Вихідні у класиці: Як на Вінниччині фестивалять любителі опери (ФОТОРЕПОРТАЖ)

За підрахунками організаторів, нинішній OPERAFEST TULCHYN-2018 відвідали більше 10 тисяч глядачів

Вихідні у класиці: Як на Вінниччині фест…

Вчора, 9 червня, на оперному фестивалі в Тульчині знайшлося що відвідати і дітям, і для дорослим, а опівночі для гостей стартувало феєричне 3D-мапінг шоу. Як це відбувалося та що кажуть про оперний фестиваль артисти, дізнавалася кореспондентка Depo.Вінниця.

Пообіді зі всіх районів Вінниччини їхали автобуси із дітлахами на оперу "Коза Дереза". Її написав ще 130 років тому Микола Лисенко, і вона є першою дитячою оперою у світі.

Попри дощ, який розпочався напередодні вистави та тривав кільканадцять хвилин ще й під час виступу, дітлахи захоплено дивилися оперу, плескали та сміялися із емоційної гри малих акторів.

"Минулого року під час фестивалю до організаторів звернулися батьки із заувагою, що на заході не було дитячого компонента. Тому хотілося подивитися, чи зайде опера дітям. Бо дехто із них вважає, що Моцарт – це рінгтон на телефоні, скажімо. Це був експеримент та фактично рекорд: нині зібралося близько 2 тисяч дітлахів", - каже кураторка дитячої програми фестивалю Лариса Білозір.

Далі на фестивальній сцені поставили оперу "Паяци", прем'єра якої відбулася в Мілані ще у 1892 році. У Тульчин артисти Харківського національного академічного театру опери та балету імені М.М.Лисенка привезли нову версію італійського шедевру.

Режисерка постановки та диригентка Вікторія Рацюк вперше за свою кар'єру диригувала просто неба. Каже: емоції неймовірні. "З одного боку, надворі важче працювати, з іншого – енергетично сильніше. У залі я відчуваю публіку, але надворі – це неймовірні емоції та відчуття", - ділиться пані Вікторія.

"У моєї героїні є арія, де вона асоціює себе із птахами. Одна справа, коли ти співаєш та уявляєш птахів, а інше – коли співаєш, а перед обличчям літає сотні ластівок. Це спрацьовує в плюс та допомагає співати", - каже виконавиця ролі Недди Анна Помпєєва.

"Цікаві емоції: вбив людину при купі народу. Самому страшно, совість трохи мучить. Але із іншого боку думаєш: "Ну, вбив. Але ж вона заслужила". Віддача публіки насправді багато вартує: бо зал то зал, залежить від акустики, від температури, ще й голос реагує на ті умови. А на свіжому повітрі – інші емоції, від глядача отримуєш потужнішу енергетику, то й хочеться працювати: отримувати та давати енергетику", - каже Микита Маринчак, який виконував роль Тоніо.

"Так, публіка після прем'єри приходила та казала: "Незважаючи на два трупи, дуже веселенька опера", - додає пані Вікторія.

За словами Вікторії Рацюк, опера є досить поширеним та затребуваним мистецтвом у Європі. "Щоразу люди кажуть, що опера помирає, але вона віками не може померти, а у Європі кінотеатри фактично вже вимерли, фільми швидше та зручніше подивитися в інтернеті. А от театри – розиваються. Люди йдуть слухати оперу, бо це – живі емоції".

Закривали вчорашню концертну програму постановкою "Дон Жуан". У світі є чимало реалізацій цього твору та режисерських задумів, та для фестивалю в Тульчині придумали іншу тематику: вампіри. Саме цю постановку писали для тульчинського фестивалю та презентували вчора.

"Для мене було важливо підняти філософський аспект: тему боротьби добра та зла, життя та смерті, щирості, любові та зради. Тому проекція теми про вампірів як сили темряви, яка бореться зі світлом, здалася мені досить вдалою, а Дон Жуан, як носій життєвої енергії, зміг бути тим, хто протистоїть темряві. Я шукала сферу міфологічну, яка може бути найбільш виразною", - каже режисерка вистави "Дон Жуан" Юлія Журавкова.

Для вистави спеціально розробляли живі 3D-декорації, пристосовані до формату open-air. "Все робилося на всій території України: я живу в Києві, костюмі шилися в Харкові, репетиції розпочалися у Львові, тому можна сказати, що над "Дон Жуаном" для тульчинського фестивалю працювала вся Україна, - резюмує пані Юлія.

Виконавцю ролі Дон Жуана Ігорю Онищенку незабаром виповниться 25 років. Та він вже є лауреатом міжнародних конкурсів, дебютував у Віденській опері, де став наймолодшим солістом театру. Вчора його голос лунав у Тульчині й це було його оперним дебютом в Україні – кар'єру оперного співака Ігор розпочинав у Європі.

"Мені вдалося отримати колосальний кайф, бо я нарешті співав зі своїми одеситами, з якими мріяв розділити сцену ще зі студентських років. Нарешті нам це вдалося у якихось насправді сюрреалістичних подіях: бо цей фестиваль – це надважливо для сучасної опери і круто, що він відбувається. Людей багато, і це для мене неймовірно. Бо завжди мріяв, аби в Україні, як і в Австрії, де я працюю, та інших європейських країнах, люди були долучені до цього виду мистецтва", - ділиться емоціями артист.

Диригувала виставу Оксана Линів – це перша жінка, яка отримала посаду головного диригента в опері австрійського міста Грац. Вона є диригентом та музичним асистентом генерального музичного директора Баварської державної опери та засновницею фестивалю LvivMozArt та Молодіжного симфонічного оркестру України.

"Формат під відкритим небом поки залишається найбільш складним явищем в Україні. Зокрема, коли йдеться про класичну музику, бо важливо забезпечити професійні умови виконання такого рівня творів. Похвально для фестивалю у Тульчині, що вони беруться за таку справу та проводять цей захід. Організатори фестивалю ставлять собі високу мету принести класичну музику в регіони, де немає свого оперного театру та дати можливість людям зі всієї України насолодитися шедеврами оперної класичної музики", - каже пані Оксана.

Вже після опівночі на території палацу вимкнули світло та влаштували грандіозне 3d-маппінг шоу просто на фасаді палацу Потоцьких.

Сьогодні, 10 червня – день третій фестивалю та його урочисте закриття. Артисти із Австрії, Німеччини та США вже приїхали у Тульчин та готуються дивувати та вражати глядачів.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Вінниця

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme