорає лише у плитах та колонках. Для таких споживачів нормативом для призначення субсидії є 18 кубометрів газу на місяць на людину за ціною 7,188 гривень незважаючи на пору року. Але якщо влітку вкластися у встановлені межі не проблема, то взимку і гаряченького поїсти частіше хочеться, та й під холодний душ особливо не встанеш. Навіть заради економії.

До того ж, у газовому питанні власникам плит та колонок не пощастило двічі. Адже ці городяни є споживачами найдорожчої послуги - централізованого теплопостачання.
Внаслідок подорожчання газу тариф на неї зріс на 85 відсотків. Відповідно, каже генеральний директор найбільшого у місті теплопостачального підприємства, КП ВМР "Вінницяміськтеплоенерго", Олег Разборський, зросла і частина вартості послуги, яку компенсує субсидія: з минулорічних 12 відсотків до 60.

Цифра, звичайно, усереднена: для когось зі споживачів це може бути і 90 процентів, для когось – 10 чи 20. Полегшити тягар оплати решти нарахованих сум, за словами Олега Разборського, допоможуть теплові лічильники. Сьогодні вони встановлені приблизно у двох третинах багатоповерхівок, які обслуговує ВМТЕ. Забезпечити приладами обліку третину, що залишилася, підприємство має до кінця 2017 року.

Паперова пастка
Платіжки за комуналку з новою ціною на газ та тепло вінничани отримали до 10 листопада. Ті, кому була призначена або автоматична перерахована субсидія, оцінили оцінюють щедрість держави, решта – свою платоспроможність.

"Із початком опалювального сезону буде ще приблизно 15 тисяч звернень по субсидію. Таким чином, до кінця сезону вона буде призначена приблизно 60 тисячам, тобто майже половині домогосподарств", - прогнозує Лариса Попова.
Тож тим, хто після отримання рахунків за комірне, вирішив звернутися по субсидію, варто поспішати. Адже зробивши це до кінця листопада, вони у разі позитивного вирішення питання зможуть отримати фінансову допомогу з початку опалювального сезону, тобто з першого жовтня. Решті субсидія буде призначена з місяця звернення: грудня, січня і т. ін.

"Якщо людина звернулась до нас у листопаді, а талон на оформлення субсидії їй видали вже на грудень, субсидія все одне буде призначена із жовтня, бо людина звернулася у визначений постановою термін …", - зауважує Лариса Попова.
Обчислюватимуть розмір субсидії будуть виходячи із суми доходів членів родини за 2014 рік. Ці відомості працівники департаменту соціальної політики отримуватимуть самостійно, тож громадянам потрібно буде надати лише інформацію про вид та джерело доходу.

Втім, декому таки доведеться збирати довідки особисто. А саме членам родин, цьогорічні доходи яких у порівнянні із минулим роком зменшилися: хтось втратив роботу, когось перевели на півставки, у когось помер чоловік чи дружина. Стосується правило "сам собі режисер" як тих, хто звернеться по субсидію вперше, так і тих, хто її вже отримує, але потребує перерахунку.

"Довідки можна брати або за місцем роботи, або у Державній фіскальній службі. У фіскальній службі навіть краще, бо у них відомості більш достовірні, і якщо ми перевіряємо інформацію, ми все одна робимо туди запит", - каже Лариса Попова.

Але існує одне "але": згаданий вище документ у ДФС видають не за будь-який період, як це робиться за місцем роботи, а лише за підсумками кварталів. "Податковий розрахунок сум доходу подається до органу ДФС у квартальні періоди. Це передбачено нормами п. 176.2 ст.176 Податкового кодексу... Запровадження інших форм звітності з зазначених питань не допускається. Відтак замовити таку довідку можна лише після спливу терміну подання такої звітності (40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного кварталу) ", - пояснили у ДФС у Вінницькій області.

Простіше кажучи, звернувшись по субсидію у грудні, ви маєте надати довідку про доходи за вересень-листопад. Якщо ви берете її за місцем роботи – проблем немає. Але якщо надати згаданий документ вам може лише ДФС – це стосується, зокрема, тих, хто оформлений як фізична особа-підприємець, – вважайте, що вам не пощастило. Бо чекати доведеться аж до середини лютого. І весь цей час ви платитиме за комуналку по повній.

У масштабах країни таких громадян може нарахуватись не одна тисяча…

Больше новостей о событиях в мире читайте на Depo.Винница

Все новости на одном канале в Google News

Следите за новостями в Телеграм

Подписывайтесь на нашу страницу Facebook

deneme