#ЩедрикНаш: Як вінницькі і донецькі ділять спадщину Леонтовича

Микола Леонтович створив п'ять редакцій "Щедрика" та працював над ним чи не все своє життя, але досі виникає питання, звідки все почалося: з Вінниччини чи Донеччини

#ЩедрикНаш: Як вінницькі і донецькі діля…

У Покровську Донецької області при вході в міський парк "Ювілейний" встановили пам'ятник видатному композитору Миколі Леонтовичу: в місті наголошують, що саме в них він написав мелодію "Щедрик", яка асоціюється чи не у всієї планети із новорічно-різдвяними святами. Вінницькі чиновники, в свою чергу, запевняють, що композиція створювалась на малій батьківщині автора - в Тульчинському районі. Хто ближчий до істини дізнавалась кореспондентка Depo.Вінниця.

На Донбасі знають

У відкритих історичних джерелах йдеться, що над всесвітньо відомою обробкою "Щедрика" Леонтович працював мало не все життя. Мелодія має п'ять редакцій – митець шліфував їх майже два десятиліття. Першу редакцію він створив до 1901-1902 років, другу – приблизно в 1906-1908 роках, третю – в 1914 році, четверту – в 1916 році, а останню, п'яту – в 1919 році.

Вже у 1921 році "Щедрик" почули і за океаном: в Carnegie Hall в Нью-Йорку. А 1936 року композитор Петро Вільховський, який працював на радіо NBC, записав англійську версію Carol of the Bells. Під цією назвою мелодія українського "Щедрика" стала всесвітньо відомою.

Утім під час відкриття пам'ятника Леонтовичу в Покровську з уст речника міської ради прозвучло, що композитор створив мелодію саме на Донеччині. "Микола Леонтович чотири роки жив у Покровську, працював в музичній школі, яку заснував. Композитор тут написав і свого легендарного "Щедрика", - сказав керівник прес-служби Покровської міської ради Юрій Коваль.

Разом з тим, композитор та заслужений артист України Станіслав Городинський, який нині очолює Управління культури та мистецтв Вінницької ОДА, наголошує, що "Щедрик" - таки родом із Вінниччини. Городинський каже, що чув про амбітні заяви донеччан. Мовляв, "Щедрик" був написаний на Донбасі. Втім, за його словами, це не так.

"Звісно, Покровськ може претендувати на те, що мелодія написана в них. Аби це спростувати, варто робити ґрунтовну науково-дослідну роботу про життя та творчість Леонтовича. Але це загальновідомий факт: Леонтович записав народну щедрівку у селі Білоусівка в Тульчинському районі, де ми рік тому відкрили йому погруддя", - наголошує Городинський.

Леонтович, Донеччина та істина

Про донецький період життя Леонтовича відомо небагато. Тоді населений пункт, який нині зветься Покровськом, був невеличкою залізничною станцією Гришино.

Тут Леонтович чотири роки працював учителем співу в залізничній школі, був регентом церковного хору. Працювати на Донеччині композитор почав з осені 1904 року.

Але писати мелодію він почав у 1901 році, тож історики досі не дійшли спільної думки з цього приводу: достеменно невідомо, чи працював Леонтович над "Щедриком" саме на Донбасі.

Викладач кафедри теорії та методики музичного виховання Вінницького гуманітарно-педагогічного коледжу Назарій Давидовський, який ініціював флешмоб "Щедрик 100 challenge", а також гратиме Леонтовича у фільмі про композитора каже, що теоретично робота над "Щедриком" могла тривати і на Донеччині: "Достеменно точної інформації, де народився "Щедрик", немає. Є кілька версій. Одна з них говорить, що записав він його на Вінниччині, але працював дуже довго над вдосконаленням. Зробив п'ять редакцій. Тому в Покровську він теж міг працювати над ним".

Донбас шанує Леонтовича

У Покровську бережуть пам'ять про талановитого митця. Тут ім'я Леонтовича носить одна з вулиць, а на будинку колишнього залізничного училища, де працював композитор, встановлено меморіальну дошку. Згодом у Покровську буде відкрито музей "Щедрик", а наприкінці року відбудеться музичний фестиваль, присвячений пам'яті геніального композитора.

Також у місті працює музична школа, яка носить ім'я Миколи Леонтовича. У директорки цього закладу Людмили Червяковської ми уточнили деталі донецького періоду в житті композитора. "Він працював тут чотири роки: із 1904-го по 1908-й. Головна заслуга Леонтовича в тому, що він створив у нашому місті перший в Україні робітничий хор та ансамбль із залізничників та членів їх сімей. Доти такого в Україні не було. А вперше "Щедрик" виконали аж у 1916 році. Це був хор Київського університету", - каже Людмила Григорівна.

Згаданий робітничий хор налічував 50 чоловік. Залізничники-співаки виступали і на станціях Чаплине, Авдіївка, Кринична, Межова та інших. В його репертуарі були українські та російські народні пісні в обробці самого Леонтовича.

Поділля - шанує не менше

На Вінниччині пам'ять про талановитого земляка шанують і бережуть.

До 140-річчя композитора в селі Марківка, де збереглася садиба його батька, в якій Леонтовича було убито, висадили "Діброву Леонтовича". Тут же відновили могилу композитора та реконструювали його музей, приміщення якого тривалий час було занедбане. Серед експонатів музею - старовинне сімейне піаніно, на якому грав композитор та його діти.

На могилі композитора встановили пам'ятник "Щедрику".

В селі, де Леонтович проживав вісім років, щороку проводять фестиваль "Шершні Леонтовича". В такий спосіб активісти привертають увагу до збереження історичної спадщини, адже будинок композитора - в аварійному стані.

Крім того вінничани встановили рекорд України, виконавши більше сотні творів композитора. Понад триста хористів Вінниці разом співали славнозвісний "Щедрик" в обробці Миколи Леонтовича, а перші сто років від дня першого публічного виконання найвідомішої у світі різдвяної мелодії у Вінниці відзначили флешмобом #Щедрик100Challenge.

У центрі Тульчина митці створили цілий "Леонтович Арт Квартал", тут же на початку червня відкрили скульптурну композицію, яка тричі на день "грає" "Щедрика". У Вінниці на Європейській площі "Щедрик" теж лунає тричі на день у виконанні головного годинника міста, що на вінницькій Вежі.

Раніше місцеві активісти виступали з пропозицією перейменувати центральний парк Вінниці, який носитьім'я Максима Горького на честь Миколи Леонтовича чи його легендарної мелодії "Щедрик". А на місці пам'ятника Горькому встановити пам'ятник "Щедрику".

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Вінниця

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme