Як на Вінниччині об'єднана громада утримує ФАПи

Відремонтувати ФАПи та оснастити їх медичним обладнанням допомагає нардеп Микола Кучер

Краснопільська ОТГ зберегла та утримує ФАПи, передає Depo.Вінниця.

Уже рік як розвивається громада Краснопільської ОТГ, до складу якої входять село Краснопілка – центр громади та старостинські округи: Митків, Нараївка, Кивачівка, Тополівка, Цвіліхівка.

Цієї осені ОТГ відзначає першу річницю створення і за цей час скептиків щодо дієздатності такого об'єднання суттєво поменшало. Саме життя показало дієвість та результативність децентралізації в Україні. Це видно на прикладі функціонування фельдшерсько-акушерських пунктів у громаді. Так сталось, що у ході впровадження медичної реформи такого поняття як ФАП у законодавстві просто не існує. Від ФАПів у їх нинішньому вигляді при проведенні медичної реформи просто відмовилися. Між тим, саме ФАПи зараз надають першу медичну допомогу в сільській місцевості - це та ланка, яка, що називається, найближча до людей. У багатьох громадах, де населення менше ніж 300 осіб, такі заклади або вже закрились, або на межі закриття, адже з державного бюджету їх фінансування не передбачено. Тож вихід із ситуації лише один – це утримання таких закладів і їх персоналу за кошти громади.

Нині достатній ресурс на такі цілі мають лише об'єднані громади. До прикладу, Краснопільська ОТГ зберегла посади фельдшерів та медичних сестер не лише у центральній садибі, а й в старостинських округах там, де ФАПи функціонували завжди. Ба більше - громада проводить у тих приміщеннях ремонт та закуповує медичне обладнання, що було вилучене районними структурами одразу після створення ОТГ.

"Зараз ми ведемо роботу по збереженню медичних послуг у селах нашої громади. З бюджету ОТГ було виділено 180 тис. грн. на виплату заробітних плат фельдшерам та медичним сестрам у нашій громаді. Також ми придбали медичний інструмент та обладнання у ФАП с. Кивачівка. Нині там здійснюється ремонт за кошти, що надійшли до нас з держбюджету завдяки зусиллям народного депутата Миколи Кучера", - повідомила голова Краснопільської ОТГ Катерина Романенко.

У кивачівському ФАПі працюють двоє медичних працівників: фельдшер Лілія Неволя тамедична сестра Оксана Косюк, які обслуговують 800 мешканців сіл Кивачівка та Цвіліхівка та хутора Дубина. Ще донедавна вони могли залишитись без роботи, але зараз медики впевнені у завтрашньому дні. Розповідають, що об'єднання дало їм надію, що все буде добре. "Без об'єднаної громади ми б цього всього не подужали б. Вся надія на місцевий бюджет. Вони нам зберегли навіть робочі місця. От на прикладі інших громад, ми бачимо - ФАПи уже закриті. А нам тепер ще й ремонт зроблять. Ми бачимо, що і наша місцева влада, і наш народний депутат розуміють – без ФАПу на селі ніяк. Буде гарне приміщення, яке відповідатиме санітарним нормам. Надія тепер на те, що буде у нас робота. З об'єднанням у громади є надія на краще", - ділиться своїми роздумами фельдшер у с. Кивачівка Лілія Неволя.

"Сьогодення об'єднаних громад в Україні доводить, що шлях децентралізації єдиновірний та, без сумніву, успішний. Наочний приклад для нас - громада Краснопілької ОТГ, де за короткий час було реалізовано низку великих проектів, зокрема, була здійснена реконструкція площі, створено ЦНАПу. Тепер громада утримує ФАПи тим самим зберегла робочі місця, при інших умовах цього б не було. Ми зараз спільно покращуємо умови роботи для медиків та у закладах культури. Такі приклади успішних громад додають оптимізму",- підкреслює Микола Кучер.

Зараз у ФАПі кипить робота - нещодавно там закінчили капітальний ремонт даху, а тепер йде заміна вікон, дверей та внутрішні ремонтні роботи разом із встановленням нової системи опалення. Все це за кошти залучені у співпраці з народним депутатом України Миколою Кучером – загалом 280 тис. грн.

"Ми відмовились від котельні на дровах, бо треба утримати ще й кочегарів і дрова також не дешеві. Тому вирішили піти по шляху, який реалізували у нашому клубі – встановити довгохвильові обігрівачі. Це досить економний та водночас ефективний метод обігріву приміщення. Особливістю цих обігрівачів є те, що вони не гріють повітря, а нагрівають перший предмет, що зустрічається на шляху променів. Такі обігрівачі встановлюються під стелею і виглядають як звичайні світильники. Вони вмикаються незадовго до початку робочого часу і вимикаються у кінці дня. Таким чином енергія використовується раціонально та максимально ефективно. Тим паче, що це відбувається автоматично і повністю виключає людський фактор", - пояснює староста громади Кивачівки Василь Вдовик.

Наразі проводиться заміна силового кабелю у приміщеннях ФАПу, під вимоги майбутніх опалювальних приладів. Але усім внутрішнім роботам передувала заміна даху. Будівля, яка побудована на початку 80-х років минулого століття, усі ці роки не бачила капітального ремонту. Дах протікав, а дерев'яне обрешетування погнило. Медики кажуть, що навіть до наступної весни старий дах уже не вистояв би. На ці роботи було залучено з держбюджету зусиллями Миколи Кучера 130 тис. гривень.

У 2018 році по 17 округу за сприяння народного депутата на ремонт медичних установ вже було виділено 1 млн 150 тис. грн: "Я завжди буду повторювати – лише разом, спільними зусиллями ми зможемо забезпечити собі гідне життя. Ніхто за нас це не зробить. Я вже подав чергові пропозиції Кабінету міністрів щодо фінансування об'єктів соціальної інфраструктури, в тому числі медицини, найближчим часом", - прокоментував Микола Кучер.

Медики не єдині, хто у Кивачівці цьогоріч дякують народному депутату. Колектив місцевого будинку культури отримав нове звукопідсилююче обладнання на 90 тис. грн. Як розповідає староста Василь Вдовик, досі усі заходи майже не мали якісного озвучування, відповідної апаратури клуб просто не мав. "Цьогорічний день села відзначали уже з новим обладнанням. Це дуже для нас актуально, бо після об'єднання кожна громада, що входить до складу ОТГ долучається до святкових заходів і ми разом створюємо насичену концертну програму. Зараз йде підготовка до проведення дня
сільського господарства", - розповідає Василь Вдовик.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Вінниця