Як у Вінниці "воюють" з хаосом вивісок та зовнішньої реклами

Нові стандарти діють майже рік, але підприємці витрачатись на нові вивіски не поспішають

Навести лад із зовнішньою рекламою, зокрема з вивісками магазинів та кафе у Вінниці вирішили ще торік, коли ухвалили положення, яке передбачає стандартизацію вивісок на фасадах будівель та порядок їх розташування. Кореспондент Depo.Вінниця поцікавився, як насправді у місті дотримуються нових правил.

Положення про встановлення вивісок на території міста набрало чинності 1 січня 2016 року. Відповідно до документу, усі підприємці мали враховувати вимоги, розроблені департаментом архітектури, містобудування та кадастру міської ради, стосовно розмірів вивіски, місця її розташування та дотримання стилю будівлі.

Рада підприємців при міському голові на початку року домоглася продовження терміну на впорядкування вивісок. Однак час відтермінування минув ще у травні, а результат поки що не радує. Навіть на центральній вулиці міста Соборній, яка мала б стати прикладом для інших, помітні лише поодинокі спроби привести вивіски до стандартів. А про те, що організація порядку у Вінниці назріла давно, свідчить яскраве і нав'язливе оформлення магазинів у самому серці міста, "під носом" у міської ради.

Головний архітектор Вінниці Олександр Рекута визнає, що реалізація проекту виявилось нелегкою. "Маємо певні успіхи на кількох будівлях, однак чимало підприємців справді не виконали наших пропозицій. Причини різні: у одної будівлі часто кілька власників, не всі можуть змінити оформлення одночасно. Моє бачення: вивіска має бути лаконічною. Бажано, назва магазину має складатись з вирізаних окремо літер, причіплених до фасаду. Такого хаосу, що виник за багато років у Вінниці, бути не повинно. Саме тому розробили зазначені стандарти, щоб вивіска лаконічно вписувалась у вигляд будівлі, а не спотворювала його", - пояснює посадовець.

Кажучи про успіхи, Олександр Рекута наводить приклад з будинками на Соборній, 66 та 85, де вдалося вмовити власників прибрати зовнішню рекламу. 

У муніципальній поліції, що контролює дотримання положення міськради, кажуть, що відколи впровадили нові стандарти вивісок, добровільно їх замінили тільки 5% підприємців. При цьому йдеться лмше про магістральні вулиці, які стали "першопрохідцями" в наведенні ладу.

"Поки працюємо на магістральних вулицях, таких, як Соборна, Коцюбинського. Якщо підприємці не йдуть назустріч, а це нерідко, складаємо протоколи на адміністративне стягнення. Штраф за невиконання стандартів – від 850 до 1700 гривень. Їх уже виписували, але часто підприємці активізуються і поспішають усунути недоліки і штраф скасовуємо", - розповідає начальник муніципальної поліції Василь Гайовик.

Позиція бізнесменів прогнозована: вони рахують гроші. "Ніхто ж безкоштовно не замінить, а мені тільки три роки тому зовнішнє оформлення обійшлося майже у десять тисяч гривень. Зараз, певно, ще дорожче буде, - обурюється власник невеликого косметичного магазину Віктор Мельник.

"Я тільки "за", щоб було красиво і стандартизовано, як в Європі, але коли зростає оренда і треба платити зарплату, питання вивіски лишається другорядним. Крім того, схоже, правила не для всіх, бо навіть щойно відкриті магазини обчіплюють рекламою всі стіни та вікна, а подивіться, що роблять аптеки – світяться і блимають не гірше заказино!", – обурюється вінничанин

Поки що до порушень у Вінниці намагаються ставитись лояльно і карати не поспішають. кажуть у муніципальній поліції: "Підприємцям потрібен час. Навіть для ознайомлення з положенням. Спільно з департаментом архітектури та містобудування проводимо роз’яснення. Треба, щоб люди самі зрозуміли, що це потрібно місту і результат прийде", - переконаний начальник муніципальної поліції Василь Гайовик.

Вінниця – не перше місто в Україні, де заходилися наводити лад з вивісками. Найуспішнішим поки що виявився Львів, де підприємці та мережеві бренди відповідальніше поставились до збереження історичного вигляду міста. Львівський блогер Іван Вербицький порівняв оформлення закладів у столиці та у його рідному місті. Будемо відверті: перевага явно не на користь Києва.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Вінниця