UK
Для цього матеріалу переклад іншими мовами відсутній, спробуйте перевірити пізніше

У Вінниці роблять чергову спробу врятувати П’ятничанський парк

Парк був закладений ще у другій половині ХІХ століття

У Вінниці роблять чергову спробу врятува…

У Вінниці взялися вирішувати долю парку-пам’ятки садово-паркового мистецтва "П’ятничанський парк". Про це повідомляє Depo.Вінниця з посиланням на пресслужбу Вінницької обласної ради.

На території Вінницького обласного клінічного високоспеціалізованого ендокринологічного центру розташована пам’ятка архітектури – замок Грохольських, який носить назву "Садиба П’ятничани". Територія садиби – парк-пам’ятка.

Як повідомила начальниця відділу охорони земель та заповідної справи департаменту агропромислового розвитку, екології та природних ресурсів облдержадміністрації Юлія Бобошко, парк був закладений ще у другій половині ХІХ століття на площі 32 гектари. П’ятничанський парк "Красуня" був облагороджений ботаніком англійцем Діонісієм Мак-Клером 1830 року, зазначається у історичних довідках. Зелені насадження завозилися із Північної Америки, Польщі. До 1918-го тут була оранжерея вартістю мільйон царських рублів. Дно ставка з кришталево-чистою водою було оздоблено мозаїкою, береги огороджені вишуканими кованими решітками. Парк створювався у 60-х роках минулого століття з метою збереження цінних паркових насаджень, експозицій паркового будівництва. Згодом парк набув статусу об’єкта природозаповідного фонду.

Нині будівлі в парку або знищені, або перебудовані. Більшість рідкісних хвойних зникли, решта вражені короїдами, омела "доїдає" екзотичні листяні дерева, кажуть екологи. Спроби розчистити колишній став зупинили, бо виявили там снаряди часів Другої світової війни.

За словами Пилипа Прудиуса, головного лікаря розташованого на території парку ендокринологічного центру, років 20 тому тут проводилися проєктні роботи, під час яких розкопали старий фундамент, який залишився від будівель садиби. Палац часто перебудовувався і в різні часи у ньому діяло стільки багато різних закладів, переважно медичних: госпіталь, облтубдиспансер, онкодиспансер. Але відомо, що в садибі були мисливська, чорна, арабська, турецька, гербова, столова, помпейська зали. У замку містилася каплиця, була велика бібліотека на 10 000 томів французькою, польською і англійською мовами та багато родинних портретів, а також колекція зброї та лицарських обладунків.

Конкурсна комісія обласного фонду охорони навколишнього природного середовища вирішила розпочати процедуру оформлення документації парку. Також під час виїзного засідання надійшла пропозиція виділити кошти для розчищення території парку, зокрема, ліквідувати небезпечні дерева. Для цього з обласного фонду конкурсу виділять 100 тис. грн.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Вінниця

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme