Валентина Войткова: Про монетизацію субсидій та як українцям отримати живі гроші

Директорка департаменту соціальної політики Вінницької міської ради розповіла, кому треба чекати на дві "СМСки", а кому - йди до "Ощадбанку"
 

Валентина Войткова: Про монетизацію субс…

Монетизація субсидій, про яку так довго говорили, нарешті запрацювала. А це означає, що грошовий еквівалент державної допомоги на оплату комуналки відтепер йде не надавачам послуг, а споживачам. За задумом Уряду, це має стати гарним стимулом для останніх заощаджувати енергоносії. Адже якщо вартість комірного буде меншою за розмір нарахованої субсидії, різницю можна буде покласти у власну кишеню.

Втім, процес поки що має вигляд тестової версії. Точніше - двох. Першу було запроваджено з січня, черга другої настала з початком березня. Про те, як вони співіснуватимуть, та що відбудеться після закінчення опалювального сезону, Depo.Вінниця розповіла директорка департаменту соціальної політики Вінницької міської ради Валентина Войткова.

- За яким принципом відбувся розподіл на тих, хто отримає субсидію готівкою, та тих, кому вона буде надана у безготівковій формі?

- Наприкінці грудня 2018 року була затверджена Постанова Кабінету Міністрів, дія якої поширюється на тих отримувачів субсидій, які вперше звернулися та звернуться по державну допомогу з першого січня 2019 року. Такі домогосподарства ми називаємо новими отримувачами. Для них монетизація субсидій відбуватиметься у безготівковій формі. Тобто живі гроші вони не отримують.

- А що отримають натомість?

- Заяви тих, хто звертається по субсидію з першого січня, опрацьовуються та вносяться до реєстру отримувачів субсидій, який подається для відкриття індивідуальних облікових записів в "Ощадбанку". Запис на кожного отримувача відкривається автоматично, і на нього нараховується сума призначеної субсидії. Потім департамент соціальної політики щомісяця надає до Міністерства соціальної політики реєстр із зазначенням суми допомоги. А Мінсоцполітики з п'ятого числа місяця на підставі цього реєстру здійснює перерахунок коштів на індивідуальні облікові записи. У свою чергу, "Ощадбанк" із цих облікових записів перераховує кошти надавачам послуг: водоканалу, теплокомуненерго і т.п. І вже вони списують ці кошти на особові рахунки отримувачів послуг. А отримувачам послуг надходить SMS із сумою, яка зарахована, та з сумою, яку потрібно доплатити, якщо розмір субсидії менший за вартість наданих послуг.

- Оплату за комунальні послуги потрібно внести до 20 числа місяця. Процес перерахунку коштів вкладається в цей термін?

- Так. Списання відбуватиметься вчасно.

- А що відбувається зі "старими" отримувачами субсидій, тобто тими, кому їх було призначено до першого січня?

- Ті, хто отримує субсидію з початку опалювального сезону, тобто з жовтня-грудня, отримують субсидію живими грошима, що передбачено постановою Уряду від 06.02.19 №62. Цей механізм буде запроваджено з березня. Тобто з п`ятого березня ці громадяни отримають субсидію живими грошима.

- Як ці живі гроші потраплятимуть до них?

- Якщо це пенсіонер, який отримує пенсію на банківську картку, субсидія також буде перерахована на цю ж картку. І людина отримає два SMS: про надходження пенсії та надходження субсидії. Якщо пенсія отримується через відділення зв`язку, то субсидія буде отримана теж через відділення зв`язку, і такий пенсіонер повинен буде розписатися у двох відомостях: про отримання пенсії та про отримання субсидії.

- Як будуть отримувати субсидію готівкою не пенсіонери?

- Вони мають з 11 березня звернутися до відділення "Ощадбанку" та відкрити рахунок у системі термінових переказів "Швидка копійка", на який буде перерахована субсидія. Для цього потрібно пред`явити паспорт та ідентифікаційний код. І "Ощадбанк" перерахує кошти на рахунок, як тільки вони надійдуть.

- І за комунальні послуги людина, яка отримає субсидію готівкою, повинна буде розраховуватися самостійно?

- Так, і в повному обсязі.

- Пенсію люди отримують по 25 число включно, за комунальні послуги потрібно розрахуватись до 20. Чи не потраплять автоматично ті, хто отримує пенсію з 21 по 25 число, у перелік боржників?

- Якщо людина розрахується одразу після отримання грошей, то ні. І якщо після оплати комунальних послуг залишиться частина субсидії, людина зможе використати її на власний розсуд. Наприклад, субсидію призначили у розмірі 1500 гривень, оплата склала 1200, 300 залишається.

- Але людина може всю субсидію витратити на власні потреби замість того, щоб оплатити комуналку…

- Така вірогідність існує. І саме тому наразі запроваджено два механізми монетизації субсидій, щоб потім проаналізувати їхню ефективність, зокрема, чи не зросте заборгованість за комунальні послуги, та залишити один із варіантів.

- Які суми встигли отримати ті, хто вперше звернувся по субсидію з першого січня?

- У лютому за січень Міністерство соціальної політики перерахувало 246 тис. гривень для 187 домогосподарств. За лютий буде перераховано 1,7 млн. гривень для 824 родин. Тим, хто отримує субсидію з жовтня-грудня, за лютий потрібно виплатити "живими" грошима близько 57 млн. гривень.

- А скільки таких родин?

- 24 500 домогосподарств отримають субсидію разом із пенсією, 13 300 – через "Ощадбанк".

- Чи буде діяти монетизація після закінчення опалювального сезону?

- Монетизація у цьому році проводиться у три етапи. Перший стартував у січні. У травні буде запроваджено другий, коли всі отримувачі субсидії повинні будуть звернутися до органів соціального захисту для перерахунку на літній період. І третій етап – жовтень, коли почнеться опалювальний період 2019-20 року.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Вінниця

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook