Старий Новий рік, Всесвітній день логіки і свято осла: Що відзначаємо 14 січня

Назва Старий Новий – специфічна і суперечлива,  оскільки поєднує протилежні терміни "старий" і "новий".  Це унікальне свято з’явилося після переходу з юліанського календаря на григоріанський

Журналіст відділу новин
Старий Новий рік, Всесвітній день логіки…
Фото: Юрій Мельник

14 січня – 14-й день року. В Україні й деяких інших православних країнах, де церква використовує юліанський календар, святкують так званий Старий Новий рік. Традиційно його вважають останнім у циклі новорічних свят.  Чимало українців саме після 14 січня починають розбирати новорічні ялинки.

Назва Старий Новий – специфічна і суперечлива,  оскільки поєднує протилежні терміни "старий" і "новий".  Це унікальне свято з’явилося після переходу з юліанського календаря на григоріанський. Наші пращури використовували саме юліанський календар. На наших землях цей календар використовували до початку XX століття. Від григоріанського він відстає рівно на 14 днів. 1918 року Центральна рада ухвалила рішення запровадити григоріанський календар, і святкування нового року, яке раніше припадало на церковний день святого Василія, перемістилося на два тижні назад. Але багато людей за традицією продовжувало святкувати свято 14 січня. Тоді з’явилася назва Старий Новий рік, тобто Новий рік за старим стилем. 

Звичаї 14 січня 

Зранку 14 січня господині варили гречку, щоб передбачити з її допомогою майбутнє родини. Стежили за процесом. Якщо вода витікала з каструлі, то в дім прийде біда. Якщо каша вийшла смачна і навариста, то в родині працьовита дочка. Гречану кашу прийнято було їсти всією сім’єю, і не залишати в казанку і в тарілках жодної ложки, щоб не накликати нещастя.

На святковий стіл обов’язково готували кутю. На відміну від тієї, яку робили на Святвечір перед Різдвом Христовим, ця була "щедрою", тобто в неї додавали масло, молоко, вершки. Різноманітними були й інші страви. Наші предки вірили – що більше страв на столі, то багатшим буде рік.

У деяких регіонах прийнято було ліпити вареники з різною начинкою. В один з вареників клали монетку. Кому він трапиться за столом, на того чекає в прийдешньому році достаток. Інколи замість монетки залишали й інші "сюрпризи": персні (символ весілля), грудочку солі (сльози), грудочку цукру (щастя) або ґудзик (чогось нового).

Прикмети 14 січня 

Якщо 14 січня одягнути новий одяг, то весь рік супроводжуватиме успіх. За повір’ям, людина, народжена 14 січня, буде дуже багатою. 

Народний прогноз 

Якщо вранці сніжить, то всю зиму йтиме сніг, а весна прийде пізно;

якщо вітер дме з півночі, літо холодним буде, з заходу – непогожим, зі сходу – посушливим, а якщо з півдня – теплим та без температурних коливань;

на день Василя сніг йде – літо буде гарним;

якщо 14 січня відлига, то літо буде холодним і дощовим;

яскраві зірки на небі пророкують швидкі морози;

14 січня на небі місяць-молодик – навесні будуть великі повені.

Забобони 14 січня

Не сваріться з близькими та не лайтеся (в інші дні цього теж не бажано робити).

Не бажано ходити гуляти уночі.

Намагайтеся в цей день не давати гроші в борг.

Церковні свята 14 січня 

14 січня в церковному календарі – свято Обрізання Господнього (Христового). Святкується щорічно від IV століття. За законами Старого Завіту над хлопчиками, яким виповнилося вісім днів, в Ізраїлі проводили обряд обрізання. Так показували, що дитина має захист і належить до народу, який був обраний Богом. Якщо хлопчик не проходив цей обряд, то не мав права звертатися до Господа по допомогу. Над Божим немовлям також провели обрізання на восьмий день після народження. Також цього дня його нарекли Ісусом (або Спасителем). Син Божий був безгрішним і міг не проходити обряд. Але так він показав своє смирення перед Господом і приналежність до людського роду.

Аще 14 січня – день пам’яті святого Василія Великого. Прославився він як вселенський учитель, який сам написав чимало богословних праць та створив правила чернецтва. 

Що відзначають у світі 14 січня

14 січня відзначають Всесвітній день логіки, що особливо кумедно у поєднання зі святом Старого Нового року, в назві якого є певна відсутність логіки. Свято логіки дуже "молоде" – запровадили його у Франції наприкінці 2019 року. Дату для святкування вибрали на честь дня народження видатного логіка XX століття Альфреда Тарського.

У цей  день ще відзначають: 

День національного прапора Грузії;

День організації домашнього затишку;

День проти прокрастинації;

День ратифікації в США;

День створення світу в Абхазії;

Міжнародний фестиваль повітряних зміїв в Гуджараті (Індія);

Свято осла (на честь ослика, на якому приїхали в Вифлеєм Діва Марія і Йосип).

Народилися 14 січня 

83 до н. е. — Марк Антоній, римський полководець і державний діяч.

1855 — Опанас Сластіон, український живописець, графік, архітектор, мистецтвознавець і етнограф.

1863 — Павло Кошиць (Порай-Кошиць), український і російський оперний і камерний співак (ліричний, лірико-драматичний тенор), педагог. Двоюрідний брат Олександра Кошиця. Батько співачки Ніни Кошиць.

1875 — Альберт Швейцер, німецький філософ, музикант, лікар, місіонер, лавреат Нобелівської премії миру 1952 року.

1882 — Іван Огієнко (митрополит Іларіон), український православний митрополит, мовознавець, історик церкви, культурний діяч.

1883 — Всеволод Петрів, військовий міністр і генерал-хорунжий Армії УНР, учасник оборони Києва від бандформувань Муравйова

1883 — Ніна Річчі (Марія Нієллі), відома французька модельєрка італійського походження. Відкрила у 1932 році разом із сином Дім моди Річчі, який існує досі й випускає одяг, парфуми, косметику та модні аксесуари.

1892 — Гордій Коцюба, український письменник з когорти Розстріляного відродження.

1898 — Юрій Горліс-Горський, український військовий і громадський діяч, письменник, старшина Армії УНР

1902 — Василь Минко, український драматург-комедіограф.

1907 — Василь Комісаренко, відомий український вчений, академік АН УРСР, організатор і директор Інституту ендокринології та обміну речовин.

1922 — Василь Гнєздилов, український архітектор і скульптор, лавреат Шевченківської премії.

1925 — Юкіо Місіма, визначний японський письменник ХХ століття, драматург, актор, політичний діяч.

1928 — Валентина Зимня, українська актриса, театральний педагог, заслужена артистка УРСР.

1933 — Наталія Наум, українська актриса театру і кіно. Дружина українського кінорежисера Володимира Денисенка. Мати акторів Тараса та Олександра Денисенків.

1937 — Євген Гуцало, український прозаїк, поет, публіцист, кінодраматург, лауреат Шевченківської премії.

1963 — Стівен Содерберг, американський кінорежисер ("Секс, брехня і відео", "Ерін Брокович", "Анатомія Грея", "11..", "12…" і "13 друзів Оушена"). Кількаразовий номінант на премію "Оскар".

1965 — Шаміль Басаєв, відомий чеченський польовий командир.

1973 — Джанкарло Фізікелла, італійський автогонщик, пілот Формули-1.

1973 — Василь Кардаш, український футболіст, півзахисник. У складі київського "Динамо" — п'ятиразовий чемпіон України, триразовий володар Кубка.

Талісманом людей, народжених 14 січня, є хризоберил. Назва каменю вказує на його золотисте забарвлення, з грецької мови її можна перекласти як "золотий", хоча хризоберил буває безбарвним або коричневим. З давніх часів йому приписували різні магічні властивості. Так в Стародавній Індії вірили, що камінь допомагає людям розуміти мову тварин та птахів.

Померли 14 січня 

1539 — Джованні Антоніо Порденоне, італійський живописець.

1753 — Джордж Берклі, англійський філософ, представник суб'єктивного ідеалізму, засновник сучасного реалізму.

1867 — Жан-Огюст-Домінік Енгр, французький художник, живописець, представник класицизму.

1898 — Льюїс Керрол, англійський математик і письменник, англійський математик і письменник, автор повістей "Аліса у Дивокраї" і "Аліса в Задзеркаллі".

1912 — Ілля Казас, караїмський просвітник, педагог і поет.

1944 — Роман Сушко, військовий і політичний діяч, поручник УСС, співорганізатор і полковник Січових Стрільців, співзасновник та крайовий комендант УВО, співзасновник ОУН, командир "Легіону Сушка".

1966 — Сергій Корольов, конструктор ракетно-космічних систем.

1978 — Курт Гедель, австро-американський логік, математик і філософ математики.

1999 — Єжи Гротовський, польський режисер-експериментатор, педагог і теоретик театру.

2009 — Ян Каплицький, чеський архітектор

2016 — Алан Рікман, англійський актор

2016 — Жаботинський Леонід Іванович, український радянський спортсмен, важкоатлет.

Календар важливих подій в Україні та світі за 14 січня:

1392 рік – король Владислав Ягайло надає міські права Холму;

1506 рік – в Римі знаходять та перевозять у Ватиканський собор скульптуру "Лаокоон і його сини";

1604 рік – розпочинає роботу Гемптон-Кортська конференція на чолі з королем Англії Яковом I для обговорення вимог пуритан щодо зміни доктрини Англіканської церкви;

1794 рік – Елізабет Хог Беннетт з Едома (штат Вірджинія) стає першою американською жінкою, якій успішно зробили кесарів розтин;

1900 рік – відбувається прем'єра опери "Тоска" Дж. Пуччіні;

1922 рік – в Харкові ВУЦВК затверджує "Положення про радіотелеграфне агентство України (РАТАУ)";

1933 рік – посольство Німеччини в Москві одержує доповідну записку від німецького консула в Києві А. Хенке про застосування штрафів в українському селі, про голод та різні захворювання;

1946 рік – Генеральна Асамблея ООН обирає Українську РСР членом Економічної та соціальної ради ООН;

1953 рік – в Гельсінкі (Фінляндія) в змаганнях на першість світу зі швидкісного бігу на ковзанах абсолютним чемпіоном світу стає українець О. Гончаренко (він набрав 193,143 очка);

1966 рік – Рада міністрів УРСР ухвалює постанову "Про ліквідацію рад народного господарства економічних районів УРСР";

1980 рік – Генеральна Асамблея ООН засуджує інтервенцію СРСР в Афганістан;

1992 рік – Україна встановлює дипломатичні відносини з Мексикою;

2004 рік – після близько 500-річної перерви прапор "п'яти хрестів" знову стає державним прапором Грузії;

2005 рік – космічний зонд "Гюйгенс" здійснює вдалу посадку на поверхню Титану;

2010 рік – годинник Судного дня перевели на одну хвилину назад.

2021 рік – в Україні власників закладів, підприємств і організацій почали штрафувати у випадках, якщо вони пропустять на територію осіб без індивідуальних засобів захисту. 

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Вінниця

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme