Муніципальні будинки розбрату та "слухняні" слухання: Якою буде битва за генплан Вінниці
У Вінниці відбулись громадські слухання із затвердження "перехідного документу", який тимчасово замінить Генеральний план міста
Громадські слухання, що днями відбулись у Вінниці, в хабі "Місто змістів", носили, значною мірою, формальний характер. Адже більшість змін до плану зонування території міста, які обговорювались, пропонується внести вже постфактум, тобто просто затвердити те, що по суті вже збудовано. Та всеж, щодо окремих локацій дискусії були вкрай серйозними. Зрештою, наприклад, будівництво муніципального будинку із дитсадком в мікрорайоні "Поділля" таки довелось винести за дужки плану.
Перехідний етап
Документ, що був предметом обговорення в рамках громадських слухань, має назву "Проект внесення змін до плану зонування території м. Вінниця". Його актуальність, за словами чиновників, пояснюється тим, що програмою розробки містобудівної документації передбачено розробку нового генерального плану міста вже у 2021 році. Це буде абсолютно новий документ, філософія якого суттєво відрізнятиметься від існуючого. Адже чинний генплан так і не позбувся деяких рис радянського нормативного документу. Навіть попри те, що його коригували вже у 2013 році, коли до міста приєднувалися навколишні території.
За словами начальника відділу просторового розвитку департаменту архітектури та містобудування міськради Юрія Самойленка, чинну містобудівну документацію необхідно змінювати, адже генплан міста має бути планом розвитку території, а не черговим обмежуючим фактором.
"Зараз відбувається реформування нормативної бази, пов’язаної із просторовим розвитком, містобудуванням та плануванням. Генеральний план той, що був до 2013 року, був радянським, він був не інструментом стратегічного управління, а жорстким нормативним документом. Зміни до нього необхідно було вносити раз на 5 років. Відповідно, зміни відбулися для того, щоб приєднати території навколо Вінниці, але кардинальних змін з точки зору саме просторової політики, щоб цей план став планом розвитку, не відбулося", - зазначив Самойленко.
Експерт додав, що зміни до генплану мають стати "зв'язуючою ланкою" між майбутнім планом зонування міста та чинною містобудівною документацією.
"Потім буде розроблятися план зонування. Але в цей перехідний період потрібно зв’язати містобудівну документацію, що нині діє, з тією, що буде розроблена", - підкреслив Юрій Самойленко.
Спершу будуєм, потім плануєм
На слухання виносився документ, яким передбачалося закріпити зміни стосовно кількох десятків локацій в обласному центрі. У більшості випадків забудова на них уже фактично є, та в деяких місцях – тільки планується. Зокрема:
- розширити проїзд по вулиці Блока біля медуніверситету;
- влаштувати окремий проїзд з майданчиком для розвороту по вулиці Гната Мороза, де власники присадибної ділянки частково заблокували існуючий;
- передбачити медзаклад по вулиці Стрілецькій біля палацу мистецтв "Зоря", де колись планували будувати торговельний центр;
- змінити класифікацію житлової зони по вулиці Євгена Патона;
- у мікрорайоні Академічний збільшити поверховість окремих будинків та додати об’єкти електромереж;
- внести зміни до санітарної зони по вулиці 600-річчя;
- змінити класифікацію зони будівництва на території автобусного парку по Хмельницькому шосе;
- У 10-му мікрорайоні Вишеньки змінити поверховість окремих будинків.
Схожі зміни стосуються також вулиць Князів Коріатовичів, Данила Галицького, Станіславського, Пирогова, перехрестя Юності – Хмельницького шосе, території між вулицями Маяковського та Строміською, вулиць Сонячної, Карбишева, Зулінського, Максимовича, Стрілецької, Ващука, Немирівського шосе та кількох інших.
Усі зміни були підтримані учасниками слухань. Присутні не вимагали ніяких уточнень і не висловлювали своєї незгоди із проектом муніципалітету. Лише одна локація стала предметом бурхливих обговорень - ділянки між будинками №36 та №40 по вулиці Зодчих, що у мікрорайоні Поділля.
Хоч не пишно, та затишно
Як стало відомо активу вищевказаних будинків по Зодчих, у них по сусідству, на досі незабудованому клаптику землі, планують спорудити два муніципальних десятиповерхових будинки, а між ними – дитячий садочок. Якщо останнього місцеві жителі чекають вже давно, то майбутнім новим сусідам, схоже, не надто раді.
В міській раді пояснюють, що, власне, за рахунок забудовника десятиповерхівок і буде зведено дитсадок. Утім, якщо житло муніципальне, то і забудовник, ймовірно, муніципалітет. Донині таке житло з'являлось виключно у периферійних спальних районах (Чорнобиль, Старе місто, Тяжилів), що дозволяло забезпечити основну перевагу "квартир від міськради" - їхню низьку вартість. Адже цільовою аудиторією цієї програми є певна категорія громадян - молоді сім'ї, ветерани праці, люди з інвалідністю, вимушені переселенці, сім'ї учасників АТО, працівники бюджетних та комунальних підприємств міста.
А чи вдасться зберегти доступність муніципального житла зведеного в елітному мікрорайоні "Поділля" - питання. Якщо ціна квадратного метра значно підскочить, то зрозуміло, що перераховані категорії населення навряд чи зможуть його купити. Навіть у кредит.
"Є розроблений детальний план території 2003 року, який коригувався у 2007-2008 роках. Там мала бути визначена зона Г-2 – це садочок. Ми визначаємо цю зону Г-2, також зліва і праворуч будуть передбачені муніципальні будинки, які мають по одному під’їзду на 10 поверхів. На першому буде комерція, а 9 поверхів – житлових. Це – муніципальне житло, за рахунок якого буде побудовано дитячий садочок на 4 групи, як було передбачено детальним планом території", - пояснив директор департаменту архітектури та містобудування міської ради Яків Маховський.
Жителі мікрорайону, які активно долучилися до громадських слухань, ніби й не проти ні муніципального будинку, ні дитячого садочка. Навіть навпаки. Але, кажуть, 160 запланованих нових квартир погрішить й без того критичну ситуацію, наприклад, із зеленими зонами та паркомісцями.
"Має бути передбачено шість квадратних метрів озеленення на одного мешканця, а також паркомісце на кожну квартиру. Паркомісць на наші квартири взагалі не передбачено, їх у нас немає, говорить мешканка одного з будинків Вікторія Родінкова. - Якщо буде два десятиповерхових будинки на 160 квартир, де будуть розміщуватись ці паркомісця? Де буде зелена зона? А на нас будуть передбачені тих шість квадратних метрів зеленої зони і паркомісця, яких там ніколи не було?".
Так, будплан міської ради в цьому питанні отримав більше запитань, ніж відповідей. Тож, ситуацію із забудовою на Поділлі розглянуть окремо. За це, власне, й проголосували учасники громадських слухань.
Більше новин про події у світі читайте на Depo.Вінниця