На Вінниччині під час розкопок знайшли давнє поховання римcького типу

Знайдене трупопокладення відносять до рангу так званих князівських поховань варварів Європи римського часу

За попередніми повідомленнями жителів села Побережне, що на Вінниччині, археологи обстежили давнє поховання. Про це повідомляє Depo.Вінниця з посиланням на прес-службу Інституту археології НАН України.

Знайдені місцевими жителями речі походили із території могильника та поселення черняхівської культури, які розташовані біля села. Найбільш цікавим виявилося поховання з бронзовою посудиною римського виробництва.

Поховання було здійснене за обрядом трупоспалення, рештки якого залягали на глибині 0,35—0,6 м і займали площу приблизно 0,8 × 1 м. В ямі на дні стояв цілий бронзовий казан. Під казаном розмішувалося щільне скупчення кальцинованих кісток, фрагментів ліпного посуду та уламків виробів із бронзи. Поруч із основним скупченням виявлено уламки кісток, посудин та інших речей. Майже весь вцілілий інвентар було складено в ліпний одноручний кухоль (пряжки, фібула, гребінь, окуття, оплавлене скло та ін.). Кісток у цій посудині не виявлено. Всі предмети із поховання мають сліди сильної дії вогню, фрагментовані та деформовані. До складу інвентарю входили кілька речей: бронзовий казан, який зберігся майже повністю за винятком дужки; дві двочастинні бронзові пряжки; фібула бронзова підв’язної конструкції з фацетованим корпусом; гребінь роговий багатоскладовий, тришаровий; виріб зі скла, можливо кубок; Жетон гральний із непрозорого скла, білого кольору; бронзові окуття кутів дерев’яної дошки для гри; голка бронзова; ліпний посуд (кубок, кухольм, миска-вазочка з похилими канелюрами, три миски і горщик).

Комплекс датований рубежем ІІІ—IV ст., а найбільш ймовірно початком IV ст. Унікальність цього комплексу полягає в тому, що вперше ніж за 90 років на території України саме під час археологічних розкопок досліджено поховання з бронзовим казаном типу Хеммоор. Перший такий комплекс в Україні було досліджено біля с. Рудки (Тернопільська обл.) в 1936 р. Це трупопокладення відноситься до рангу так званих князівських поховань варварів Європи римського часу. Ознаками таких поховань є речі римського походження, вироби з дорогоцінних металів, військові атрибути тощо. Існує припущення, що отримати „оригінальні” римські речі варвари могли як військові трофеї або під час служби в підрозділах римської армії. Досліджене поховання на Вінниччині містить майже всі елементи представника цього соціального рангу, повідомляють археологи.

 

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Вінниця