Що потрібно знати перед щепленням від коронавірусу

Перше, що треба зробити – зателефонувати своєму сімейному лікарю і повідомити про своє бажання отримати щеплення

Валентина Пустіва
Шеф-редактор регіональної редакції Depo.Вінниця
Що потрібно знати перед щепленням від ко…

Дискусії на тему "вакцинуватися чи не вакцинуватися від коронавірусу" не вщухають, але є чимало людей, які твердо вирішили, що хочуть отримати щеплення. Що варто знати в такому випадку? Поради читачам Depo.Вінниця дає директор Іллінецької міської лікарні Микола Масленчук.

Слід зауважити, що це інформація для тих, хто не працює в медицині. Медичні працівники підлягають вакцинації першочергово, а тому вже мають бути добре поінформовані, де, коли і за яких умов можуть вакцинуватися.

Людина зібралася з думками і вирішила вакцинуватися. Що слід робити?

– Перше, що в такому разі треба зробити, – зателефонувати своєму сімейному лікарю і повідомити про бажання отримати щеплення. Зараз у всіх районах у Центрах первинної медико-санітарної допомоги створено бригади, які проводять вакцинацію. Сімейний лікар телефонує керівникові бригади і записує свого пацієнта в чергу. Так, по-перше, справді формується черга, по-друге, щеплення поки що не щодня проводяться, по-третє, на кожну вакцинацію має зібратися певна кількість людей, щоб оптимально використовувати вакцину.

Пацієнта обов’язково оглядає лікар. Збирається анамнез, вимірюється температура тощо. Лікар має знати про хронічні захворювання пацієнта, про те, чим він лікується. Якщо все нормально, проводиться щеплення. Біля кабінету щеплень має бути кімната відпочинку, де людина має перебувати хоча б пів години після щеплення – посидіти, полежати. Якщо все минуло спокійно, без особливостей, то людина йде додому. Якщо ж вона раптом почувається не дуже добре, то вже лікарі мають реагувати на те в кожному конкретному випадку, загальних рекомендацій дати не можна.

А аналізи?

– Аналізів спеціально перед щепленням не проводять. Тобто лікар їх не призначає, а якщо пацієнтові самому хочеться зробити тест – будь ласка.

Що може бути після щеплення?

– Може взагалі нічого не бути. От у мене не було жодних симптомів. І в моїх колег в Іллінцях – теж. До речі, вже минув місяць, як я зробив щеплення, то мені вже варто зробити аналіз на антитіла G. Але треба ж іще зробити повторне щеплення. Взагалі, відсотків 90% людей, які отримали щеплення, не мають ніяких клінічних проявів. Проте може підвищуватися температура – навіть до 39°С. Тримається вона, як правило, недовго. Збивати температуру, нижчу ніж 38°С, не треба. Температура свідчить про реакцію організму на вакцину. І це навіть добре. Не бійтеся її. Це показує, що ваш організм "працює на захист", опирається вірусу, починається вироблення антитіл. Не збивайте температуру, не заважайте вашому організму виконувати свою нормальну захисну функцію. Якщо ж це 39°С чи навіть більше – збивайте.

Після щеплення можлива загальна млявість, сонливість, можуть виникнути симптоми як при незначному респіраторному захворюванні.

Микола Масленчук отримує щеплення

Микола Масленчук отримує щеплення

Якщо я перехворіла минулої осені, мені варто вакцинуватися?

– Минуло вже пів року, то імунітету у вас уже немає або він дуже слабкий. Уже можна і навіть треба отримати щеплення.  Перенесене захворювання не є підставою відмовлятися від щеплення і не є протипоказанням. Останнім часом нерідко стверджують, що тим, хто перехворів, на коронавірус, вакцинуватися не треба взагалі, вони вже не захворіють. Неправда. Є багато повторних випадків інфікування, є випадки, коли люди інфікуються навіть втретє. Якщо людина хворіла нещодавно, вона кілька місяців має імунітет, але він поступово слабшає. Хочете дізнатися, чи маєте імунітет, здайте аналіз. Але якщо пів року минуло, то можна не робити ніяких тестів. Ви просто витратите гроші і вас зайвий раз уколять.

Читайте також: Життя після коронавірусу: Які наслідки залишає COVID-19, і яких сюрпризів можна чекати після одужання

А якщо зробити щеплення під час інкубаційного періоду?

– Немає в цьому нічого смертельного. Людина в такому випадку може захворіти після щеплення, але в легкій формі. В інкубаційному періоді тест все одно нічого не покаже, і самопочуття буде ще в нормі. Щеплення взагалі не означає, що ви гарантовано не захворієте (коли б ви не щепилися, в інкубаційний період чи ні). Ризик захворіти зберігається, але захворювання, яке можливе в разі щеплення, буде у легкій формі.

Тобто якщо щеплення зроблено, то це не означає, що треба гордо викинути маску і нічого не боятися?

– Звісно, ні. Берегтися все одно треба. Але почуватися при цьому можна спокійніше. А масове щеплення дозволить сформувати колективний імунітет. Рано чи пізно тяжкі випадки коронавірусу відійдуть у минуле. Вірус мутує, але він "не зацікавлений" у тому, щоб убити всіх людей, йому потрібно буде в чомусь жити. З грипом же теж так було. І досі є тяжкі випадки грипу, а колись він косив людей тисячами. Тепер смерті від грипу – рідкість. До слова, я вже три роки роблю собі щеплення від грипу і жодного разу за цей час не хворів на ГРВІ. Це при тому, що мені дуже часто доводиться спілкуватися з хворими.

А що ви скажете про випадки смертей після щеплення?

– "Після щеплення" не означає "від щеплення". Поки що зв'язок жодної такої смерті саме зі щепленням не доведено.

Читайте також: Вибрати менше з двох зол: Відомий професор алерголог-імунолог – про щеплення від коронавірусу

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Вінниця

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme