UK
Для цього матеріалу переклад іншими мовами відсутній, спробуйте перевірити пізніше

У День Європи вінничани складали Присягу нового міщанина

Клялися захищати “права, вольності і порядки” міста та справно сплачувати податки
 

У День Європи вінничани складали Присягу…

Дізнатися про Конституцію міста кінця 18 століття, погортати її сторінки та навіть отримати друкований примірник могли гості Дня Європи, відвідавши локацію "Ординація Вінниці 1790", повідомляє Depo.Вінниця.

Щоправда, текст Ординації вручали лише тим, хто зголошувався принести Присягу нового міщанина, текст якої урочисто зачитував магістратський писар: "…Якщо вбачатиму у чомусь небезпеку та загрозу збитків для міста, то остерігатиму про це владу міста і не відступлюсь від цього, не зважаючи на родинні зв`язки, хабарі, дружні стосунки, гнів, ненавість та страх, - так мені Господи Боже допоможи і невинна Його мука".

За словами директору Центру історії Вінниці Олександра Федоришена, День Європи – це й привід згадати про минуле. І Вінниця 17-18 століття проживала в юридичних, суспільних, військових реаліях тогочасної континентальної Європи та тією чи іншою мірою жила за її правилами та законами, а Орднаця була конституцією Вінниці.

Цей документ був нещодавно віднайдений завдяки зусиллям директора Вінницького обласного архіву Юрія Легуна. Його оригінал, написаний польською мовою, зберігається в бібліотеці Ягеллонського університету в Кракові. Ну а вінничани та гості міста мали можливість ознайомитися з двомовним, польсько-українським виданням.

"Ординація була результатом компромісу української, польської та єврейської громад зі старостинським урядом – за сучасним аналогом головою обласної державної адміністрації, представником королівської влади, який усіляко нехтував правами міста й громади. Вінниця фактично втратила Магдебурзьке право, але через десятирічну боротьбу міста за свої права, через суспільний компроміс народилася Ординація", – розповідає Олександр Федоришен.

Регулювала Ординація усі моменти суспільного та політичного життя міста, починаючи від обрання міської влади та закінчуючи регулюванням питання забудови пустих територій, опіки над удовами та над територіями, які чиї власники не залишали спадкоємців.

"Пожежна безпека ставилася у такий ранг, що на посаду міського голови не могла подаватися людина, яка, маючи нерухомість у Вінниці, не мала мурованого комина. Значить, ти не дбаєш ані про себе, ані про сусідів", - наводить приклад Олександр Федоришен. Пояснювалась така увага до протипожежної безпеки тим, що перед прийняттям Ординації Вінниця пережила декілька руйнівних пожеж, які стали причиною втрати первинного вигляду монастиря єзуїтів.

Чинною Ординація була лише декілька років, адже під час другого розподілу Речі Посполитої у 1793 році Вінниця увійшла до складу Російської імперії. І сьогодні цей документ залишається правовою пам`яткою, який нагадує нащадкам про нерозривний зв`язок Вінниці з європейською юридичною спадщиною, зазначає директор Центр історії Вінниці.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Вінниця

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme