ЧС 2018
Вибори-2019
Онлайн
Сектор
Спецпроекти
Країна Укропів

Лише одна з шести зґвалтованих вінничанок може посадити свого кривдника

По факту більш ніж трьох десятків зґвалтувань за півроку, відкрито лише п'ять кримінальних проваджень
Depo.
29 липня 2015 08:15
ФОТО: depo.ua
Лише одна з шести зґвалтованих вінничанок може посадити свого кривдника
Лише одна з шести зґвалтованих вінничанок може посадити свого кривдника

В середньому, вінницькі правоохоронці отримують повідомлення про зґвалтування близько 5-ти разів на місяць. Про це Вінниця.depo.ua розповіли в обласному управлінні МВС України.

Разом з тим, за словами в.о. начальника обласної міліції Олександра Глянька, в першому півріччі правоохоронцями області було відкрито лише п'ять кримінальних проваджень по факту зґвалтувань.

Начальник сектору зв'язків з громадськістю УМВС України у Вінницькій області Ганна Олійник, пояснила, що кримінальні провадження відкриваються на підставі далеко не всіх заяв про зґвалтування через те, що правоохоронцям не вдається знайти докази злочину.

"Після перевірки заяв не завжди знаходяться ознаки правопорушення. Інколи потерпілі забирають заяви. А без цього кримінальної справи бути не може. Нерідко звинувачення не підтверджуються фактами. Буває "жертва" обмовляє свого кривдника", - розповідає Ганна Олійник.

На Вінниччині кожні шість днів ґвалтують жінок - фото 1

Переконливими доказами зґвалтування в суді можуть бути, приміром, свідчення третіх осіб, речові докази, результати експертиз. Якщо ймовірний ґвалтівник заперечує факт злочину, а також відсутні інші докази чи свідчення, слів жертви може бути недостатньо для переконливого звинувачення і отримання відповідного вироку в суді.

Підозрюваного в зґвалтуванні не завжди тримають під вартою до з'ясування обставин справи. Затримують зазвичай тих, хто бив і грабував своїх жертв. В іншому випадку, суд може обрати підозрюваному більш м'який запобіжний захід - домашній арешт.
У вінницькій міліції помітили закономірність - найчастіше жінок ґвалтують після спільного вживання алкогольних напоїв. Як правило це відбувається в сільській місцевості. Типова ситуація: жінка пиячить разом з чоловіком, а наступного ранку несе заяву про зґвалтування до міліції.

Ім'я жертви міліція тримає в таємниці

Ганна Олійник каже, значна кількість жінок, які стали жертвами сексуального насилля, не заявляють до міліції, бо бояться, що про знущання над ними дізнаються оточуючі.

"Як правило, зґвалтовані побоюються розголосу. У багатьох з них є чоловіки, і тому вони не хочуть, щоб розвалювалися родини," - пояснює прес-офіцер.

Щоправда такі побоювання жінок дещо безпідставні, адже правоохоронці зобов'язані тримати в таємниці її персональні дані.

"Згідно із Законом України про захист персональних даних, представники міліції не розголошують інформацію про потерпілих і підозрюваних. Вони несуть за це кримінальну відповідальність. Дані про підозрюваного можна розголошувати тільки тоді, коли він отримав вирок суду. А ім'я жертви ми не розголошуємо ніколи. В офіційних повідомленнях навіть не вказуємо населений пункт, де вона мешкає," - підкреслює Ганна Олійник.

Останні найгучніші згвалтування стались на Немирівщині

На Донбасі було затримано уродженця райцентру Піщанка Вінницької області, який проживав на Немирівщині. В суді слідство довело його причетність до низки злочинів, зокрема двох зґвалтувань. Одне з них злочинець скоїв більше 10 років тому.

"На початку цього року в Краматорську затримали підозрюваного у зґвалтуваннях на Вінниччині, раніше судимого за грабежі. Він збезчестив і обікрав у Вінниці студентку, а також пограбував 33-річну вінничанку. Коли у підозрюваного взяли аналіз ДНК, виявили його причетність до зґвалтування в 2004 році. Попри те, що пройшло вже 12 років, всі потрібні докази були збережені", - розповідає Ганна Олійник. - "Нині гвалтівник вже засуджений. Він отримав десять років і шість місяців ув'язнення за сукупність злочинів".

Ще одне резонансне затримання відбулось кілька тижнів тому в місті Немирів. Там правоохоронці спіймали 60-річного чоловіка, який організував власну порностудію. Там в якості порноактрис він використовував неповнолітніх дівчат, а потім ще й шантажував їх, погрожуючи розповсюдити пікантне відео. Цікаво, що цього чоловіка правоохоронці наразі не підозрюють в зґвалтуваннях, тай суд обрав йому м'яку міру застережного заходу - домашній арешт.

"Неповнолітня дівчина стверджує, що вона була зґвалтована в порностудії. Але розслідування цієї справи тільки почалось. Для підтвердження фактів зґвалтування потрібні не тільки звинувачення потерпілої, але й переконливі докази. Якщо вони будуть здобуті в ході досудового слідства, власнику порностудії висунуть ще одне звинувачення", - прокоментувала Ганна Олійник.

Поведінка потенційної жертви

Як дівчатам і жінкам поводити себе, щоб не стати жертвами ґвалтівника? За словами Ганни Олійник, необхідно звести до мінімуму віктимну (провокуючу) "поведінку жертви".

"Необхідно уникати знайомств в пізній час чи знаходитися в малознайомій компанії. Нерідко зґвалтування відбуваються після спільного вживання спиртних напоїв у випадковому товаристві. Якщо жінка, обвішана прикрасами, йде по темній вулиці, то може знайтися той, хто спокуситься з неї їх зняти. Інший приклад провокуючої поведінки: дівчина в короткій спідниці крокує додому в три години ночі," - звертає увагу Ганна Олійник. - "Тому, якщо ви повертаєтеся пізно, варто замовити таксі. В іншому випадку бажано йти в супроводі знайомих чи зателефонувати родичам і попросити, щоб вас зустріли."

Разом з тим, психолог Юлія Федченко каже, що психологічні прийоми можуть не дати бажаного ефекту, тож радить вінничакам одразу зтосовуати для захисту "грубу фізчну силу". Найкраще, звісно, "відточити" кілька прийомів з курсу самооборони.
"Але пам'ятайте: застосовувати їх без ретельного відпрацювання не тільки важко, але й небезпечно. Таким чином ви можете тільки нашкодити собі. Вивчити той чи інший прийом самооборони нескладно. А ось відпрацювати, довести його до автоматизму - на це потрібні місяці. І навіть володіючи прийомами досконало, пам'ятайте: для дівчини головне - не нокаутувати кривдника, а просто відбити атаку і втекти," - наголошує Юлія Федченко.

Вона переконана, якщо жінка опинилася сам-на-сам з ґвалтівником, треба використовувати всі наявні засоби захисту. Це може бути не тільки газовий балончик, але й, приміром, тонкі каблуки. Ними можна вдарити злочинця, проштрикнути йому ногу чи пах і отримати шанс на втечу. Але водночас треба зважати на реальну загрозу: якщо нападник з ножем, опір може стати приводом для вбивства.
Для захисту від ґвалтівника підійдуть навички отримані в різних бойових мистецтвах: дзюдо, самбо, універсальний бій тощо. Але найкраще всього - здобути необхідні вміння на курсах самооборони для жінок. До речі, у Вінниці жінок вчать оборонятись абсолютно безкоштовно.

"Записуватися на наші курси самооборони можна з 14 років. Підліткам ми пропонуємо програму з мінімальними навантаженнями, а для вихованців старше 18 років - повний курс", - розповів керівник безкоштовних курсів самооборони Максим Голос.

За його словами, опанувати мінімальні навички самооборони можна приблизно за три місяці.

Більше новин про життя регіону читайте на Вінниця.depo.ua