Представник КВУ В'ячеслав Телень: Про вибори в ОТГ, кризу кадрів і купівлю місць в комісіях

Про кадрову кризу виборчих комісіях, купівлю-продаж місць в ДВК та чому краще не перевіряти протоколи дільничних комісій, розповів представник КВУ на Вінниччині В'ячеслав Телень

Дарина Уманська

23 грудня у передостанню неділю 2018 року, вибори відбудуться у 147 об'єднаних територіальних громадах. Серед них 123 громади обиратимуть депутатів та голів сільських, селищних, міських рад уперше, а у 24 громадах вибори будуть додаткові.

На Вінниччині перші вибори відбудуться в новостворених Соболівській, Теплицькій та Павлівській ОТГ. Всього до виборчого процесу в області будуть задіяні жителі 16 населених пунктів. Так, до складу Соболівської громади (Теплицький район) входять села Соболівка, Антонівка, Шиманівка та селище Дукля. Райцентр Теплик увійшов до складу однойменної ОТГ разом із селами Веселівка, Костюківка, Пологівка, Росошани, Сокиряни, Стражгород, Удич. А Павлівська ОТГ (Калинівський район) має у своєму складі села Павлівка, Мізяків, Мізяківська Слобідка та Павленки.

Традиційно на початку перегонів експерти діляться прогнозами та оцінюють виклики, що можуть завадити отриманню легітимного результату.

Depo.Вінниця пропонує попередні виборчі прогнози від експерта з багаторічним досвідом - голови Вінницького обласного осередку Комітету Виборців України (КВУ) В'ячеслава Теленя.

Вибори - це не завжди конкуренція

В цілому, за словами експерта, в громадах уже визначились з потенційними лідерами, тож конкурентних виборів можна не чекати.

"Конкурентні вибори в ОТГ у Вінницькій області можна перерахувати на пальцях однієї руки - запевняє В'ячеслав Телень. - В двох-трьох громадах, при чому це були міста, була реальна боротьба за голову ОТГ. Інші ОТГ створюються, коли вже визначена людина, яка стане головою, вона домовляється з сільськими та селищними головами, які будуть в складі ОТГ, вони одразу ділять повноваження, ділять заробіту плату. Звісно, там є якийсь конкурент, тому що простіше проводити вибори, коли є два кандидата, адже не треба набирати 50%+ голосів набирати".

Ймовірно, що за відсутність конкурентної селекції органи місцевого самоврядування можуть серйозно поплатися. Як мінімум тим, що до їх складу увійдуть не кращі з кращих, а ті, що ніби не проти. Утім навіть ця обставина не на стільки критична, як загроза того, що день виборів прийде, а виборці - ні. В'ячеслав Телень підтверджує, що тенденція до зниження активності українців на виборах існує. Утім, по-перше: Україна - не єдина держава, громадяни якої поступово втрачають інтерес до виборчого процесу. Тенденція - загальносвітова. А по-друге: вибори в ОТГ - цілковите виключення з цих песимістичних прогнозів. "Люди йдуть на вибори в ОТГ, тому що вони знають за кого вони голосують - за родичів, сусідів. Тому там простіше. В містах органи влади більш відірвані від людини і ти можеш не знати того, хто балотується на твоєму окрузі. А в селі всі всіх знають", - каже Телень, прогнозуючи, що явка 23 грудня буде.

Хто кому заплатить за місце в ДВК

Виборча кампанія тільки стартувала, а на Вінниччині вже говорять про купівлю-продаж місць в комісіях. Та В'ячеслав Телень стверджує, що це тільки розмови, адже місця в більшості комісій, особливо дільничних, часто задарма нікому не потрібні, не те що за гроші.

"Не коштує нічого місце в ДВК, його просто ніхто не купить, - каже представник КВУ. Пояснює: "Якщо будуть проводитись вибори в заможній ОТГ, яка буде створюватись на базі якогось містечка, тоді це можливо. В селі чи селищі це нікому не треба. Там комісії створюються вольовим рішенням людини, яка буде потенційним головою ОТГ. Іншим чином створити ці комісії неможливо. Тому що партій там немає, вибори там цікаві двом-трьом партіям, які, можливо, по 1-2 людини дадуть в комісії. А решту 12-14 людей теж треба якось набрати".

За словами Теленя, якщо у великих населених пунктах ще є достатня кількість вмотивованих та освідчених людей, які можуть якісно спрацювати в ролі членів комісії, то в селах обирати доводиться переважно з людей, які скоріше звикли до фізичної праці, ніж до розумової. Тим більше, багато з них не мають необхідних навичок користування комп'ютером і досвіду роботи з юридичними документами.

"Створення виборчих комісій у невеликих населених пунктах - це справді проблема загальноукраїнського масштабу, - наголошує В'ячеслав Телень. - Щодо їх професійного рівня, освіти, то з власного досвіду проведення навчань можу сказати, що це жахливо. Коли в комісії голова, наприклад, має максимум ПТУ, ніколи не читав закони і не має досвіду створення документів, а йому треба приймати постанови, створювати юридичні документи, тоді вже з'являються питання".

Кадрова криза настільки глобальна, що на сьогодні, за словами експерта, районні виборчі комісії мають бути готовими до того, що навіть яких-небудь членів комісії теж буде не просто набрати.

"Це виглядає так: потенційний сільський чи селищний голова якимось чином вмовив увійти до складу комісій дуже поважних жінок 70+, а в окремих випадках і 80+, які бачили комп'ютер, але в кіно. Більше того, в багатьох населених пунктах немає Інтернету, тому трапляється, що протоколи пишуться від руки. Я вже мовчу про грамотність - мені довелось кілька протоколів бачити – таких, що я так і не зрозумів, якою мовою вони написані", - каже представник КВУ.

Для того, щоб хоч якось набрати комісії, потенційним головам громад доводиться вдаватись і до вмовлянь, і до бартеру. "Ми були в кількох населених пунктах, де голова говорить - я зібрав на дільниці усіх кого міг. Кого я можу включити? Тільки тих на кого маю вплив, кому можу пообіцяти дрова, трактор, щоб зорати город, тощо. Пішов до школи - вчителі кажуть звільняємось і їдемо до Польщі полуниці збирати. Пішов в лікарню - те саме", - розповідає Телень.

Утім, каже експерт, попри усі технічні та кадрові проблеми, вибори все ж відбудуться. Принаймні за принципом "все одно якось проголосуть". "Головне потім не перевіряти ті протоколи і бюлетені", - іронізує Телень. Адже, натякає, якщо почнеться перевірка, то якість документів навряд чи відповідатиме нормам. Прецендентів скасування виборів в ОТГ через неправильно оформлені документи на сьогодні немає по причині тієї ж таки відсутності політичної конкуренції. Немає боротьби за посаду - немає скарг до суду - немає перевірок. "Якщо б було звернення до суду і почали б хоча б по одній територіальній громаді перераховувати голоси, ми б могли побачити дуже цікаві результати. Просто поки це нікому не було цікаво", - зауважує В'ячеслав Телень.

Не так страшні махінації, як холод

Політичні змагання під час виборів в ОТГ будуть мінімальні, це очевидно. Відтак й вірогідність скасування результатів виборів через порушення, організовані тими чи іншими партіями практично нульова. Інша справа - організація виборчого процесу, зокрема - теплі приміщення, оргтехніка, транспорт. Тут якраз можуть бути серйозні виклики. "Я не очікую, що у нас не відбудуться вибори через якісь політичні виклики. Є виклики організаційні. Дуже гарно проводити вибори в жовтні, коли ще тепло і дуже не гарно проводити вибри у грудні, коли 20-градусний мороз, а більшість приміщень, які є в населених пунктах непристосовані для роботи. У грудні 2016 року навіть в Немирові половина дільниць не опалювалась. Опалювались тільки кілька годин в день проведення виборів", - згадує В'ячеслав Телень.

Також, підсумовуючи, мабуть не варто чекати від виборів в ОТГ великих виборчих "пристрастей". Це процес, який має відбутись, щоб дати можливість громадам розвиватись і рости. І громадам, і громадянам.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Вінниця