На пороховій діжці: Як калинівський арсенал змушують зберігати авіабомби приватної фірми

Військова частина А1119 намагалась через суд змусити приватну компанію вивезти боєприпаси, серед яких, не виключено, є авіаційні бомби, однак програла тривалу судову тяганину 

На пороховій діжці: Як калинівський арсе…

На Калинівському арсеналі, що під Вінницею, знову пожежа. Із сухої трави, що зайнялася на території у 2 га, вогонь перекинувся на снаряди. На щастя, на відміну від пожежі 26 вересня 2017 року, займання швидко локалізували, і до їх масштабної детонації, а також евакуації місцевих жителів справа не дійшла. 

За повідомленням Міністерства оборони України, було зафіксовано шість вибухів. Снаряди, що вибухнули сьогодні, були призначені для утилізації. На щастя, їх детонація сталась на ділянці технічної території арсеналу, призначеної для підриву нерозірваних боєприпасів. Тож можна сказати, що сьогодні Калинівка відбулась легким переляком. Однак є обставина, яка могла перетворити навіть таку пожежу на надзвичайну подію 2.0.

Відповідно до інформації, зазначеній у постанові Житомирського апеляційного адміністративного суду, на території калинівського арсеналу зберігаються боєприпаси приватної фірми – корпорації "Співдружність". В тому числі й авіаційні бомби. І знаходяться вони на майданчиках відкритого зберігання.

Як йдеться в докуметі, такий формат зберігання боєприпасів авіаційного ураження суперечить вимогам "Положення про арсенали, бази, склади зберігання ракет та боєприпасів ЗС України". А після вибухів на арсеналі лякає сама думка, що авіабомби можуть перебувати за межами спеціально обладнаних сховищ.

Після надзвичайних подій 2017 року на кількох українських складах Міноборони, військова частина ініціювала вивезення "приватних" боєприпасів, посилаючись на небезпеку, яку становить подібне майно. Однак фірма не захотіла добровільно вивозити снаряди, ймовірно, через затратність та складність процедури транспортування такого вантажу. Тож розпочався тривалий судовий процес. 

Попередження перше

Дві угоди, згідно з якими Корпорація передала, а військові прийняли на зберігання майно, були підписані ще у 2011 році. Ці документи передбачали неможливість внесення змін до них або їхнє розірвання в односторонньому порядку. Утім, після того, як 23 березня 2017 року у військовій частині – арсеналі в Балаклії Харківської області сталися вибухи боєприпасів, командування Калинівської військової частини вирішило позбутися боєприпасів "Співдружності", аби запобігти можливим негативним наслідкам його зберігання.

Відповідний лист у травні 2017 року було надіслано Корпорації, але він залишився без відповіді. Повторний лист із пропозицією щодо розірвання договору командування в/ч А1119 надіслало після вибухів, які сталися на базі зберігання боєприпасів у самій Калинівці у вересні того ж року. У відповідь "Співдружність" повідомила, що вилучення майна потребує певного часу і що про терміни готовності до нього буде повідомлено окремо. Але час ішов, майно "Співдружності" залишалося під Калинівкою і в березні 2018 року військова частина надіслала вже третій лист щодо розірвання договору.

Суддям видніше

До суду військові звернулися 25 липня 2018 року, аби розірвати обидва договори з Корпорацією "Співдружність" та зобов'язати її невідкладно вивезти своє майно з території військової частини. Утім, судді Котков, Мандриченко та Щербаков відмовили у задоволенні позову. Як, зокрема, йдеться у тексті рішення, "надзвичайні події (вибухи боєприпасів), на які позивач посилається як на істотну зміну обставин, сталися ще у 2017 році і на даний час вже не існують". А отже, не можуть вважатися істотною зміною обставин та бути підставою для розірвання договорів.

Та на думку військових, боєприпаси приватної корпорації заважають нормальному функціонуванню арсеналу. "Невиконання вимог щодо звільнення місць зберігання ставить під загрозу безперервну роботу щодо обслуговування, транспортування та зберігання військового майна, а також в цілому впливає на рівень вибухопожежобезпеки військової частини" – йдеться у рішенні Господарського суду Києва від 19 березня 2019 року.

Depo.Вінниця звернулось до Міністерства оборони України з проханням повідомити, яке майно Корпорації "Співдружність" та в якій кількості зберігається на території військової частини А1119, а також яку загрозу становить для найближчих населених пунктів. Також запит містив прохання прокоментувати позицію Міністерства оборони України щодо рішення Господарського суду Києва. Але у відповідь повідомили, що запитувана інформація є конфіденційною та не підлягає розголошенню. Позиція Міноборони також залишилася невідомою.

Керівництво військової частини А1119 продовжило судитися та звернулося із апеляцією до Північного апеляційного Господарського суду. Однак своєю постановою від 29 липня 2019 року суд залишив апеляційну скаргу військових без задоволення, а рішення Господарського суду міста Києва – без змін. 

Довідка:

Корпорація "Співдружність" була заснована у 1996 році як головний виконавець Державної програми утилізації звичайних видів боєприпасів, непридатних для подальшого зберігання та використання. 

За даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізічних осіб – підприємців, засновниками Корпорації є товариство з обмеженою відповідальністю "Затвор" та Василь Мітішов, він же – кінцевий бенефіціарний власник. Повний тезка Мітішова був помічником двох народних депутатів: Антона Кіссе (самовисуванець, IV cкликання) та Ельбруса Тедеєва (Партія регіонів, V скликання). 

Нагадаємо, Бюджетом України на 2019 рік передбачено видатки на утилізацію боєприпасів у сумі 534 219,4 тис. грн.

Читайте також: Рік вибухам в Калинівці: Чим живе військовий арсенал і куди йдуть мільйони з бюджету

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Вінниця

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook