Щедрий вечір, День здійснення мрій і День гумового каченяти: Що відзначаємо 13 січня

Вважається, що друга назва Щедрого вечора — свято Маланки — походить від імені преподобної Меланії, чий день за церковним календарем припадає саме на 13 січня

Журналіст відділу новин
Щедрий вечір, День здійснення мрій і Ден…

13 січня - 13-й день року за Григоріанським календарем. В Україні 13 січня святкується Щедрий вечір, або Маланка, як зазначається в українських старовинних традиціях, а 14 січня настає так званий Старий Новий рік — свято Василя.  Вважається, що друга назва Щедрого вечора — свято Маланки — походить від імені преподобної Меланії, чий день за церковним календарем припадає саме на 13 січня. Попри те, що сьогодні ці свята вважаються як народними, так і частково церковними, своїми коріннями вони сягають дохристиянських часів. На відміну від сучасного Нового року святкування Маланки та дня Василя славиться своїми народними обрядами, повір’ями та багатою історією.

Прикмети і забобони 13 січня

Уникайте сварок і помиріться з усіма, з ким посварилися.

Рекомендується не виносити з дому сміття – винесете щастя.

Не можна вимовляти слово "тринадцять", а також рахувати дрібні монети.

13 січня заборонялося позичати гроші навіть найближчим людям, бо потім будете ходити в боргах. 

Не можна лаятися та сваритися на Щедрий вечір, адже тільки мирна та спокійна атмосфера є запорукою щастя в сім’ї.

За святковий стіл не можна сідати в брудному одязі, адже тоді доля буде " не чиста";

Цього дня не варто тримати злобу на інших людей, якщо ви з кимось посварилися, потрібно обов’язково помиритися.

13 січня краще не виносити сміття, тому що разом з ним викинете і своє щастя.

Народний прогноз 

З давніх-давен існують погодні прикмети на цей день:

йде сніг – до хорошого врожаю;

ніч ясна – рік буде щасливим;

іній рясно вкрив дерева - до врожаю зернових;

відлига - до теплого літа.

Події і свята 13 січня 

Цього дня 1936 року завершується Варшавський процес, за результатами якого Степан Бандера та 11 інших звинувачених були засуджені за приналежність до ОУН, а 2010 року Апеляційним судом Києва за поданням СБУ керівники більшовицького тоталітарного режиму були визнані винними у геноциді українського народу, Голодоморі 1932-33 років.

У США – День здійснення мрії, День гумового каченяти, День без глютену, День наклейки, День десерту "Персик Мельба", Корейсько-американський день, День пам'яті Стівена Фостера, в Індії – свято багать, у М'янмі – Каренський Новий рік, у Того – День звільнення, в Кабо-Верде – День демократії, у Скандинавії – День святого батога, в Литві – День пам'яті захисників свободи.

1610 — Галілео Галілей відкрив четвертий супутник Юпітера, який згодом отримав назву Каллісто. Третій за величиною супутник у Сонячній системі, розміром приблизно з Меркурій.

1681 — між Османською імперією, Кримським ханством та Московським царством укладений Бахчисарайський мирний договір за наслідками війни 1676—1681 рр.; він встановлював перемир'я між країнами терміном на 20 років, а Османська імперія визнала Україну за Московією.

1854 — Фаас Ентоні з Філадельфії запатентував новий музичний інструмент — акордеон.

1910 — з Нью-Йорка пролунала перша публічна радіотрансляція, під час якої звучали голоси Енріко Карузо та інших зірок Метрополітен-опери.

1919 — у Києві Директорія УНР затвердила закон про заклик військових до дійсної служби.

1928 — у трьох будинках в містечку Шенектейді (штат Нью-Йорк) компанії RCA і General Electric встановили перші експериментальні телевізори для демонстрації можливостей прийому телесигналу в домашніх умовах.

1934 — у Радянському Союзі запроваджено новий вчений ступінь — "кандидат наук".

1936 — у Варшаві оголошені вироки на судовому процесі проти 12-ти членів ОУН. Степан Бандера, Микола Лебідь і Ярослав Карпинець засуджені до смертної кари, заміненої довічним ув'язненням.

1942 — почалося примусове вивезення населення України в Німеччину (остарбайтери).

1942 — Конференція представників союзних країн, окупованих Німеччиною, що відбулася в Лондоні, прийняла декларацію про покарання військових злочинців.

1943 — Гітлер видав директиву про тотальну мобілізацію матеріальних засобів та людських ресурсів Німеччини.

1950 — СРСР почав бойкот Ради Безпеки ООН після відхилення пропозиції замінити Республіку Китай комуністичним урядом КНР.

1953 — у радянських газетах "Правда" та "Известия" опубліковано повідомлення ТАРС про розкриття "змови кремлівських лікарів, винних у смерті вищих керівників КПРС, радянського уряду та збройних сил": дев'ять провідних лікарів, більшість з яких євреї, звинувачувались у вбивстві секретаря ЦК Андрія Жданова та начальника ГПУ Радянської армії Олександра Щербакова. Через три місяці, уже після смерті Сталіна, "справу лікарів" було оголошено фальсифікацією, а з підозрюваних, двоє з яких померло під час слідства, знято обвинувачення.

1965 — Губернатор штату Міннесота (США) Карл Ролваг та мер Міннеаполісу Артур Нафталін підписали прокламації про проголошення 22 січня "Днем української незалежності".

1989 — у всій Великій Британії комп'ютери були вперше паралізовані вірусом "Friday the 13th" ("П'ятниця, 13-е"), відомим також під назвою "Jerusalem", котрий періодично активізується в дні, коли 13 число припадає на п'ятницю.

1991— у литовській столиці Вільнюсі підрозділ КДБ "Альфа" штурмував міський телецентр і телевежу, що призвело до загибелі 15 литовців і одного спецпризначенця. У Литві цей день відзначається як день оборони свободи.

1992 — Україна та Королівство Швеція встановили дипломатичні відносини.

1992 — Республіка Кіпр визнала незалежність України.

1993 — у Парижі представники 130 країн підписали "Конвенцію про заборону розробки, виробництва, накопичення і застосування хімічної зброї і її знищення".

1999 — 36-річний Майкл Джордан, жива легенда американського баскетболу, офіційно оголосив, що залишає команду "Чикаго Булз" і припиняє професійну кар'єру баскетболіста.

2000 — про свою відставку з поста глави компанії "Microsoft" заявив її співзасновник і багаторічний керівник Білл Ґейтс.

2010 — Апеляційний суд міста  Києва визнав, що Сталін, Молотов, Каганович, Постишев, Косіор, Чубар і Хатаєвич організували геноцид частини українців, але закрив справу у зв'язку з їх смертю.

2015 — Теракт під Волновахою в ході російської збройної агресії проти України.

Народилися 13 січня

1596 — Ян ван Гоєн, видатний нідерландський художник-пейзажист XVII століття.

1598 — Франсуа Мансар, французький архітектор, представник бароко.

1749 — Фрідріх Мюллер, німецький поет і живописець.

1804 — Поль Гаварні, французький графік, карикатурист.

1827 — Микола Бекетов, український фізико-хімік, професор кафедри хімії Харківського університету (1855—1887), започаткував харківську фізико-хімічну школу. Батько українського архітектора Олексія Бекетова. Брат ботаніка Андрія Бекетова.

1842 — Василь Мова, український (кубанський) письменник, поет, драматург.

1845 — Фелікс Тіссеран, французький астроном.

1859 — Костіс Паламас, новогрецький поет, белетрист і критик. Засновник Нової Афінської школи.

1864 — Він Вільгельм, австрійський фізик, лавреат Нобелівської премії (1911) за дослідження явищ випромінювання і поглинання абсолютно чорним тілом (закони Віна).

1875 — Володимир Сінгалевич, український політично-громадський діяч, правник.

1877 — Левко Мацієвич, український інженер-конструктор, винахідник, політичний діяч; перший український авіатор.

1877 — Софі Такер, американська співачка, актриса, комедіантка і радіоведуча українського походження.

1893 — Павло Гарячий, український військовий діяч, сотник Армії УНР.

1893 — Хайм Сутін, французький художник першої половини 20 століття, родом з Білорусі, представник Паризької школи.

1894 — Євген Онацький, провідний діяч ОУН, громадський діяч, журналіст і науковець.

1904 — Натан Мільштейн, український і американський скрипаль-віртуоз єврейського походження.

1919 — Любов Мала, українська лікарка, академік НАН України.

1924 — Ролан Петі, французький танцівник і хореограф.

1969 — Стівен Хендрі, шотландський спортсмен-більярдист, семиразовий чемпіон світу зі снукера.

1972 — Щербо Віталій, білоруський гімнаст, шестиразовий переможець Олімпійських ігор.

1977 — Орландо Блум, англійський кіноактор ("Володар перснів", "Пірати Карибського моря", "Царство небесне", "Троя".).

Народжені 13 січня — працьовиті, уважні, цілеспрямовані і прагматичні люди, вони дуже серйозно ставляться до своєї роботи і не уникають відповідальності за помилки. Народжені 13 січня з віком стають надто стурбованими станом свого здоров’я. Вони можуть проявляти підвищений інтерес до своїх болячок і навіть обожнюють лікарів, чекаючи від них занадто багато. 

Талісманом людей, народжених 13 січня, є онікс. Це напівдорогоцінний камінь, один з різновидів кварцу. Дуже цінується у ювелірній справі завдяки своїй пластичності. Особливою онікса вважається його смугасте забарвлення. У різних народів було суперечливе ставлення до цього каменю. Дехто його боявся, інші – вважали священним. Цікавий факт: в давнину онікс використовували оратори, щоб тренувати дикцію.

Померли 13 січня 

1599 — Едмунд Спенсер, англійський поет.

1625 — Ян Брейгель старший, фламандський художник епохи бароко.

1833 — Андрій Меленський, український архітектор російського походження, перший головний архітектор міста Києва.

1916 — Сергій Уточкін, видатний одеський льотчик, спортсмен, один з найперших одеських футболістів.

1940 — Михайло Ситенко, український хірург-ортопед, травматолог, ім'я якого носить Український науково-дослідний інститут ортопедії та травматології у Харкові. Працював у галузі воєнно-польової хірургії, кісткової пластики, травматології, опрацював низку оригінальних операцій.

1943 — Василь Івахів, перший Шеф Штабу УПА, загинув у боях з німцями біля Колок.

1946 — Джо Кітон, американський комедійний актор.

1971 — Олександр Касименко, заступник головного редактора УРЕ, український радянський історик, доктор історичних наук, професор.

1982 — Марсель Камю, французький кінорежисер і сценарист.

2013 — Михайло Горинь, український правозахисник, дисидент і політв'язень радянських часів, народний депутат України 1-го скликання.

 

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Вінниця

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme