"Українська – це круто": Як вінничани раділи мовному закону

Організували акцію у Вінниці кілька ентузіастів, які "кинули клич" у соцмережах і підготували плакати

"Українська – це круто": Як вінничани ра…

Учора, 16 липня, у Вінниці на Європейській площі зібралися кілька десятків вінничан і вінничанок, щоб разом порадіти з приводу набуття чинності закону України "Про забезпечення функціонування української мови як державної". Про це повідомляє кореспондентка Depo.Вінниця.

Організували акцію у Вінниці кілька ентузіастів, які "кинули клич" у соцмережах і підготували плакати. Сценарію не було, до гурту підходили перехожі і зупинялися послухати, про що йдеться. Серед них була навіть молода мати з немовлям у візку. Після короткого вступного слова одного з організаторів акції Дмитра Кобельського, охочі висловитися брали в руки "вільний мегафон" і ділилися своїми думками про мову або спогадами.

Викладачка педуніверситету Оксана Пойда розповіла про ставлення сусідок до її навчання на українському віділенні філологічного факультету.

"Я росла в україномовній родині, після школи пішла вчитися на філологічний факультет. Добре пам’ятаю, коли отримавши диплом в університеті, прийшла додому і показала його сусідкам біля під’їзду. Вони мене в очі похвалили, а потім у спину я почула перешіптування: "какой-то бичій факультєт і бичій язик", - згадувала Пойда.

Молоду філологиню це неприємно вразило і з того моменту вона вирішила завжди захищати свою мову.

На захист мови виступила й співачка Юлія Васюк. Вона не лише говорила, а й співала, підкреслюючи красу і милозвучність українського слова. 

Переселенець з Донбасу Андрій Оленін розповів, що донедавна рорзмовляв лише російською, а тепер дедалі частшіе послуговується українською і пише теж українською. 

Відомий у Вінниці громадський активіст Анатолій Почтар, родина якого прийшла на акцію у вишиванках, розповів свою історію.

"Я народився 1975 року і пам’ятаю, як розмовляти українською було соромно і ганебно, коли всі друзі казали "разгаварівай нармально". І навіть сьогодні у Вінниці розмовляти українською складно. Знаходити послуги і меню в ресторанах українською – складно. Ми були і досі частково залишаємося в українському гетто. Але сьогодні ми отримали інструмент, завдяки якому ми і наша мова виходять на Божий світ. Наприклад, мої діти московитською читати не вміють і майже її не розуміють", – сказав Почтар.

Промовець з пошаною згадав Героя Небесної сотні Олександра Капіноса – уродженця Тернопільщини, який певний час жив у Вінниці.

"Він, мабуть, один з тих наших людей, які найбільше доклалися, щоб Україна була Україною", – підкреслив активіст.

Особливо зворушливими були виступи дітей. Антоніна Поліщук і Мефодій Яцюк лаконічно зауважили, що українська мова – це круто, а от Софія Аль-Хадіді проситала вірш Віктора Баранова "До українців". Учасники акції вслухалися в кожне слово і гаряче аплодували після фінальної строфи:

"Українці мої! Дай вам Боже і щастя, і сил. 

Можна жити й хохлом, і не згіркне від того хлібина.

Тільки хто ж колись небо нахилить до Ваших могил,

Як не зраджена вами, зневажена вами Вкраїна…"

Акція завершилася спільним виконанням патріотичних пісень, а "останнім акордом" лунав гімн України.

Нагадаємо, 25 квітня Верховна Рада схвалила у другому читанні та в цілому проект закону №5670-д "Про забезпечення функціонування української мови як державної".

15 травня президент України Петро Порошенко підписав закон №5670-д "Про забезпечення функціонування української мови як державної".

16 травня Закон "Про забезпечення функціонування української мови як державної" надрукували у газеті Верховної Ради "Голос України".

Фото: "Вежа" і соцмережі. 

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Вінниця

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme