Іскрометна "Сімейка Аддамсів", ще один "джазовий" годинник і оплески в конверті: Як розпочався ювілейний VINNYTSIA JAZZFEST-2021

Оскільки фестиваль ювілейний, то коротко згадали його історію й досягнення, а потім розпочався яскравий мюзикл, який підкорив серця мільйонів глядачів у всьому світі

Учора, 1 жовтня, у Вінниці на сцені обласного академічного українського музично-драматичного театру імені Садовського відкрився ювілейний ХХV джазовий фестиваль VINNYTSIA JAZZFEST. 

Яскравий мюзикл "Сімейка Аддамсів", який підкорив серця мільйонів глядачів у всьому світі, а також зворушливу церемонію відкриття фестивалю бачили й кореспонденти Depo.Вінниця

Цього разу фестиваль відкривали його "мама" – продюсерка Ірина Френкель, заслужена артистка України, директорка Українського центру культарних досліджень, і відомий вінницький журналіст Олексій Літвінов. Джазовий фестиваль став значною частиною життя Френкель, адже перший такий фестиваль вона організовувала тоді, коли їй було лише 26 років.

Оскільки фестивалю ювілейний, то, звісно, коротко згадали його історію й досягнення. За 25 років на фестивалі побували артисти з усіх континентів (крім Антарктиди, як жартома зауважив Літвінов). Фестиваль занесено до Книги рекордів України. VINNYTSIA JAZZFEST, без сумніву, є значною частиною історії музики в незалежній Україні. І навіть торік, коли через різке загострення захворюваності на коронавірус в Україні фестиваль не дозволили проводити в звичному режимі, він відбувався онлайн. І легендарний Рей Браун-молодший, син Елли Фітцджеральд, який торік приїздив до Вінниці і мусив співати в порожньому залі, не бачачи очей глядачів, пообіцяв, що приїде ще раз. І приїхав – він співатиме в неділю, на "десерт" фестивалю. 

А після урочистої церемонії відкриття з-за завіси показалася… рука. Завіса відкрилася, а там – кладовище і його "мешканці", представники різних поколінь непростої й дуже колоритної сімейки Аддамсів, яка й дала назву мюзиклу. Сімейка особлива: в ній дочку назвали Середою – як день тижня, і дівчина гуляє вулицями міста з арбалетом, родина щороку влаштовує збір всіх членів родини (живих, мертвих та тих, хто не визначився), дядько Гній закоханий у планету, глава родини Гомес колекціонує знаряддя катувань… І раптом виявляється, що Середа закохана в нормального хлопця, і той збирається одружитися з нею. Середа запрошує свого коханого і його батьків у гості, але той факт, що стосунки закоханих рухаються в бік одруження, приховується. Але приховується не дуже ретельно, і спроба Середи поділитися з батьком таємницею, але "щоб ні слова – матері" розбурхує не тільки родинний вечір, а й родинні почуття і господарів, і гостей.

Пристрасті то розгоряються, то влягаються: батьки Середи, які вже були на грані розлучення, виявляють, що їхні давні почуття можна реанімувати, мати нареченого Аліса, випадково випивши особливого зілля, теж повертає пристрасть у сімейне життя, а наречений Лукас доводить, що готовий вмерти заради своєї коханої Середи. Почувши про любов, столітня бабуся співає і танцює разом з іншими, а божевільний дядько Гній надягає на спину ракету і заявляє, що летить до коханої Планети. 

На перший погляд, мюзикл "Сімейка Аддамсів" – така собі гримуча суміш божевілля, сарказму і чорного гумору. Але тільки на перший, бо ця суміш так майстерно доповнена філософськими й ліричними складовими, залита чималою кількістю яскравої музики і подана на сцену такими талановитими артистами, що головним післясмаком від побаченого і почутого виявляється проста істина: справжня любов здатна перемоги все!  

Коли актори вийшли до глядачів після фінальної сцени, до них приєднався художній керівник театру оперети Богдан Струтинський. Він подарував директору фестивалю Павлу Третьякову вже традиційний годинник – щоб відліковувати час до наступного фестивалю. Це вже третій годинник від театру оперети керівництву джазового фестивалю, адже попередні виконали свою функцію – дорахували час до потрібного моменту. Очевидно, під час відкриття наступного джазфесту слід чекати на четвертий годинник. А ще Струтинський подарував конверт з … оплесками глядачів, запечатавши його просто на сцені. У відповідь Третьяков подарував Струтинському флешку з оплесками й емоціями глядачів недавнього оперного фестивалю в Тульчині. 

А на сцені стояли квіти вдячності від тульчинського міського голови Валерія Весняного.

Сьогодні, 2 жовтня, о 18:00 у терміналі аеропорту "Вінниця" (музичний фестиваль в аеропрту, як стверджують організатори фестивалю, відбувається вперше в історії світової музики) розпочнеться проєкт "Телепортація". Це сміливий експеримент організаторів фестивалю – дебют Всеукраїнського сесійного молодіжного джазового бенду, до складу якого увійшли найкращі джазові музиканти віком від 14 до 25 років з різних міст і сіл України. 

Разом з бендом виступатимуть зіркові солісти: легендарний американський співак Рей Браун-молодший, один із найкращих саксофоністів світу, маестро Роберт Анчиполовський з Ізраїлю і талановита вінницька співачка Оксана Славна.

Вечірній концерт 2 жовтня (початок о 20:00), складатиметься з двох відділень і проєкту POLISH JAZZ NIGHT.

Фестиваль відбувається за підтримки Українського культурного фонду та Державного агентства розвитку туризму, Генерального консульства Республіки Польща у Вінниці, обласної та міської влади. 

На Vinnytsia Jazzfest-2021, зауважимо, пускають не всіх глядачів: потрібні документи про щеплення або негативний ПЛР-тест, тому організатори просять вінничан подбати про безпеку під час концертів. 

Читайте також:  "Усе буде джаз!": Чим запам’яталися попередні Міжнародні дні джазової музики у Вінниці

Фото і відео: Сергій Бахмутов

 

 

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Вінниця