У ЗНО-2016 лишився місяць до "точки неповернення"

Услід за Ігорем Лікарчуком свої повноваження можуть скласти усі керівники регіональних центрів оцінювання якості освіти

У ЗНО-2016 лишився місяць до "точки непо…

Директор Українського центру оцінювання якості освіти Ігор Лікарчук подав у відставку. Про це він написав на своїй сторінці у Фейсбуці передає Depo.Вінниця.

"Після подій 21 липня, після сьогоднішніх подій в Івано-Франківську, після звільнення мого сина (сина Ігоря Лікарчука Костянтина нещодавно було звільнено з посади заступника голови Державної фіскальної служби - Ред.) я не бачу можливості далі працювати в команді, що є сьогодні при владі. Тому сьогодні повторно подаю заяву про звільнення з посади директора УЦОЯО. Прошу мене зрозуміти правильно. І щоб не було спекуляцій навколо цієї проблеми повідомлю, що перша заява мною була написана 21 липня. Але МОН не дало їй руху...", - повідомив посадовець.

Подією в Івано-Франківську, про яку пише Ігор Лікарчук, став обшук в будинку директора регіонального Центру Богдана Томенчука. За інформацією, яку його колеги поширили у Фейсбуці, до приміщення, де проходив обшук, не був допущений адвокат.

Про обшук у Богдана Томенчука журналісту Depo.Вінниця розповів директор Вінницького регіонального центру оцінювання якості освіти (ВРЦОЯО) Геннадій Кузьменко. За його словами, незалежне тестування наблизилося до точки неповернення. Датою точки Геннадій Кузьменко назвав 15 жовтня, хоча, каже, його колеги визначають більш ранній термін.

"Якщо до 15 жовтня не відбудеться ніяких позитивних змін, скоріше за все, всі директори регіональних центрів напишуть заяви та звільняться", - каже Геннадій Кузьменко, маючи на увазі, перш за все, повернення серверів Українського центру якості освіти, вилучені Генпрокуратурою.

Нагадаємо, в липні генеральний прокурор України Віктор Шокін заявив, що керівництво УЦОЯО підозрюють у зловживанні службовим становищем. Було відкрито кримінальне провадження, в рамках якого проведено низку обшуків. На час розслідування Лікарчука відсторонили від посади. 

У ГПУ заявили, що під час обшуків серверне обладнання і програмне забезпечення не вилучалося, доступ до баз даних не обмежувався. Водночас в Івано-Франківському регіональному центрі оцінювання якості освіти вилучено два сервери з програмним забезпеченням з даними про результати зовнішнього незалежного оцінювання 2015 року.

І хоча Генеральна прокуратура заявляє, що вилучення серверів ніяким чином не впливає на підготовку до ЗНО-2016, керівники регіональних центрів дотримуються протилежної точки зору.

"Не відповідає дійсності поширена (Генпрокуратурою - Ред.) інформація про те, що під час проведення обшуків було залишено копії вилучених баз даних та програмного забезпечення. Особи, які проводили слідчі дії в Івано-Франківському центрі, провели копіювання лише ДЕЯКИХ файлів і ДЕЯКИХ баз даних. Ці копії дійсно залишені в Івано-Франківському РЦОЯО. Однак, за попередніми оцінками, це лише 10-15 % усієї інформації, що зберігалася на серверах, загальний обсяг якої майже 2000 ГБ.

На підставі зазначеного вище стверджуємо, що відновити роботу всіх сервісів УЦОЯО на даний час практично неможливо, оскільки аналогічних систем зберігання даних в УЦОЯО немає. Сервери до цього часу не повернуто, а відновлення структури прикладних програм, баз даних, системи зв'язку між ними без усіх компонентів системи неможливо, оскільки всі ці зв'язки є глибоко інтегрованими", - йдеться у колективній заяві, опридлюдненій 14 вересня на освітньому порталі Педагогічна преса.

Цій заяві передувало звернення прем`єр-міністра Арсенія Яценюка до Генпрокуратури, у якому він закликав працівників відомства оприлюднити результати розслідування, проведеного в Українському центрі оцінювання якості освіти, а також повернути технічне обладнання, що було вилучено під час обшуків. Натомість Генпрокуратура пішла іншим шляхом...

Як наслідок, йдеться якщо не про зрив ЗНО, то, принаймні, про значне ускладнення процесу його підготовки та проведення.

"На даному етапі вже мали б з`явитись нормативні документи, які визначатимуть формат проведення ЗНО-16. Наскільки мені відомо, міністр освіти наказ про проведення ЗНО у 2016 році підписав і цей документ знаходиться на реєстрації в Мін`юсті", - розповідає Геннадій Кузьменко.

За його словами, зазвичай у вересні-жовтні методисти Центру мали б брати участь у розробці тестових завдань та поповнювати банк завдань:

"У цей період проходить апробація, кожне тестове завдання проходить сертифікацію, тобто його повинна виконати певна кількість людей і в залежності від статистики результатів визначається рівень складності. Апробацію проводять, як правило, на базі середніх шкіл. Також в ній беруть участь і першокурсники вишів".

Але ж на серверах, які знаходяться у Генеральній прокуратурі, крім бази даних учасників знаходиться весь банк тестових завдань Українського центру.

"Останній рік-півтора ми відмовилися від апробації на паперових носіях - у нас була апробація в онлайн-режимі. І ці програми зараз теж у нас відсутні. І проводити апробацію та займатися поповненням банку завдань ані ми, ані Український центр зараз не можемо", - каже Геннадій Кузьменко.

Також наразі мала б вже тривати розробка зошитів для пробного, основного та додаткового тестування. Але й ці роботи не ведуться...

"У цей період ми отримували звіт від Українського центру щодо підсумків ЗНО і робили аналіз по області, по району, по навчальному закладу, порівнюючи із результатами попередніх років. Ми робили предметні презентації та виступали із ними на методоб`єднаннях. Звіту немає - і ця частина роботи також випала", - продовжує перелік того, що мало б робитися у плані підготовки до ЗНО-2016, керівник ВЦОЯО.

А у жовтні-листопаді має проходити інформаційна кампанія - після того, як Міносвіти визначить формат ЗНО та ДПА. У цей час співробітники Центрів зазвичай проводять зустрічі з випускниками, розповідаючи їм про процедуру проходження ЗНО. Чи стартує ця робота з початком жовтня - питання більш ніж відкрите....

Але й це ще не все. "Типографія Українського центру освіти друкує тестові зошити з української мови та літератури півтора місяці. А віддати на інші типографії Український центр не може. У них унікальна типографія, яка повністю автоматизована та працює без людей, побудована таким чином, щоб не було витоку інформації. Сам процес друку тестових зошитів займає три-чотири місяці. Але щоб надрукувати ці зошити, потрібен ще місяць на проведення тендерних процедур. Крім того, розробники не можуть тестовий зошит побудувати із завдань, які не пройшли апробацію. Вони повинні складати зошити тільки з банку тестових завдань", - каже Геннадій Кузьменко.

І це - далеко не повний перелік проблем, які роблять проведення ЗНО-2016 майже неможливим. Саме таке формулювання використав під час своєї прес-конференції наприкінці серпня Ігор Лікарчук. За його словами, крім вилучених серверів, загрозу ЗНО являють і низькі зарплати співробітників Центрів, і застаріле технічне обладнання, і відтік кадрів - внаслідок тієї ж низької зарплати...

Зважаючи ж на сьогоднішню заяву Лікарчука, точку неповернення, про яку говорить Геннадій Кузьменко, можна вже вважати такою, що пройдена. А абітурієнтів-2015 - тими, хто встиг заскочити на підніжку останнього вагону потяга....

Більше про життя регіону читайте на Depo.Вінниця.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Вінниця

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme