UK
Для цього матеріалу переклад іншими мовами відсутній, спробуйте перевірити пізніше

Сонце в поміч: Як і скільки можуть заробити вінничани, продаючи електроенергію

Нині на Вінниччині сонячною електроенергією торгує понад 1,2 тисячі приватних домоволодінь
 

Сергій Маламура
Журналіст регіональної редакції Depo.Вінниця
Сонце в поміч: Як і скільки можуть зароб…

Ще якихось півтора десятка років тому сонячні панелі були певною мірою "диковинкою". Особливо у віддалених від великих міст селах. Нині ж ситуація змінилась, але не всюди і не кардинально. Як повідомили Depo.Вінниця у пресслужбі компанії "Енера Вінниця", яка купує електроенергію за "зеленим" тарифом, станом на початок червня в області 1 238 приватних домогосподарств встановили в себе сонячні панелі й уклали договори щодо продажу електроенергії. Панелі ставлять просто на землі, на дахах, фасадах будинків.

У плані альтернативної енергетики до Європи нам, звісно, ще неблизько, але енергія сонця вже перестала бути екзотикою. Більше того, на ній заробляють. Щоправда, не так багато, як може здатися на перший погляд. Та й більшість встановлених останніми роками генеруючих установок, поки що, їхнім власникам не окупилися.

Близько пів сотні домоволодінь Мізякова та навколишніз сіл Калинівської громади мають сонячні панелі. Місцева жителька Валентина розповідає, що, коли з чоловіком придбали у селі дачу, також захотілося мати пасивний дохід. Сімейні заощадження вирішили інвестувати в "зелену" енергетику. Спочатку встановили панелей на 4 кВт, потім додали ще 2 кВт, планують довести потужність до 8 кВт, але задоволення це не з дешевих – обходиться встановлення у приблизно тисячу євро за кВт потужності.      

"Доки у нас було 4 кВт, виходили фактично на нуль, тільки дачу забезпечували електрикою, а якщо приходило нам на місяць 200 гривень, то вже було добре, - розповідає жінка. - У нас ще була проблема в тому, що наша станція далеко від трансформаторної підстанції. Ми під'єднали три фази. Часто бували перепади напруги й інвертор сам вимикався. Тобто панелі виробляли електрику, але нам з того нічого не рахувалось. Довелось багато їздити, звертатись до енергетиків, щоб трохи вирівняли напругу на лінії".

За словами жінки, уже коли доклали грошей і довели потужність домашньої станції до 6 кВт, почали отримувати відчутніші суми.

"Минулого літа ми вже під'єднали 6 кВт, але гроші почали надходити тільки цієї весни, у квітні вже була тисяча гривень, у травні дві тисячі", - розповідає Валентина.

За її словами, повернути витрачені гроші сім’я зможе років за 10. Чим більше потужність встановлених панелей, тим швидше вони окуповуються. Тим не менш, про свій вибір родина Валентини не жалкує. Розчаровані хіба що роботою підстанції та стрибками напруги. Але, якби були зайві кошти, потужність панелей родина збільшувала б і далі.  

У компанії "Енера Вінниця" зазначають, що законодавством побутовим споживачам дозволено встановлювати у своєму приватному домогосподарстві установки для виробництва сонячної електроенергії або енергії вітру потужністю до 30 кВт. Якраз за такої потужності заробляти можна найбільше – близько 10 тисяч гривень на місяць.

До речі, енергія вітру на Вінниччині чомусь не надто популярна. Так, у компанії "Енера Вінниця" стверджують, що досі в області не укладено жодного договору на купівлю вітрової електроенергії.

Нині ж, згідно з постановою НКРЕКП від 31 березня цього року, розмір "зеленого" тарифу становить 5,39 грн за 1 кВт/год. Загалом система "зелених" тарифів в Україні діятиме до кінця 2030 року. Що буде далі – прогнозувати вкрай важко. Можливо, для того, аби й надалі заохочувати виробників, дію тарифу буде продовжено.

Хоча дії урядовців останнім часом свідчать про протилежне. Скажімо, плани Кабміну впровадити акциз на продаж "зеленої" електроенергії (обговорюється ставка у 3,2%) не так турбують власників "домашніх" електростанцій, як тих, хто має значні потужності – сума сплаченого податку для них у грошовому еквіваленті має бути суттєвою.

Неоднозначно у "зеленому" середовищі сприймають також впровадження аукціонів з продажу електроенергії з відновлювальних джерел. Перші "зелені" аукціони в Україні відбудуться уже зовсім скоро. Фахівці компанії "Енера Вінниця" переконують: вони стануть новою формою підтримки розвитку відновлювальної енергетики. Щоправда, стосуватимуться аукціони лише сонячних станцій потужністю понад 1 МВт. Якщо тепер розмір "зеленого" тарифу чітко зафіксований законодавством, то у випадку аукціонів розмір підтримки для кожного проекту визначатиметься шляхом торгів. Це має забезпечити чесну конкуренцію серед виробників "зеленої" енергії, а також зробити її продаж максимально прозорим та простим для інвесторів. Принаймні на це розраховують урядовці.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Вінниця

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme