Військовий цвинтар, який знайшли у Вінниці, може бути найбільшим у світі захороненням воїнів УГА та Армії УНР
Науковці припускають, що це може бути найбільший військовий цвинтар Української Галицької Армії та Армії УНР не тільки в Україні, а й у світі
Дослідники припускають, що на території виявленого у Вінниці цвинтара може бути захоронено до двох тисяч воїнів Української Галицької Армії та Армії УНР. Також відомо, що серед інших там похований український літературний критик, керівник архівної служби Начальної Команди ГА Михайло Федюшка, відомий також як Євшан. Натомість територія, де зараз проводить розкопки, позначена червоним трикутником. Про це повідомляє Depo.Вінниця з посиланням на "Вежу".
"Це найбільше кладовище воїнів Галицької армії, яке взагалі існує. Зокрема у Львові на Янівському кладовищі поховано 728 воїнів Галицької армії, є кладовища на декілька сотень, але кладовища, де може бути декілька тисяч поховань ні в Україні, ні у світі немає. Це є надзвичайно важливо, що воно віднайдено. Я переконаний, що і Львівська, і Тернопільська, й Івано-Франківська обласні та міські ради долучаться до реалізації спільного проекту з меморіалізації і дослідження цієї території", – зазначив директор Меморіально-пошукового центру "Доля" Львівської облради Святослав Шеремета.
Наразі проводиться перший етап пошукових досліджень з метою визначення меж військового кладовища, що розташоване на доступній земельній ділянці Міноборони. Його завершать до кінця тижня. Досліджувати та ексгумувати останки зараз не будуть: вони залишаться, як і були у землі. Археологи засиплять усі шурфи, а на території зроблять благоустрій. Наступний етап – проводити дослідження на території 45-го заводу, щоб локалізувати межі кладовища там, а також на прохідній частині між заводом та зазначеною ділянкою Міноборони.
"Вочевидь треба робити на цьому місці меморіальну зону, адже це український військовий цвинтар. Вже зараз треба збиратися і радитися спільно з Інститутом нацпам’яті, Мінветеранів, міською владою, представники 45-го заводу, представники Міністерства оборони, що ми зі всім цим робимо далі. Залізобетонно і однозначно меморіалізація буде. Питання: чи тут, якщо це великі масштаби поховань, чи робити ексгумацію і переносити, якщо це будуть менші масштаби поховань", – пояснив директор "Центру історії Вінниці" Олександр Федоришен.
Про те, що на цій території може бути військовий цвинтар доби Української революції 1917-1921 років, було відомо давно. У радянський час він став занедбаним і зник з мапи Вінниці. Але у фондах Державного архіву Вінницької області збереглись кресленики, на підставі яких можна було зробити припущення, що він розташований саме тут. Олександр Федоришен, директор "Центру історії Вінниці", розповів, що дослідити цю територію раніше не було змоги. Насамперед, через біологічну небезпеку, адже це військове кладовище було одним з наймасовіших місць поховань померлих від тифу.
Нагадаємо, що у Вінниці віднайшли кладовище вояків Української Галицької Армії та Армії УНР, знищене в радянський час. Цинізм ситуації полягає у тому, що за радянський часів це кладовище не тільки знищили, а й побудували на цій території свинарник, рештки будівлі якого досі там є. Крім того, у шурфі, який зробили біля цієї будівлі, виявили будівельне сміття і трубу від водогону, який теж прокладали цією територією.
Більше новин про події у світі читайте на Depo.Вінниця