Дешево та сердито: Як вінничани утеплюють будинки за чверть ціни

За три роки у Вінниці коштом муніципальної програми утеплили понад тридцять будинків 

Дешево та сердито: Як вінничани утеплюют…

Цифри в платіжках за опалення уже давно стали для вінничан потужним стимулом у пошуках можливості заощадити. Щоб зберігати тепло у будинку і менше платити за опалення, чимало вінничан задумались над утепленням власних осель. Раніше це можна було зробити виключно індивідуально та повністю за власний кошт, допоки у місті не почали реалізовувати програми комплексного утеплення, в рамках яких з бюджету компенсовують значну частину витрат.

Окрім державної програми, яка компенсує від 40% до 70% витрат на утеплення, сьогодні у Вінниці популярності набирає варіант зі співфінансуванням, де утеплення будинку відбувається у складчину – 30% від суми надають мешканці, 70% платить місто. При цьому у міськраді заохочують до повного утеплення багатоквартирного будинку, наголошуючи на його більшій ефективності.

Дев'ятиповерхівка на вулиці Учительській стала однією з перших у місті, де провели повну термореновацію саме у рамках муніципальної програми. Процес перевтілення в цілому тривав два роки, починаючи від створення ОСББ і налагодження співпраці спочатку між сусідами, а потім і мерією.

"Це було непросто, адже на перших зборах мешканців створювати об'єднання хотіли не усі. Я сам переживав, але згодом люди зрозуміли необхідність і побачили, на що йдуть їхні гроші, - згадує старший по будинку Олег Побірський. - Серед інших наших проектів, важливим стало саме утеплення будинку, що позбавило проблем із втратою тепла. Ми провели велику роботу, щоб переконати кожного мешканця, а коли усі погодилися, провели роботи у рамках співфінансування з міською радою 30% на 70%. Ми витратили приблизно 300 тисяч гривень, міськвиконком - 900 тисяч гривень".

Сьогодні будинок виглядає наче новобудова: утеплений та пофарбований фасад, впорядкований двір - з цієї ідилії вибиваються хіба що нарізно облаштовані балкони.

За три роки дії програми у Вінниці утеплили фасади понад тридцяти будинків. Однак, зі слів заступника директора департаменту житлового господарства Сергія Гречанюка, поки що вінничани частіше проводять часткове утеплення.

"Мешканцям складно домовитись і зробити утеплення всього будинку, тому роботи проводяться шляхом часткового утеплення фасадів, - пояснює чиновник. - Люди самостійно визначають вид та вартість матеріалів, що використовуються під час виконання робіт. Від цього залежить сума, яку вони будуть сплачувати".

Разом з тим, експерти наголошують, що повноцінний ефект можна відчути тільки від комплексного утеплення, яке дозволить також позбутись у майбутньому проблем із тріщинами на фасаді.

"Варто утеплити весь будинок, або хоча б квартири по одному стояку. Лише у такому випадку втрати тепла можна справді скоротити до 40%", - каже експерт з енергоефективності, директор "Інституту місцевого розвитку" Руслан Тормосов.

У мерії також наполягають саме на повному утепленні, наводячи, зокрема, й успішний приклад будинку на Учительській. Задля стимулювання вінничанам пропонують диференційовану систему співфінансування – чим більше, тим дешевше.

"У випадку утеплення лише по стояку співфінансування з боку мешканців складає 35%, коли відбувається утеплення під'їзду – 30%, якщо утеплюється весь будинок – то люди сплачують лише 25% від усієї вартості робіт і матеріалів", - додає Сергій Гречанюк.

Ще одним прикладом комплексного утеплення став будинок на проспекті Коцюбинського, 78. Процес термореновації тут триває уже два роки. Перші три секції будинку утеплили торік, а нині утеплюють решту під'їздів. Мешканці будинку з квартир в раніше утеплених під'їздах кажуть, що результат відчули практично одразу.

"Більше немає сирості, а коли на вулиці спекотно, то в будинку прохолодно. У холодну пору, навпаки, у квартирах довго утримується тепло без включеного опалення", - розповідає жителька будинку Людмила Жданюк.

На початку утеплення торік з мешканців збирали по 150 гривень за квадратний метр. Загальна сума, яку мав внести власник помешкання відповідала квадратурі, яку має квартира з фасаду. Цьогоріч сума внесків збільшилась - з наступних під'їздів збирали уже по 200 гривень за "квадрат".

Разом із покращеною теплоізоляцією будинок отримав і новий вигляд. Тут також звернули увагу на зовнішнє оздоблення лоджій, виконавши все у одному стилі.

Питання естетичного вигляду житлових будинків у процесі термореновації актуальне, адже під час масового утеплення є можливість візуально перевтілити в цілому непривабливий "совковий" житловий фонд. Щоправда, на сьогодні практика показує, що люди, не зумівши або не бажаючи домовлятись із сусідами про комплексну термореновацію будинку, утеплюються на свій смак і гаманець. Будинки швидко стали схожі на клаптикову ковдру, причому ще й з різним шаром утеплювача, що, як стверджують експерти, негативно впливає на загальний ефект від термоізоляції.

У мерії на проблему всерйоз зреагували тільки у 2016-му році, розробивши "Порядок теплової ізоляції (опорядження) та впорядкування розміщення технічних елементів (пристроїв) на фасадах багатоквартирних житлових будинків та гуртожитків у Вінниці". Цей документ встановлює на території міста єдиний механізм щодо регулювання процесів, які пов'язані зі зміною зовнішнього вигляду фасадів будівель.

Нині, щоб утеплення не викликало питань з боку виконавчих органів, перед тим, як проводити роботи ззовні приміщень, потрібно отримати дозвіл. Для цього до Прозорого офісу треба подати наступні документи: правовстановлюючі документи на об'єкт нерухомого майна; договір на вивіз будівельного сміття; відомості про державну реєстрацію (для юридичних осіб); паспорт громадянина (для фізичних осіб); фотографії будинку (розгортка фасадів в кольорі), який планується утеплювати; пропозицію щодо кольорового рішення утеплення фасаду - паспорт упорядження фасадів з концептуальним рішенням упорядження будинку в цілому, погоджену департаментом архітектури, містобудування та кадастру Вінницької міської ради. Щоправда, навряд чи така додаткова бюрократична перепона додасть бажання вінничанам термомодернізовувати власні помешкання.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Вінниця

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme