"Майор Б." та житомирські будівельники: Що відбувається навколо вибухів у Калинівці

Житомирські будівельники, які нещодавно пройшли в ЗМІ ледь не головними калинівськими диверсантами, виграли новий тендер і будуватимуть на території в/ч А1119 пункт управління

Дарина Уманська

Два місяці тому, 26 вересня, близько 21:40 на базі зберігання боєприпасів Збройних сил України, поблизу міста Калинівка Вінницької області, розпочалися неконтрольовані вибухи. Надзвичайна ситуація охопила зону у радіусі п'яти кілометрів - жителі п'яти населених пунктів, а це близько 30 тисяч осіб, були евакуйовані. Масштабну надзвичайну ситуацію ліквідовували понад півтори тисячі військових та ДСНСників, було задіяно більше двохсот одиниць техніки.

Фото: Reuters

За час, що минув від вибухів на калинівському арсеналі, і суспільний запит на притягнення винних у масштабних матеріальних та іміджевих втратах для країни не спадає. Та слідство тримає інтригу: як повідомили у відповідь на запит Depo.Вінниця, нині слідчий відділ управління СБУ у Вінницькій області продовжує відпрацьовувати версію, за фактом якої було розпочате кримінальне провадження - "Диверсія". Слідство проходить, як то кажуть, під сімома "замками" - військова прокуратура зробила всі рішення судів у вищевказаному кримінальному провадженні "цілком таємними". Втім, вона ж не так давно повідомила, що, за даними слідчих, перед пожежею співробітники приватної компанії перемістили легкозаймисті предмети в заборонену зону, де зберігалися боєприпаси до танкових гармат. Сказано це було в контексті розслідування калинівських вибухів.

Загалом шанси отримати бодай крихту інформації про хід розслідування дорівнюють або нулю, або близько того. Однак резонанс події, помножений на фактажний вакуум щодо ходу досудового розслідування, зробили свою справу - будь-яка інформація про слідство охоче ретранслюється у ЗМІ. І хоча в гонитві за "сенсацією" багато хто затаврував оштрафованого за службове недбальство "майора Б." мало не головним винуватцем вибухів, цей військовослужбовець, скоріше за все, "найменше із зол" в цій історії. Спробуємо розібратися чому.

Життя після вибухів

Протягом двох місяців після надзвичайної ситуації вседержавного масштабу, калинівський арсенал намагався повернутись до звичного життя. На розчищення 10-кілометрової зони було виділено 22,5 млн грн, два десятки піротехнічних розрахунків ДСНС з різних областей України прочісували Калинівщину, збираючи снаряди, що розлетілися під час вибухів. Сапери-рятувальники обстежили більше 30 тисяч гектарів території в зоні лиха, виявивши там понад три тисячі боєприпасів. Розмінування 10-кілометрової зони навколо арсеналу завершили лише напередодні, 28 листопада.

За цей час військовики з частини, що вмить стала об'єктом посиленої суспільної уваги, встигли відсвяткувати її день народження та зробити невдалу спробу утилізації списаних боєприпасів, наштовхнувшись на спротив і без того наляканих місцевих мешканців. Двох військовослужбовців, які були відряджені на ліквідацію наслідків пожежі на артскладах, оштрафували за розпиття алкогольних напоїв на службі. Та найбільше уваги привертає, звісно, питання, хто винен у цій гучній надзвичайній ситуації.

"Феєрверк" ціною в 2 465 грн.

Наприкінці минулого тижня в реєстрі судових рішень з'явилась постанова у справі про адміністративне правопорушення Клинівського районного суду, де повідомлялось про те, що "майора Б." (можна припустити, що йдеться про начальника режимної служби Вінницького зонального відділу Військової служби правопорядку Юрія Крота) визнано винним у вчинені адміністративного правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 172-15 КУпАП "Недбале ставлення до військової служби" і притягнуто до адміністративної відповідальності з накладенням штрафу у розмірі 2465 гривень. Власне, саме

Згідно матеріалів суду, відповідальний офіцер не забезпечив належний контроль за станом пропускного режиму, в результаті чого шестеро працівників приватного підприємства і занесли на технічну територію (ТТ), де зберігались боєприпаси до танкових гармат, легкозаймисті речовини та пожежонебезпечні предмети: нафтопродукти, курильні та запалювальні речі. Саме про цей випадок і йшлося і згаданому вище повідомленні прокуратури.

Особисто майор Б. цивільних з умовними сірниками та бензином на ТТ, звісно ж, не пропускав. Утім, обіймаючи посаду начальника режимної служби, саме він несе відовідальність за допуск сторонніх на територію військової частини.

Шістьох осіб без перепусток, огляду особистих речей та погодження з військовою контррозвідкою СБУ на территорію частини пропустив інший військовослужбовець - черговий КПП. Причому зробив він це, виконуючи усне розпорядження командира військової частини – не названого у судових документах підполковника (командиром частини є полковник Микола Батюк, – Ред.). Військового, який 26 вересня був черговим на КПП, калинівські судді визнали винним в недбалому ставленні до служби ще за місяць до суду над майором. Як і майор Б., він сплатить штраф в сумі 2465 грн.

Тут варто зазначити, що факт перебування людей із легкозаймистими речами поблизу боєприпасів ще не означає, що саме вони і влаштували пожежу. Про це говорить як мінімум розбіжність в часі - шестеро працівників приватного підприємства зайшли на територію в/ч о 13:20, а вибухи розпочались після 21:40. Та для більш точних припущень потрібно знати, які саме предмети пронесли цивільні особи на ТТ. І чи можна за їхньої допомоги підірвати боєприпаси для гаубиць та реактивних систем.

Фото: Yuriy Ignat

Тож попри те, що чимало ЗМІ, по-різному трактуючи повідомлення військової прокуратури, фактично "призначили" майора Б. винуватцем у надзвичайній ситуації, його провина, зрештою, має більше дисциплінарний характер і може не мати прямого відношення до вибухів.

Підривники на мільйон

Недбалість оштрафованих військовослужбовців стала причиною потрапляння на технічну територію не просто шістьох перехожих з "гражданки". Це були працівники будівельного підприємства з Житомира "Аріадна-Полісся", яке напередодні уклало договір з військовою частиною про капітальний ремонт навантажувально-розвантажувальної платформи №80 вартістю в 1,311 млн. грн.

Можна припустити, що житомиряни приїхали на арсенал для вирішення робочих питань щодо будівництва платформи. І саме цим пояснюється усне розпорядження командира в/ч Миколи Батюка пропустити шістьох представників підрядника, яке отримав черговий КПП.

Якби будівельники з Житомира справді були підозрюваними у диверсії чи підриві арсеналу, то "Аріадна-Полісся" навряд чи отримала б новий підряд на капітальне будівництво вартістю майже 3 мільйони гривень, причому у тій же військовій частині. Перед компанією, напевне, стояли б зовсім інші задачі.

Якщо житомирські будівельники і "майор Б". не підозрювані у справі за фактом диверсії, то виникає питання, для чого військова прокуратура "згущує фарби", акцентуючи увагу саме на недбальстві офіцера. І чи не відвертає таким чином увагу від інших осіб, мовляв, суспільство отримає порцію "покарання" і на деякий час заспокоїться.

У пошуках винного

Звісно, порцією "покарання", яка б добряче вгамувала народний апетит, могло б стати "призначення" винуватцями в калинівських вибухах когось повище загалом і командира військової частини А1119 зокрема. Особливо, якщо б хтось із них показово позбувся посади. Та причина подібних НС, напевне, все ж таки глобальна - прогнила пост-радянська система, яка десятиліттями руйнувала і матеріальний, і кадровий потенціал Збройних сил, і яку не вдалося переломити навіть за чотири роки війни. Тож не дивно, що навіть на таких стратегічних об'єктах, як склади боєприпасів, не можуть протистояти ані спланованим диверсіям – якщо вони були, ані щонайменше дисциплінувати чергових на КПП.

При цьому слід розуміти, що командира в/ч А1119 Миколу Батюка призначили на цю посаду навесні, тож виникає питання, чи міг він за такий короткий час навести ідеальний порядок на арсеналі. Тим більше, що не один військовий експерт заявляв: 68% вцілілих боєприпасів - це заслуга саме зважених розпоряджень командира в процесі ліквідації пожежі. Тож з огляду на це, вірогідність, що слідство "відкупиться" банальним службовим недбальством, або за все доведеться відповідати командиру частини видається досить сумнівною.

Тим більше, що неофіційні джерела запевняють: легкозаймистою речовиною, яка потрапила на територію частини разом з "неперевіреними" житомирськими будівельниками, була звичайна фарба. А курильними та запалювальними речами - цигарки та запальнички.

Фото: Людмили Кліщук

Диверсія - єдина версія

Хто тільки не ділився своїми версіями щодо замовників, виконавців та способів здійснення диверсії на калинівських складах. Зокрема, запам'яталася заява ексцентричного радника голови МВС Зоряна Шкіряка, який буквально одразу після детонації на складах заявив, що це - "ворожа російська диверсія, здійснена за прямим наказом Путіна". В аналогічному дусі тоді кивав на російських диверсантів і начгенштабу Віктор Муженко: "Надзвичайні події на арсеналах поблизу Сватового, Волновахи, Балаклеї, Маріуполя, Калинівки є нічим іншим, як результатом спеціальної операції. Не маючи змоги досягти своїх цілей на Сході України військовим шляхом, противник переносить основні зусилля в глибину нашої країни". Цю ж версію озвучили представник президента у ВР Ірина Луценко, радник президента України Юрій Бірюков та прес-секретар Головного управління розвитку і супроводу матеріального забезпечення Збройних сил України Сергій Місюра, причому останні двоє згадали про дрон, яким начебто доставили вибуховий пристрій до "місця признаення". Говорили і про те, що це провокація, організована спеціально до дня народження Петра Порошенка, яке припадає якраз на 26 вересня.

Про диверсію говорить і командир військової частини А1119 Микола Батюк. Причому говорить без єдиної нотки сумнівів. Так, ніби інших версій він навіть не припускає.

Примітно, що служба Миколи Батюка на посаді керівника в/ч А1119 також розпочалась із диверсії, щоправда інсценованої. Наприкінці травня цього року військовослужбовці частини під керівництвом новопризначеного командира, взяли участь в тактико-спеціальних навчаннях із антитерористичної тематики. За легендою, на одному із найважливіших військових об'єктів Вінницької області (ймовірно, калинівському арсеналі) відбулась диверсія. Причому терористи мали намір бомбардувати військову частину і проводили аеророзвідку за допомогою дрона – можливо саме звідси і "ростуть ноги" версії про атаку з неба, озвучену Бірюковим та Місюрою. В травні "дрон" виявила варта частини та зенітний взвод, після чого антитерористичні підрозділи знешкодили і терористів, і диверсантів, які намагались завадити проведенню операції.

Також нагадаємо, що саме 26 вересня, в день надзвичайної події на арсеналі, на території Вінницької області також проводилися антитерористичні навчання. До вінничан навіть звертались з офіційних ресурсів із проханням з розумінням поставитися до можливих незручностей та повідомляти правоохоронцям про підозрілі предмети чи отримання інформації щодо протиправних дій невідомих осіб.

Чи варто пов'язувати навчальні заходи із тим, що сталось на арсеналі, мовляв спецслужби знали, що готується диверсія, однак не змогли її попередити - риторичне запитання. Відомо одне: можливість проникнення сторонніх осіб на територію військової частини та умисне ініціювання детонації боєприпасів відпрацьовується військовими прокурорами та слідчими СБУ буквально з наступного дня після НС. Щоправда якщо військові прокурори та СБУшники розглядали чотири слідчі версії вчинення диверсії, то експертна група з питань вересневих вибухів на Вінничині та березневих на Харківщині (в Балаклії, – Ред.) – тільки дві.

На думку експертів, калинівський арсенал взагалі підривали двічі і в різний час – у сховищі з боєприпасами до мінометів "Тюльпан" та у бетонному бункері зі снарядами до реактивної системи залпового вогню "Ураган". Ще тоді голова експертної комісії Олександр Рувін зауважив, що бункер повністю закритий, тож потрапити туди знадвору дуже складно.

Утім, що може спинити житомирських будівельників з відром фарби і запальничками?

Головне фото: Vlasno.info

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Вінниця