Як вінницькі судді карали четвірку місцевих прихильників "Л-ДНР"

За 4 роки збройного конфлікту вінницька Феміда поквиталася із чотирма особами за злочини проти основ національної безпеки

Як вінницькі судді карали четвірку місце…

Участь у збройних лавах так званих "ЛНР" та "ДНР", державна зрада у формі шпигунства та навіть спроба організації "референдуму" у Вінниці навесні 2014 року - ці та інші справи розглядали місцеві суди Вінницької області останніми роками. Загалом, з 2014-го за підривну діяльність на Сході суд оголосив вироки чотирьом мешканцям Вінниччини.

"Жмеринський терорист": вирок за участь в "ЛНР" та участь в обміні

Перший вирок за участь у незаконних збройних формуваннях пролунав у вінницькому суді 28 квітня 2015 року. Тоді обвинувачували Андрія Трегуба із Жмеринки за двома статтями Кримінального кодексу: участь у терористичній організації та носіння, придбання боєприпасів без передбачених законом дозволу - під час затримання у нього знайшли гранату.

Як вбачається з матеріалів справи, Андрій Трегуб влітку 2014 року вступив до лав "ЛНР", охороняв приміщення захопленого бойовиками Управління СБУ в Луганській області у військовій формі та зі зброєю в руках. Потім на посаді кулеметника охороняв із вогнепальною зброєю блокпост "Олександрівський". Був у складі батальйону спеціального призначення "ЛНР" "Лєший". Мав позивний "Кащєй".

Колегія під головуванням Анни Гайду призначила Трегубу покарання у вигляді 9 років позбавлення волі. Апеляційний суд залишив вирок у силі, касаційний скерував на новий розгляд справи. Потім стало відомо, що ім'я Андрія Трегуба внесли у списки на обмін військовополонених.

Тоді вінницьким суддям довелося послабити вирок Трегубу до 6 років 2 місяців 18 днів позбавлення волі, аби помножити на два за "законом Савченко" та звільнити його з-під варти для участі в обміні. Втім, вже на Донеччині, під час обміну, Кащей відмовився переходити на той бік лінії розмежування і мав би бути повернений до слідчого ізолятору. Де "терорист зі Жмеринки" зараз - невідомо.

Калинівський "Грішник" з банди "Мотороли"

14 січня 2016 року у Вінницькому міському суді зачитали вирок ще одному уродженцю Вінниччини: Вадим Майстренко отримав 13 років позбавлення волі. Щоправда, заочно: його затримати не вдалося. Зараз, за попередньою інформацією, він перебуває на Росії.

Як відомо з матеріалів справи, Вадим Майстренко із серпня 2014 року по січень 2015-го входив до лав "ДНР", у їхній так званий батальйон "Спарта", яким керував терорист "Моторола". Примітно, що Майстренко до подій на Сході України служив в українському війську в інженерних військах. Звання - солдат.

За версією сторони обвинувачення, Майстренко брав участь у штурмі та збройному захопленні Донецького аеопорту. Саме там вибухом міни йому відірвало два пальці на руці, також він отримав травми голови та ноги.

Одними з найвагоміших доказів причетності та фактичної участі у лавах незаконного збройного формування стали публікації Майстренка на своїй сторінці у соціальній мережі "Вконтакте". В одному з дописів він поширив сюжет російського телеканалу "LifeNews", де розповідає журналісту про отримані травми від штурму Донецького аеропорту імені Сергія Прокоф'єва та про бої під Вуглегірськом у складі теругруповання "Спарта".

Колегія Вінницького міського суду Вінницької області під головуванням Ольги Старинщук призначила йому покарання у вигляді 13 років позбавлення волі за участь у терористичній організації. Якщо Майстренка затримають на території України, то одразу ж відправлять у в'язницю.

Гайсинський шпигун "Алєкс" та російські спецслужби

А от Іван Гончаров з Гайсина воював не зброєю, а інформацією: відомості військового характеру він передавав (телефоном чи через переписку у соцмережі) представникам Головного розвідувального управління РФ. Як на безробітного екс-представника "Партії регіонів" з райцентру на Вінниччині вийшли спецслужби країни-агресора, на судових засіданнях так і не прозвучало.

"Працював на представників спецслужб Російської Федерації, а саме Рената Біктагірова із позивним "Старшина", займався цілеспрямованим збором інформації, вчинив державну зраду у формі шпигунства. Працював під позивним "Алєкс", який отримав від "Старшини", - йдеться у матеріалах справи.

Шпигунство розпочалося на початку травня 2014 року: Гончаров телефонував своїм проросійським кураторам та доповідав про пересування артилерійського спорядження та важкої військової техніки з різних куточків України в район проведення антитерористичної операції та про плани ЗСУ відправити диверсійно-розвідувальну групу по той бік лінії розмежування для виконання спеціальних завдань. "Передав інформацію щодо дислокації в Авдіївку Донецької області 95-ї окремої аеромобільної бригади ЗСУ, а також наявності у них замаскованої військової техніки: танків та мінометів", - йдеться у вироку про один з епізодів злочинної діяльності Івана Гончарова.

Колегія Вінницького міського суду під головуванням Руслана Каленяка засудила Івана Гончарова на 14 років в'язниці за державну зраду у формі шпигунства та сприяння діяльності терористичній організації.

Наприкінці 2017 року стало відомо, що Івана Гончарова бойовики внесли у списки на обмін: йому, як і Андрію Трегубу, змінили міру покарання, звільнили з-під варти та відвезли на Донеччину. Він не відмовлявся від обміну та перейшов на той бік лінії розмежування.

Організатор "референдуму" Кузічкін під ніком "Ксеня"

Олексія Кузічкіна з Вінниці судили за статтею 110 ККУ – посягання на територіальну цілісність та недоторканість України – за те, що у вересні 2014 року він через соціальні мережі закликав провести референдум щодо створення так званої "Вінницької народної республіки".

Як випливає із матеріалів справи, у соціальній мережі "Вконтакте" з акаунту "Ксения Сидак" Кузічкін розмістив у групах "Вести ЛНР" та "Новости Новороссии" з аудиторією 35 тисяч осіб інформацію про прийняття участі у так званому референдумі про самостійність Вінницької області та створення в межах її території "Вінницької Народної Республіки". Дописи "Ксеня" розмістив і на сторінках одного з вінницьких видань, де була змога публікувати новини від читача. Редактори видалили публікацію, але її встигли помітити вінницькі СБУшники, які і відкрили провадження. Прокуратура затвердила обвинувальний акт і скерувала його до суду.

22 листопада 2016 року суддя Вінницького міського суду Ірина Курбатова зачитала вирок Кузічкіну, який залишився незмінним і в апеляційній, і в касаційній інстанціях – 3 роки позбавлення волі.

Додамо, що станом на сьогодні у судах області немає справ, у яких би обвинуваченими в діяльності терористичної організації фігурували мешканці Вінниччини.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Вінниця

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme