Храм з крилатим минулим та вінницькі Липки: Що залишилося за лаштунками екскурсії Winniza-Stadt

"Winniza-Stadt" – маршрут, присвячений життю містян у часи німецької окупації

Храм з крилатим минулим та вінницькі Лип…

Наприкінці вересня Школа вінницького гіда презентувала вінничанам та гостям міста ексклюзивні екскурсійні маршрути, які розробили її випускники. Depo.Вінниця вирішило дізнатися, що залишається за лаштунками розповідей екскурсоводів. І якщо "Вінниця містична" розповідає про міські міфи та легенди, то "Winniza-Stadt" – маршрут, присвячений життю містян у часи нацистської окупації.

Починається екскурсія з храму Пресвятої Діви Марії Ангельської. Як розповіла співавторка маршруту, магістрантка історичного факультету Вінницького державного педагогічного університету Марія Куряча, одна з причин такого вибору – те, що з ганку костьолу відкривається вид на Старе Місто, звідки у липні 1941 року на Вінницю наступали німецькі війська.

Що ж стосується будівлі самого храму, то напередодні війни в ній містився клуб ТСОАВІАХІМу – Товариства сприяння обороні, авіаційному і хімічному будівництву, де навчалися майбутні льотчики. Сьогодні про воєнний період в історії костьолу нагадує барельєф Марцелія Високінського, який був настоятелем храму у роки Другої світової та до своєї смерті у 1959 році.

"Німці були прихильними до релігії, і діяльність храмів відновлювалася. Але священників бракувало: більшість були знищені у 1930-х роках", – каже Марія Куряча.

Загалом маршрут "Winniza-Stadt" нараховує близько 15 локацій, що знаходяться у центрі міста. Проходячи ними, екскурсанти дізнаються, зокрема, де під час окупації у Вінниці випікали хліб та який район і чому став тезкою київських Липок. "Ми йдемо звичним нам маршрутом по центру Вінниці та бачимо її під іншим кутом. Наприклад, Соборна під час окупації була Українським проспектом. Німці перейменовували вулиці, і більшість назв була українськими: вулиця Івана Мазепи, вулиця Сагайдачного, і залишилися декілька радянських назв", – розповідає екскурсоводка.

За її словами, розповідь про Вінницю періоду окупації містить багато побутових речей з життя і городян, і окупантів: де проживали німці, де розважалися, як заради них виселили мешканців цілого району.

"Картинка дуже неоднозначна. Місто одночасно і жило, і вмирало. Ми говоримо і про репресії, і про знищення євреїв, але водночас у місті вирувало культурне життя, діяв театр, ставилися і європейські п'єси, і класична "Наталка-Полтавка". Приїжджають Гітлер та Геринг, але на хроніках ми бачимо, як вінничани вільно ходять вулицями та їздять на підводах", – зазначає Марія Куряча.

Закінчується екскурсія біля Меморіалу Слави. Саме тут, де викарбувані імена близько 4 тис. вінничан, які загинули на фронтах Другої світової війни.

 

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Вінниця

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

data-matched-content-rows-num=1 data-matched-content-columns-num=4 data-matched-content-ui-type="image_stacked"