Закон не для всіх: Коли Зеленський забере громадянство у Портнова і Царьова

Президент України позбавив громадянства чергову групу колишніх посадовців, які прислужилися країні-терористці. Суспільство сприйняло це схвально, проте виникло питання: коли ж анулюють підданство іншим, подібним до Медведчука чи Табачника

Політичний оглядач
Закон не для всіх: Коли Зеленський забер…
Клюєва і Табачника позбавили громадянства. Портнов на черзі?

"Сьогодні я підписав відповідні документи, щоб зробити черговий крок для захисту та очищення нашої держави від тих, хто на боці агресора. Є подання від Служби безпеки щодо осіб, у яких зафіксовано наявність російського громадянства", – розповів Володимир Зеленський 4 лютого. А голова фракції "слуг" у Верховній Раді Давид Арахамія не лише підтвердив, що підданства позбавлять "зрадників, які були стовпами режиму Януковича", але й анонсував наступні кроки – накладання на них санкцій, арешт та конфіскація на користь держави усього їхнього майна, корпоративних прав та інших активів. Тобто попри майже рік війни виявилося, що бізнес цих людей в Україні працював безперешкодно? Згодом оприлюднили прізвища тих, у кого відібрали громадянство. Загалом у списку 10 осіб: екс-міністр внутрішній справ Віталій Захарченко, екс-голова Адміністрації Януковича Андрій Клюєв, екс-голова СБУ Олександр Якименко, екс-міністр доходів і зборів Олександр Клименко, екс-міністр освіти Дмитро Табачник та ще п’ятеро менш відомих широкому загалу персонажів: депутат Одеської міськради від ОПЗЖ Віктор Баранський, депутат Харківської облради від ОПЗЖ, син екс-нардепа Дмитра Шенцева Микита Шенцев, окупант та колаборант Олександр Горбильов, а також Богдан Клюєв, син Андрія Клюєва, та уродженець Донецької області Віталій Слаба. Нагадаємо: у січні українське громадянство втратили четверо відомих проросійських політиків – Віктор Медведчук, Тарас Козак, Андрій Деркач і Ренат Кузьмін. А на початку цього року підданства позбавили 13 священиків УПЦ, серед них митрополит Тульчинський і Брацлавський Іонафан (Єлецьких), йому СБУ вручила підозру у держзраді, митрополит Чернівецький і Буковинський Мелетій (Єгоренко), митрополит Дніпропетровський і Павлоградський Іриней (Середній), намісник Свято-Успенської Святогірської Лаври Арсеній (Яковенко), інші – переважно священики з тимчасово окупованих територій Донбасу та анексованого Криму.

Українці схвалюють ці рішення, разом з тим у них виникають запитання: чому у списку є Андрій Клюєв, а нема, наприклад, Андрія Портнова чи Володимира Сівковича? Можна, звичайно, припустити, що рішення приймаються на підставі даних, які передаються СБУ. Спецслужба перевіряє, чи дійсно ті чи інші особи мають російське підданство, і робить відповідне подання. Тому однієї лише підозри, хай і підтвердженої, що особа працює на ворога, недостатньо для позбавлення громадянства. Однак, з іншого боку, є запит на максимальне покарання тих, хто допомагає агресору або працював на росію в минулому. І владі доведеться вирішувати дилему: забирати паспорти у всіх підозрюваних у цьому діячів чи щоразу пояснювати, чому у такого-то знайшли російський паспорт, а в іншого не знайшли. Виникає підозра: погано шукали або когось вигороджують.  

Тут можна згадати реакцію на рішення щодо підданства Віктора Медведчука. Окремі політики і правозахисники розкритикували позбавлення громадянства кума путіна, мовляв, це може створити проблеми для його засудження в Україні. Проте ще у вересні генпрокурор Андрій Костін пояснював: одна зі справ, в якій фігурує Медведчук, знаходиться на розгляді в суді, по ній буде клопотання щодо застосування можливості спеціального судового розгляду за відсутності обвинуваченого. Тобто ні обмін Медведчука, ні позбавлення його громадянства на розгляд у суді не впливають. Тоді ж Костін звернув увагу на важливий момент: є багато ідей щодо змін до законів про громадянство, які б надавали можливість позбавляти його тих, хто зрадив країну, і якщо народні депутати ухвалять відповідне законодавство, це дуже спростить процедуру.

У парламенті є кілька законопроектів на цю тему. В тому числі й президентський, поданий 1 грудня 2021 року як невідкладний (№6368). У червні минулого року група нардепів-"слуг" внесла законопроект №6368-Д, в якому прописано підстави позбавлення громадянства з огляду на масштабне російське вторгнення. В липні 2022-го профільний комітет з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій, національних меншин і міжнаціональних відносин рекомендував прийняти цей законопроект за основу. Однак зміни до законодавства досі не ухвалені, звідси й вимушена вибірковість – громадянства позбавляють, якщо існує підтвердження наявності російського підданства. Хоча всі розуміють: політики, діячі культури, медійники, хто мешкає на території країни-терористки чи прислужує загарбникам на тимчасово окупованих територіях України, очевидно мають у кишені і червону книжечку з двоголовим орлом.

На останнє за часом рішення про позбавлення громадянства служак Януковича реакція виявилася стриманою. Причина зрозуміла: де Янукович, Азаров, Царьов… Чому за українським паспортом можуть їздити з росії за кордон підсанкційні Таїсія Повалій, Ані Лорак та інші, кого в нашому суспільстві затаврували за співпрацю з ворогом. Повалій, до речі, була депутаткою парламенту, то ж вона не тільки співачка. Крім того, у соцмережах зауважують, що оприлюднена п’ятірка мало на що впливає. Насправді це не так. Кожного з колишніх чиновників-утікачів, кожного колаборанта, будь він блазнем на пропагандистських каналах чи на естраді, росія використовує проти нашої держави. Того ж Табачника підозрюють у держзраді. За даними слідства, він брав активну участь в організації псевдореферендумів у захоплених районах Херсонської та Запорізької областей. А Якименка окупанти призначили очільником "спецслужби Херсонської області". Тому тут треба ставити питання не про те, хто більше заслужив на позбавлення українського громадянства, а про створення законних підстав для розширення переліку осіб, покарання яких підтримає наше суспільство. Отже, м’яч на полі всіх суб’єктів законодавчої ініціативи. Питання, коли ці суб’єкти по ньому нарешті вдарять.

При цьому слід пам’ятати: з темою громадянства треба бути обережними, вона дражлива для правозахисних організацій і міжнародних інституцій, які росія та її посіпаки можуть з пропагандистською метою використовувати в темну. Нещодавно Depo.ua розповідав про можливі наслідки через скаргу, яку УПЦ спрямувала керівництву ООН. Можна не сумніватися, що й позбавлені громадянства не оминуть нагоди нагадати про себе скаргами в різні судові інстанції.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme