Родинну реліквію однієї із кримськотатарських родин привезли у Вінницю
Цей примірник Корану написаний арабською в'яззю: його передають із рук в руки вже чотири покоління родини кримських татар
Вчора, 1 лютого, у вінницькій ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва відбулась зустріч "Жива історія: мандруючий Коран", передає кореспондентка Depo.Вінниця.
Із Криму – в Урал, Таджикистан, Узбекистан, потім знову в Крим. Звідти – в Дрогобич, а тепер – у Вінницю. Так десятиліттями мандрує примірник священної книги мусульман. Вінничанам про нею розповідав кримський татарин і переселенець із півострова, керівник ГО "Арекет", який зараз тимчасово оселився у Львові – Амет Бекіров.
Книга видана наприкінці ХІХ століття: вона пережила депортацію, повернення в Крим та анексію.
Амет зберігає Коран у спеціальному хенд-мейд футлярчику – примірник старенький, аркуші вицвілі. Книгу передають із покоління в покоління у родині Амета. Починаючи із депортації і завершуючи окупацією півострова, родина татар не розлучається зі священним писанням.
"Про історію цієї книги я почув в Узбекистані. Ця книга моєї родини. У далекому 1944 році 18 травня удосвіта, в 3-4 годині ранку, коли всі спали, у двері увірвалися вони, чужинці зі зброєю, - розповідає Амет. - Прийшли вони і в оселю моєї бабусі. Вона взяла із собою не багато, але Коран – найперше".
Амет народився вже в Узбекистані.
"І все життя у мене була одна мрія – про Крим. У 2001 році ми змогли повернутися на територію півострову. Прожив на Батьківщині 13 щасливих років, і знову я – за 1000 км від рідного дому".
Із родиною він покинув територію півострову у зв'язку із окупацією 1 вересня 2014 року потягом Сімферополь-Львів. Відтоді не повертався на Батьківщину.
"Силу та енергію мені дає ця книга. Коли мені боляче, я відчуваю, що треба знайти певну життєву відповідь – я відкриваю цю книгу", - каже татарин, беручи до рук старенький примірник.
Коран передають із рук у руки: бабуся Амета передала її своєму сину, син – Амету. Коли він одружувався, на вінчання родинну реліквію передали Ділярі, дружині Амета. Тепер у подружжя – 2 діток, які успадкують старовинний родинний Коран.
Нагадаємо, що у Туреччині видали Коран українською мовою.
Більше новин про події у світі читайте на Depo.Вінниця