Як вінничанин "переплюнув" Ющенка в колекціонуванні ікон

Художник Володимир Козюк зібрав понад дві сотні зразків подільської народної ікони

Як вінничанин "переплюнув" Ющенка в коле…

У Вінницького художника, колекціонера та мецената Володимира Козюка зібралася найбільша в Україні колекція подільської народної ікони - 250 примірників.  За його словами, вона є найбільшою в Європі. Більше того, як розповів власник унікальної збірки журналісту Depo.Вінниця, в нього примірників навіть більше, ніж у відомих українських колекціонерів. Навіть у третього Президента України Віктора Ющенка.

"Віктор Андрійович - дуже великий поціновувач ікон. Має колекцію з близько п'ятдесяти зразків подільської ікони, які є чудовими. Він у мене ніколи не просив продати йому ікони, але для нього інші люди хотіли купити. Колись, коли він приїжджав у Вінницю, я подарував йому одну зі своїх ікон", - пригадує Козюк. 

Вінницьких художник "переплюнув" Ющенка в колекціонуванні ікон - фото 1

Вінницьких художник "переплюнув" Ющенка в колекціонуванні ікон - фото 2

Збирати ікони Козюк почав ще з дитинства – років з десяти, коли до його рук потрапила перша з них: знайшов у старій розваленій хаті, повертаючись зі школи додому. Другу ікону йому подарувала односельчанка. З тих часів він почав їх шукати, випрошувати, купувати.

"У радянські часи купував за карбованці, а згодом - за долари. Тоді вони коштували мізер, а зараз ціна може сягнути кілька тисяч доларів. Деякі ікони мені віддавали старожили, коли я просив. А інколи казали, що не можуть віддати зараз, але дозволяли забрати, коли помруть. Ще одні мені їх "заповідали". Прийшов якось з армії, а мені люди приносять ікону, кажуть, що то якась бабка з сусіднього села сказала, щоб, як помре, віддали її саме мені", – розповідає художник історію зібрання колекції. 

Проте, за словами художника, були часи, коли він не міг дозволити собі купити ікону, бо не було грошей. Тоді він позичав гроші - так не хотілося втрачати раритет. Всі примірники він придбав за власний кошт. Зізнається, що не завжди просто було відривати від родини - дружини і двох дітей - гроші на твори мисецтва, але інакше він не міг. "Це - пам'ять нашого народу, нашого краю. Вони не повинні бути втрачені", - впевнений колекціонер.

Вінницьких художник "переплюнув" Ющенка в колекціонуванні ікон - фото 3

Вінницьких художник "переплюнув" Ющенка в колекціонуванні ікон - фото 4

Реставрує Козюк ікони також власним коштом. Часто вони потрапляють до нього у жалюгідному стані, бо зберігались у когось на горищі, а комусь в хаті служили замість доріжки.

Найстаріші ікони в колекції художника датуються серединою або кінцем ХІХ століття. За його словами, раніших знайти неможливо, бо вони просто попсувалися.

Особливість подільської народної ікони - в її розмірі, матеріалі на якому вона писалась та мотивах. Здебільшого подільську ікону народні умільці малювали на полотні, яке потім натягувалось на раму, і в цьому вона подібна до картини. Будучи до двох метрів завширшки, ікона ділилася на сегменти, кожен з яких мав свій сюжет, або в них відтворювалися різні святі. Крім того, на таких іконах часто малювали квіти та зображали святих "близькими" до людей.

"Свого часу церква боролася з цими іконами, називаючи їх неканонічними. Адже на них зустрічаються квіти та інша символіка, яку не використовувала церква, але яка подобалась селянам", - пояснює меценат.

Вінницьких художник "переплюнув" Ющенка в колекціонуванні ікон - фото 5

Вінницьких художник "переплюнув" Ющенка в колекціонуванні ікон - фото 6

Вінницьких художник "переплюнув" Ющенка в колекціонуванні ікон - фото 7

Ще одними противниками народних ікон були фабрики-мнополії, які їх виробляли. Різними шляхами вони боролися з такими іконами, а інколи просто знищували. "Першість з виробництва ікон тоді тримала Німеччина. Але їхні ікони були не надто якісними, надрукованими на папері. То була монополія, і виробники робили все для того, щоб народні ікони просто знищувались як несправжні", - розповів колекціонер.

Частину ікон зі своєї колекції Козюк ще кілька років тому подарував Вінницькому краєзнавчому музею. Частина їх у складі різних виставок мандрувала Україною та була за кордоном. Часто інші колекціонери та поціновувачі раритетів просять Козюка продати щось зі своєї колекції, але він завжди відмовляє.

"Окрім однієї ікони, яку я подарував Ющенку, я не розлучився з жодною і не збираюсь жодної продавати. Я не для того їх збирав. Це - память нашого народу, його історія, духовний спадок і воно має належати всім українцям", - переконаний він.

У Козюка є мрія: створити музей подільської ікони на Вінниччині. Туди він готовий передати 90% своєї колекції. Десять відсотків має намір залишити собі, щоб, представляючи на виставках та популяризувати цей вид мистецтва.

Вінницьких художник "переплюнув" Ющенка в колекціонуванні ікон - фото 8

Вінницьких художник "переплюнув" Ющенка в колекціонуванні ікон - фото 9

Вінницьких художник "переплюнув" Ющенка в колекціонуванні ікон - фото 10

Вінницьких художник "переплюнув" Ющенка в колекціонуванні ікон - фото 11

Вінницьких художник "переплюнув" Ющенка в колекціонуванні ікон - фото 12

Вінницьких художник "переплюнув" Ющенка в колекціонуванні ікон - фото 13

Володимир Козюк нещодавно "замахнувся" одразу на дев'ять рекордів України: як власник найбільшої колекції ікон, меценат, який передав до музеїв найбільше експонатів, фотограф, який сфотографував найбільше хаток під соломою та інше.  

Також Козюк у грудні минулого року втретє став покровителем культури Вінниччини та отримав відповідну нагороду.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Вінниця

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme