Як фармацевт у Вінниці "зачинив" будинок для крадіїв, безхатченків та наркоманів

Патріотична "Аліса" відчинить хвіртку, повідомить про суму боргу за комуналку та пришвидшить процес голосування

Ольга Левкевич

Її голос мелодійний, натомість характер – залізний. Вона – це система електронної ідентифікації мешканців будинку по Острозького, 39, у Вінниці. До кожного, хто входить на територію 96-квартирної багатоповерхівки, вона звертається зі словами "Долина-39 вітає вас!", повідомляючи таким чином назву створеного тут ОСББ. Втім, відкритий вхід лише володарю спеціального електронного ключа, за допомогою якого "долиняни" вирішили захистити свою територію від сторонніх. У першу чергу – крадіїв та наркоманів.

"На території ОСББ продавали наркотики. У квартирах, підвалах. Ми викликали поліцію, поліція продавців забрала, деякий час протримала – і вони вже на свободі", - розповідає голова правління ОСББ Віталій Блащук. За його словами, докучали мешканцям і дрібні крадіжки.

Спочатку мешканці замислювалися над тим, аби придбати домофон російського виробництва за 12 тис грн. Але патріотизм та заощадливість перемогли. В результаті система ідентифікації обійшлася ОСББ у 4 тис грн.

Розробив її протягом тижня один із мешканців будинку, Максим Блащук. Фармацевт за освітою, він захоплюється електронікою та встиг закінчити онлайн-курси із розробки вбудованих електропристроїв при Техаському університеті.

Складові його ноу-хау, названого на честь дружини "Алісою", – це об'єднані в одну систему камера відеоспостереження, одноплатний комп'ютер та запрограмовані спеціальним чином електронні ключі. Кожен із них – унікальний, як відбитки пальців. Підробити такий ключ неможливо, каже Віталій Блащук, підтверджуючи свої слова розповіддю про невдалі спроби копіювання.

За його словами, кожна квартира отримала безкоштовно по 2 ключі. Хто хотів більше – платив по 35 гривень. Саме такою є собівартість самого ключа та його програмування.

Запрацювала "Аліса" з 1 листопада. Після чого крадії та наркоторговці, за словами голови правління ОСББ, "самоліквідувалися". А разом із ними і бомжі, які облюбували підвал будинку.

Натомість зітхнули із полегшенням усі батьки. Адже "Аліса" чітко фіксує, хто і коли зайшов на підконтрольну територію або вийшов із неї. Тож завжди є можливість дізнатися, чи дома дитина, коли вона прийшла чи пішла зі двору. Звичайно, якщо вона має ключ. Бо якщо його немає – хвіртка не відчиниться.

Але на цьому інноватори зупинятися не збираються. За словами Віталія Блащука, після 20 числа кожного місяця "Аліса" нагадуватиме про суму, яку мають сплатити мешканці будинку за комунальні послуги: крім привітання вони почують: "Сума вашої заборгованості … гривень … копійок".

А незабаром за допомогою електронного ключа члени ОСББ зможуть проголосувати за те чи інше рішення.

"Аби рішення було ухвалене, за нього повинні проголосувати 75% квартир. Голосування за цю систему у нас тривало 45 днів – поки зібрали усі підписи. Зараз можна проголосувати протягом 1-2 годин. Виноситься пульт, на ньому дві кнопки: "За" та "Проти". І мешканець підносить ключ до тієї, яка відповідає його варіанту відповіді. Поки не проголосуєш – не пройдеш", - сміється Віталій Блащук.  

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Вінниця