На Вінниччині сільрада і католицька церква ділять пам'ятку архітектури

Костел непорочного зачаття Діви Марії, який був зведений у 18 столітті у сені Іванів Калинівського району, що на Вінниччині, без ремонту може обвалитись найближчим часом
Depo.
4 березня 2016 18:15
ФОТО: depo.ua
На Вінниччині сільрада і католицька церква ділять пам
На Вінниччині сільрада і католицька церква ділять пам'ятку архітектури

Як повідомляє Depo.Вінниця, костел непорочного зачаття Діви Марії, який раніше був парафіяльним храмом римо-католицької громади села Іванів та навколишніх сіл, може найближчим часом обвалитись. Щоб цього не сталось пам'ятку архітектури необхідно терміново відремонтувати. Про це на засіданні комісії з питань освіти, культури, сім'ї та молоді, спорту і туризму, духовності та істороичної спадщини розповів сільський голова Іванова Віктор Онофрійчук. 

На Вінниччині пам'ятка архітектури руйнується через впертість трьох власників - фото 1

Приступити до ремонту костелу сільська рада не може, оскільки повністю спорудою не володіє. Наразі у костелу, який знаходиться у власності територіальної громади області три орендарі - сільська рада, дитячий будинок-інтернат та римо-католицька церква. За словами сільського голови, питання про передачу будівлі одному власнику не можуть вирішити вже 10 років. 

"Наразі приміщення за своїм прямим призначенням майже не використовується, адже в Іванові немає римо-католиків. У 2004 році їх було 54, а зараз немає зовсім. Я, як сільський голова, не маю права отримувати кошти на ремонт будівлі, бо вона не перебуває у власності громади району. А приміщення в аварійному стані", - розповів Онофрійчук. 

На Вінниччині пам'ятка архітектури руйнується через впертість трьох власників - фото 2

За словами сільського голови, на ремонт будівлі уже і спонсори знайшлися - нащадки колишніх власників костелу - шляхтичів Мишок-Холоневських. Вони проживають в Україні і готові посприяти відновленню колишньої родинної власності.

"Лише на дах за приблизними підрахунками потрібно близько 650 тисяч гривень, він зовсім провалився. А те, як виглядає фасад та інтер'єр - взагалі жах", - каже сільський голова. 

У відреставрованому приміщенні сільрада хоче створити духовно-культурний центр. В ньому мають намір проводити гуртки для дітей та робити схід села. 

"У нас в селі шість тисяч наслення, три школи, в яких навчається вісімсот дітей. Нам потрібне це приміщення", - наголошує голова села.

Калинівська райрада звернулася до обласної ради, з проханням передати приміщення костелу зі спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Вінницької області у спільну комунальну власність Калинівського району. Однак, за словами начальника управління у справах національностей та релігій Ігоря Салецького, така передача можлива лише зі згоди історичного власника споруди - римо-католицької церкви. До того ж, згідно закону, каже чиновник, культову споруду не можна використовувати не за призначенням. 

Зі всієї будівлі, площею більше тисячі квадратних метрів, римо-католицькій церкві належить 330 "квадратів" у лівому верхньому крилі. Єпископ Кам'янець-Подільської діїцезії Леон Дубравський, який був присутнім під час засідання комісії, зазначив, що церква теж не може вкладати кошти в ремонт споруди, яка їй не належить. 

На Вінниччині пам'ятка архітектури руйнується через впертість трьох власників - фото 3

"Воно не є нашою власністю, то як ми можемо туди вкладати кошти? Але якщо римо-католицькій церкві будівлю передадуть, ми готові її ремонтувати. І оскільки це був храм, там правили служби, ми б хотіли, щоб так надалі і залишалось. Подібні приклади, коли храми передавали нашій церкві і ми їх відновлювали, є в інших районах області - Тиврові та Теплику", - зауважив єпископ. 

На засіданні комісії пропонували також віддати церкві повністю одне крило будівлі, а два інших - передати громаді. Однак, на таку пропозицію сторони не погодилися. І єпископ Дубравський і сільський голова Онофрійчук заявили, що у споруди має бути лише один власник, який за неї і відповідатиме. 

"Господар має бути один, а користувачів може бути й кілька. У будівлі спільний підвал, опалення, перехід між корпусами. Ділити будівлю не можна ніяк", - запевнив сільський голова. 

Під час засідання комісії депутати зійшлися на тому, що сторони підпишуть меморандум про спільне використання приміщення. В ньому мають прописати, яким чином сторони використовуватимуть будівлю і на яких умовах. Після цього питання про передачу будівлі комусь зі сторін винесуть на комісію, а після - на розгляд сесії обласної ради. Кому саме дістанеться пам'ятка архітектури депутати так і не вирішили. 

Більше новин Вінниці та області читайте на Depo.Вінниця