Губернатор Вінниччини: Жодних "своїх" у питанні корупції немає

Валерій Коровій відверто розповів, скільки робочих місць планують створити у регіоні, як співпрацює з активістами, які рік тому штурмували ОДА, та що вже може записати собі в актив

Губернатор Вінниччини: Жодних "своїх" у…

Губернатор Вінниччини: Жодних "своїх" у питанні корупції немає

Валерій Коровій розповів, скільки робочих місць створять у регіоні, як співпрацює з активістами, які штурмували ОДА та як збільшилися доходи місцевих бюджетів

Вінницьку область з недавніх часів розглядають як взірцеву у сенсі модернізації промисловості і сільського господарства, а також впровадження європейських стандартів в адміністративному регулюванні. Саме тут можна побачити у дії напрацювання, які згодом стануть реальністю реформ в масштабах всієї країни.  

Вінницька область є базовою для Петра Порошенка – тут він тричі обирався народним депутатом – і рідною для Володимира Гройсмана. Будь-які процеси в області асоціюють с першими особами держави. Важко працювати під пильною та особливою увагою до регіону?

- Те, що два наших земляка, які сформували нинішню команду в області, займають ключові посади у системі державної влади, підтверджує ефективність управлінської моделі, яка роками напрацьовувалася на Вінниччині. Ця модель має багато позитивних відмінностей від методів, які стали, на жаль, звичними за часів авторитарного режиму. Починаючи від поваги до політичних опонентів, готовності до компромісу. Наприклад, на місцевих виборах 25 жовтня до Вінницької обласної ради пройшло вісім партій, серед яких "Опозиційний блок" та "Укроп", які під час кампанії найактивніше критикували владу. У минулі часи, і ви це чудово розумієте, за командою зверху переписали би протоколи, щоб не допустити опозицію до обласної ради, а тих, хто наважився висловити незгоду – "зламали через коліно". У нас навіть думки не виникало про можливість застосування адміністративного ресурсу. Більше того, в обласній раді керівні посади і ключові комісії розподілені між усіма партіями, у залежності від рівня представництва.

Майже рік тому, 6 грудня 2014-го, коли Ви ще не були головою облдержадміністрації, приміщення Вінницької обласної ради захопили учасники мітингу. Чи перебувають події 6 грудня на порядку денному вінницької політики?

- Інцидент повністю вичерпано. Сьогодні всі сторони конфлікту конструктивно співпрацюють в місцевих радах. Оцінку тим подіям дали люди на виборах, не обравши до місцевих рад ті сили і тих політиків, яких вважали деструктивними. Це і є справжнє народовладдя.

І все ж вінничани, хочуть вони того чи ні, становлять своєрідну групу в українській політиці, а тому будуть сприяти один одному. Не існує небезпеки, що ця група з часом перетвориться у "клан"?

-  У цьому ще одна принципова відмінність від того, що ми бачили раніше. Належність до партії влади давала у минулі роки імунітет від відповідальності за зловживання і корупцію. Вступаючи на посаду, я зазначив, що жодні попередні заслуги, займане крісло і особисті зв’язки не врятують тих чиновників, які спробують займатися сумнівними оборудками. Не всі дослухалися. Так правоохоронними органами, за підозрою в корупційних діях, був затриманий один з директорів департаментів облдержадміністрації. Звільнено низку чиновників.

Але звинувачення у корупції інколи лунають. Як можна прокоментувати той факт, що виділені Євросоюзом 245 тисяч євро на підтримку підприємців-біженців із зони АТО досі лежать на рахунках департаменту економічного розвитку.

- Гроші не лежать, а використовуються у погодженому форматі проекту. Причому у рамках передбаченої законодавством жорсткої фінансової звітності за кожну витрачену копійку. Хто сьогодні висуває претензії? Організація, яка вирішила, що саме вона має бути розпорядником коштів, значна частина з яких піде на забезпечення безбідного існування посередників. І все це без жодної звітності, і без жодного контролю. А де гарантії, що посередники не скористаються грошима у власних інтересах? Такої гарантії немає. А те, що посередники зацікавлені в отриманні грантових коштів – факт. Подивіться на масовану кампанію в Інтернеті, і порахуйте – скільки на ці публікації уже витрачено грошей. Знаєте, коли особиста фінансова вигода домінує і  люди готові йти шляхом приниження власного краю в очах європейських партнерів, громадськості, ЗМІ – я впевнений такі дії не потребують зайвих коментарів – все зрозуміло.

Фактично сьогодні влада не допустила сумнівної фінансової оборудки, яка могла призвести до, м’яко кажучи, нецільового використання коштів Європейського Союзу, ще й направлених на таку важливу верству населення, як переселенці з Донбасу.  На сьогодні Вінниччина прийняла чи не найбільшу кількість переселенців із зони АТО, з анексованого Криму, ми робили, робимо і будемо робити все, щоб переселенці відчували себе у Вінницькій області комфортно, а умови їх проживання, навчання, роботи були максимально наближеними до звичних.

- Припустимо, що старі кадри, які працювали за будь-якої влади, поступово будуть змінені. Але на кого?

-       Я впевнений, що треба залучати молодь. І ми це робимо. Вже проведено заміну декількох директорів департаментів, причому середній вік керівництва знизився на порядок. Будемо шукати й інших фахівців, ключовою рисою яких є не лише слухняне виконання вказівок "зверху", а виявлення ініціативи. Процес реорганізації не завершено і, я переконаний, нового імпульсу йому надасть децентралізація влади, а в кінцевому рахунку – формування виконкомів після наступних місцевих виборів.

Здається, децентралізація уже перейшла в область своєрідної міфології. Обговорюють її багато, але насправді ніхто не бачив...

-       Не бачить той, хто не хоче бачити. Тенденції збільшення надходжень до місцевих бюджетів Вінниччини внаслідок фінансової децентралізації ж дуже позитивними. Наведу лише одну цифру. Зміни, які дали можливість територіальним громадам залишати значну частину податків на місцях, дозволили збільшити доходи місцевих бюджетів Вінницької області на 960 мільйонів гривень.

Децентралізація – процес, який триватиме роками. Що уже сьогодні може запропонувати Вінницька область у якості позитивного прикладу реформ?

-       Поширюємо на всю область успішний досвід Вінниці, де вже давно ефективно працює система "Прозорих офісів". Розгортання мережі автоматизованих центрів адміністративних послуг й широке запровадження електронного урядування за європейськими зразками – пріоритетне питання для влади.

Консолідація влади і боротьба з корупцією – це добре. Але для більшості людей ці поняття є більшою мірою абстрактними. Їх швидше хвилює повсякденне життя, оплачувана робота і можливість забезпечити достойне життя. Капіталізуються злагода у політиці й ефективне управління в економічні досягнення?

-        Не хотілося би вдаватися до радянської традиції і перевантажувати читачів цифрами переможних звітів, але Вінниччина є першою в рейтингу областей за темпами приросту експорту, другою за результатами промислового виробництва, беззаперечно – в лідерах розвитку сільського господарства за обсягами виробництва валової продукції сільського господарства, в тому числі валових зборах цукрових буряків, картоплі, плодово-ягідних культур, виробництву молока та м’яса. В області сконцентровано найбільше в Україні поголів’я ВРХ та птиці. Не наша справа вихваляти самих себе, але подивіться в Інтернеті рейтинг ефективності місцевої влади в різних регіонах. Такі оцінки – не окремим виконавцям, а всій команді, всім вінничанам. Навіть у такі непрості часи вдається залучати інвесторів, створювати нові робочі місця. В обласному центрі закладено Вінницький індустріальний парк. Досягнуті домовленості з компанією UBS group, яка займається виробництвом холодильного обладнання для пивної промисловості. Завод переїде з окупованого Криму. Окремо слід відзначити "Миронівський хлібопродукт", який забезпечив у 2015 році введення в дію на повну потужність першої черги інвестиційного проекту, що дав можливість створити в нашому регіоні 4800 робочих місць. Уже розпочався другий етап реалізації інвестпроекту, в результаті якого буде створено ще, як мінімум, чотири тисячі робочих місць. Це далеко неповний перелік роботи по залученню інвестицій.

На посаді голови облдержадміністрації ви перебуваєте майже рік. Що, не пов’язане з політикою та економікою, можна занести у “портфоліо” Валерія Коровія?

- Передачу значної частини храмів релігійним громадам. Менше ніж за рік передано 67 церков. Ненормальною є ситуація, коли держава чомусь розпоряджалася культовими спорудами, які вона не будувала. Повернути віру, повернутися у храм – ось ті завдання, які є цементуючими для українського суспільства. Більш міцний зв’язок, ніж зв’язок духовний, націю ніколи не об’єднає.

 

Больше новостей о событиях в мире читайте на Depo.Винница

Все новости на одном канале в Google News

Следите за новостями в Телеграм

Подписывайтесь на нашу страницу Facebook

deneme