Як вінницькі пайовики зможуть заробити на майбутньому мікрорайоні "Східний"

На громадських слуханнях люди погодили детальний план та порядок забудови території майбутнього мікрорайону

Як вінницькі пайовики зможуть заробити н…

З розширенням меж Вінниці, затвердженими Верховною Радою два роки тому, місто отримало значний шмат території, який у перспективі має бути використаний для його розвитку. Утім, разом із землею Вінниця отримала у спадок наслідки минулих землевпорядних рішень, які спровокували конфлікт інтересів між дійсними власниками земель та громадою міста. Так вийшло із майбутнім мікрорайоном "Східний", що запроектовано у східній частині міста між існуючим Тяжиловом та Немирівським шосе.

Сьогодні поле проектованого мікрорайону немов клаптева ковдра – тут разом із самовільним будівництвом людські городи, а також чималі шматки розпайованої землі. Власне, частина мікрорайону, який тільки-но проектують, уже забудована приватними садибами. Таких уже назбиралось на декілька вулиць.

"Частково це самовільна забудова, яка ще потребує належного оформлення, - каже начальник відділу Департаменту містобудування і архітектури Юрій Самойленко. - У період, коли землі були у власності сільської ради, не існувало ніякого детального плану території. Але для розвитку мікрорайону потрібна інфраструктура. Це не тільки дороги, які мають бути стандартизовані, а й соціальні об'єкти. Відтак, при розробці детального плану мікрорайону вимушені уже враховувати нинішній стан".

Загалом, майбутні мікрорайон розміститься на території понад 142 гектари, з яких безпосередньо під садибну забудову відвели 79,3 гектари. Окрім неї в районі мають з'явитись соціальні та торговельні заклади, а також рекреаційні зони.

"Всього буде 735 житлових будинків, де, за нашими підрахунками, проживатимуть близько 3,5 тисяч людей, - розповідає автор проекту, начальник відділу Вінницького муніципального центру містобудування і архітектури Олександр Галіброда. – Відведені також площі для будівництва амбулаторії та дитячого садочка на 220 місць. У північній частині мікрорайону розташується паркова зона".

Та відсутність належного планування виявилась не єдиною проблемою для розбудови "Східного". Ті, хто уже встиг побудуватись, нині опинились у заручниках ситуації, адже оформити своє будівництво люди не зможуть доти, поки уся земля не матиме єдиного цільового призначення – під житлову забудову. І тут уже стало питання - як переконати власників земельних паїв за відповідну компенсацію погодитись віддати свою землю для потреб мікрорайону.

"Для повноцінного проектування району це принципово, - пояснює заступник міського лови Сергій Матусяк. - Ми не можемо затверджувати рішення, не маючи комплексного використання цих земель. Не може бути, щоб в межах мікрорайону разом були і садибна забудова, і присадибне господарство, і землі для товарного сільгоспвиробництва. А відтак, потрібна стовідсоткова згода власників паїв".

На території запроектованого району опинилося 23 розпайованих ділянки. Власники цих паїв наче й не проти, адже відмова від землі передбачає отримання у компенсацію земельні ділянки, що вже підлягає під будівництво, а це – дуже хороша можливість поповнити родинний бюджет. Сьогодні землю неподалік Тяжилова, у тому числі й в межах майбутнього Східного, продають щонайменше за $1 тисячу за сотку. І це ще без належної інфраструктури. За словами сільського голови Вінницьких Хуторів Валерія Кравченка, частину паїв уже продано в середньому за 35 тисяч доларів за наділ.

"Вони відмовились від свого паю і обласне управління земельних ресурсів виділило кожному по 7-10 соток. Ось ці врізки в полі, що бачимо на схемі – це саме ці паї, де згодом виділили ділянки", - розповідає сільський голова.

Утім, лоскітливе питання грошей не посприяло швидкому вирішенню питання. Спроби дійти згоди з власниками паїв тривають уже понад рік, але на попередніх громадських слуханнях щоразу виникали суперечки.

Про порядок, за яким пайовики можуть відмовитись від землі і отримати компенсацію розповів на громадських слуханнях заступник міського голови Вінниці Сергій Матусяк:

"Якщо людською мовою, для пайовиків це буде "50 на 50", тобто власники паїв повертають землю назад державі, а міська рада, як власник земель, передає їм у власність ділянки вже з цільовим призначенням під забудову. Це буде 50% площі колишнього паю, але не однією ділянкою, бо є обмеження до 10 соток. Наприклад, з одного гектару власник отримає 5 ділянок по 10 соток на місці свого колишнього паю або поруч, які через нотаріуса має оформити на того, кого побажає. Скажімо, на дітей чи родичів".

Врешті-решт, роз'яснення переконало власників паїв і більшістю голосів - 58 з 67 зареєстрованих на слуханнях - погодили детальний план та порядок забудови території.

Щоправда, цим тільки дано старт майбутнім процедурам передачі землі. За словами Сергія Матусяка, подальше затвердження буде уже в компетенції міської ради. Це питання мають винести на сесію ради наприкінці жовтня і, в разі затвердження, люди зможуть звернутись до виконкому та землевпорядних організацій щодо подальшого переоформлення своїх наділів.

"Залежатиме від того, як швидко люди дадуть безпосередню згоду на передачу землі. Після цього зможемо увести в дію детальний план і розпочати процедуру видачі дозвільних документів. У грудні-січні, якщо все буде гаразд, можемо увести в правове поле документи на ці території", підсумував чиновник.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Вінниця

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme