У Чернігові сподіваються на те, що дощі допоможуть реанімувати Святе озеро

Еколог припускає, що відновлення рівня води в Десні може посприяти й відновленню озера

У Чернігові сподіваються на те, що дощі…

Громадськість Чернігова б’є на сполох через те, що цього року пересохло Святе озеро в однойменному урочищі, але з’явилася надія на те, що рясні дощі можуть посприяти його реанімації. Про це повідомляє Depo.Вінниця з посиланням на Чеline.

Як повідомив еколог Юрій Карпенко, озеру вже близько тисячі років, але, на його думку, причина пересихання водойми не в її поважному віці.

"Кожне озеро має свій вік. Якщо воно не має підживлення з боку проточної води, то така водойма поступово замулюється, переходить у заболочену місцину, далі стає болотом, після чого заростає. Це називається екологічна сукцесія. Так сталося з чималою кількістю озер на Чернігівщині. Втім, не можна сказати, що наше Святе озеро так швидко замулилося чи щось інше. Просто внаслідок посух останніх років і процесів, пов’язаних із Десною, воно обміліло", – пояснив еколог.

Він також розповів, що озеро є або залишком русла саме цієї річки або ж викопане штучно. Воно розташоване  вище русла Десни на 5 м, тому падіння рівня води в ній призводить до того, що озеро пересихає.

Зараз у Чернігові йдуть рясні дощі, і Карпенко припускає, що рівень води в Десні відновиться, може відновитися й Святе озеро.

"Також рівень води в озері може збільшитися завдяки підняттю ґрунтових вод і того, що це озеро є посеред соснового лісу в межах піщаної дюни. Тому сказати однозначно про відновлення Святого дуже складно. Потрібні наукові дослідження, комплексне вивчення озера та моніторинг стану цієї гідроекологічної території", – розповів Юрій Карпенко. За його словами, провадити певні втручання в гідроекосиситему озера не можна, оскільки це суперечить Закону "Про природно-заповідний фонд України". Окрім цього, будь-які стихійні дії можуть ще більше нашкодити водоймі і негативні наслідки стануть незворотними.

"За радянських часів озеро розчищали. Але ж навіть якщо ми зараз це зробимо, то все одно води ми туди не додамо. Все залежить лише від рівня опадів і живлення озера або дощового, або річково-сумісного. Можливо, є ще підземні джерела, які його наповнювали. Але однозначно про це ми не можемо говорити, оскільки комплексних досліджень там ніколи не проводилося", – зазначив еколог.

Карпенко повідомив, що аналогічна ситуація склалася і з Монастирським озером, яке так само живиться від Десни.

Нагадаємо, у Чернігові висохло озеро Святе, де у Х столітті відбувалися перші хрещення. А на іншому кінці України, на Волині, серйозно обміліло озеро Світязь.

 

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Вінниця

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

data-matched-content-rows-num=1 data-matched-content-columns-num=4 data-matched-content-ui-type="image_stacked"