Що укропам треба знати про депортацію кримських татар (ФОТО, ВІДЕО)

До Дня депортації кримських татар depo.ua підготував добірку художніх та документальних творів про цей страшний злочин

Що укропам треба знати про депортацію кр…

Найвідоміший фільм про депортацію наразі - стрічка кримського актора та режисера Ахтема Сейтаблаєва "Хайтарма" ("Повернення"). Вона розповідає також про долю двічі героя Радянського Союзу льотчика Аметхана Султана, родину якого теж записали у зрадники та депортували.

Є також цікавий документальний фільм кримського історика Олекси Гайворонського "Украденная весна", знятий до 70-річчя депортації.

Відомий цикл картин мисливця Рустема Емінова, присвячений депортації.

Що укропам треба знати про депортацію кримських татар (ФОТО, ВІДЕО) - фото 1

Ця робота називається: "За що?"

Що укропам треба знати про депортацію кримських татар (ФОТО, ВІДЕО) - фото 2

"Потяг смерті"

Що укропам треба знати про депортацію кримських татар (ФОТО, ВІДЕО) - фото 3

"Місячна соната"

Більше його робіт можна подивитися тут.

Пісень про депортацію, відомих широкому загалу, на жаль немає. Але українська співачка кримськотатарського походження Джамала заявила про намір записати пісню "Шлях додому", у якій "буде піднято й питання депортації".

До Дня депортації у Києві днями було презентовано серію марок, присвячених кримським татарам, пишуть "Українські новини".

Охочим почитати про те, як відбувалася депортація кримських татар, можемо порадити розділ з книжки кримського історика Гульнари Бекірової "Крымскотатарская проблема в СССР (1944-1991)" "И то, что осталось за спиною...", та "Історію кримських татар" Валерія Возгріна.

ДЕПОРТАЦІЯ, ЗЛОЧИН У ЦИФРАХ:

Дві доби тривала операція з депортації кримських татар. На збір давали від двох хвилин до півгодини.

Близько 32 тисяч НКВСників було задіяно у її проведенні.

З Криму, згідно з телеграмою НКВС на ім'я Сталіна було виселено 183 155 кримських татар, не враховуючи солдатів армії, яких було відправлено на спецпоселення після демобілізації 1945 року.

Радянський союз зрадив і кримських татар, що за нього воювали. За 1945-1946 роки з Криму було депортовано 8995 кримських татар -ветеранів війни, зокрема 524 офіцери і 1392 сержанти.

Останній потяг із депортованими було розвантажено 8 червня 1944. Більшу частину було виселено до Узбекистану (151 136 осіб) та прилеглі райони Казахстану (4 286 осіб) і Таджикистану, невеликі групи було відправлено в Марійську АРСР (8 597 осіб), на Урал і в Костромську область.

Від голоду та хвороб у перший рік у вигнанні загинуло від 25 до 46% депортованих кримських татар.

Тільки через 45 років після депортації кримським татарам було дозволено повернутися на батьківщину у Крим.

За даними на 2001 рік у Криму мешкало 243 433 кримських татар.

Після того як Росія окупувала Крим, з півострова, за даними Меджлісу поїхало більше 10 тисяч кримських татар. Наразі вони продовжують покидати півострів. Багато хто називає це політичною, або культурною депортацією.

Як повідомляв depo.ua, Верховна Рада визнала Днем скорботи 18 травня на вшанування пам'яті депортованих татар. У школах проведуть урок пам'яті до Дня боротьби за права кримських татар.

Національний музей історії України в ніч з 16 на 17 травня проведе низку заходів, серед яких фестиваль вуличної музики, нічні екскурсії зі свічками та "Кримськотатарська ніч".

Тим часом у Криму Меджлісу офіційно заборонили мітинг 18 травня.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Вінниця

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme