Шпигуна з Вінниччини обміняють на полоненого українського солдата
Обвинуваченого у державній зраді та сприянні терористичній організації Івана Гончарова бойовики самі внесли у списки на обмін
Сьогодні, 18 грудня, Апеляційний суд Вінницької області визначився із мірою покарання для обвинуваченого у державній зраді та сприянні терористичній організації мешканця Гайсина Івана Гончарова, передає кореспондетка Depo.Вінниця.
Вирок перша інстанція оголосила 22 вересня 2016 року. Тоді Гончарова визнали винним за двома інкримінованими йому статтями Кримінального кодексу (111 та 258-3), та призначили йому покарання у виді 14 років позбавлення волі.
Апеляційну скаргу написав адвокат Олександр Сарафанюк, у якій не погоджувався із такими суворим вироком, просив його скасувати, кримінальне провадження закрити, а його підзахисного виправдати.
Сам Гончаров спочатку свою вину не визнавав повністю, але вже у судових дебатах в апеляційній інстанції заявив, що визнає вину за статтею сприяння терорганізації, щиро кається та просить суворо не карати. Вину у вчиненні державної зради не визнав.
На цьому ж наголошував і його адвокат: підсудний не міг вчинити державну зраду та розголосити державну таємницю, оскільки не є носієм (суб'єктом) державної таємниці. Прокурор натомість сказав, що стаття 111 ККУ "не передбачає" надання допуску до держтаємниці. Адвокат також додав, що доказів у справі замало, а покази свідків та висновки експертів є недосконалими з точки зору кримінального процесуального законодавства.
Слухання в апеляційному суді тривали кілька місяців, із весни 2017-го. Нещодавно стало відомо, що у травні 2017-го Гончаров погодився взяти участь у обміні військовополонених у рамках реалізації Мінських домовленостей. Але ініціатива надійшла від бойовиків: саме вони його внесли у списки на обмін полонених. Гончаров не заперечував.
Саме ця обставина змусила прокурора у справі Олексія Соловйова писати зміни до апеляційної скарги та просити для Гончарова таку міру покарання, яка би дозволила йому взяти участь у процесі обміну військовополонених. Оскільки Гончаров відсидів у СІЗО 2,5 роки попереднього ув'язнення (а за "законом Савченко" це 5 років позбавлення волі), то прокурор і попросив для Гончарова 5 років в'язниці, аби на момент проголошення судом рішення обвинувачений вже "відсидів" та міг їхати на Донеччину, до лінії розмежування та брати участь у обміні військовополонених.
Рішення Апеляційного суду Вінницької області у цій справі було таким: За статтею 111 ККУ "Державна зрада" кримінальне провадження закрили – на думку суду, слідство зібрало недостатньо доказів. За статтею 258-3 ККУ "Сприяння терористичній організації" Гончарова суд визнав винним та призначив покарання, керуючись нормами статті 69 Кримінального кодексу, нижче від найнижчої межі: 5 років і 2 дні. Відлік терміну відбування покарання розпочався із 15 червня 2015 року (коли його затримали) по день набуття вироком законної сили.
Ухвалу скерують до вінницького слідчого ізолятора, звідки Гончарова і повезуть на Донеччину для обміну. Прокоментувати свій вибір – свобода на непідконтрольній Україні території замість української в'язниці – чоловік відмовився.
Додамо, що затримали Гончарова у червні 2015 року. За версією слідства, навесні та влітку він контактував із офіцером Головного розвідувального управління Російської Федерації. Зв'язок тримали через соціальну мережу "Вконтакте", а потім обмінялися телефонами та почали регулярно спілкуватися. Гончаров, за версією прокуратури, передавав російському офіцеру, який був у лавах незаконного збройного формування "ДНР", інформацію військового характеру. Це були відомості про рух територією України військової техніки, боєприпасів, передислокацію підрозділів із мирних регіонів країни в АТО та навпаки тощо.
Нагадаємо, крім Гончарова, участь в обміні військовополонених візьмуть ще 8 осіб, які наразі перебувають на території Вінницької області.
Більше новин про події у світі читайте на Depo.Вінниця