Запалити свічку, почитати спогади очевидців і скуштувати найгіршого супу: Як вінничани вшановуватимуть пам’ять замордованих голодом українців

Скорботних заходів цього року менше, ніж зазвичай, і вони не такі велелюдні, як у докарантинні часи, але кожен може вибрати свій спосіб вшанувати пам'ять жертв великого геноциду

Валентина Пустіва

У суботу, 27 листопада, в Україні скорботний день. Щороку у четверту суботу листопада в Україні вшановують пам’ять мільйонів жертв голодоморів. У ХХ столітті Україна пережила три голодомори. А от написати "українці пережили" – не можна, бо пережили не всі. Мільйони наших співвітчизників не пережили голодних років. Наймасштабнішим за кількістю людських жертв був Голодомор 1932-1933 років. Саме його нині називають геноцидом українського народу. Його жертвами в Україні стали, за різними даними, від 3,9 до 7 мільйонів людей (дослідники сперечаються, але навіть від цих суперечок стає ще більш моторошно).

Вінниччину історики називають однією з областей, які найбільше постраждали від Голодомору. Щороку в скорботні дні у Вінниці, як і в усій Україні, відбуваються заходи в пам'ять про замордованих голодом людей. Відбуватимуться такі заходи й цього року, хоч Вінниччина перебуває в червоній зоні епідемічної небезпеки. Заходів менше, ніж зазвичай, і вони не такі велелюдні, як у докарантинні часи, але кожен може вибрати свій спосіб вшанувати пам'ять жертв великого геноциду.

Поминальна акція

Сьогодні, 26 листопада, о 16:00 у Вінниці відбудеться поминальна акція біля пам'ятника жертвам Голодомору на Хмельницькому шосе. На такі акції вінничани приходять із запаленими лампадками, колосками і квітами.

Тематичні виставки

В обласній універсальній науковій бібліотеці імені Тімірязєва і в міській бібліотеці імені Бевза діють тематичні виставки книг, журнальних і газетних публікацій, наукових досліджень і методичних розробок виховних заходів.

Працівники міської бібліотеки підготували відео з виставки. 

"Непораховані 1932-1933"

У суботу, 27 листопада, у Вінниці на майдані Небесної Сотні у Вінниці з 11:00 до 12:00 усіх охочих запрошують відвідати вуличний ресторан "Непораховані 1932-1933" і скуштувати "найгіршого у світі супу".

Усіх, хто прийде на площу, пригощатимуть супом з тирси, шишок і хвої. "Це інгредієнти страви яка допомогла вижити тисячам українців. Іншої їжі у ті страшні роки 1932-1933 не було. Причина – голод який був створений штучно. Ці страви неможливо замовити сьогодні. Але можна дізнатися їх ціну – це врятовані життя сотень тисяч українців". – повідомляють організатори акції.

 Частина рецептів — родинні спогади студентів Української Академії Лідерства.

 "Непораховані з 1932" — проєкт, який створила Українська академія лідерства у партнерстві з агенцією "Gres Todorchuk PR" восени 2017 року. Вперше його реалізували під час міжнародної експедиції в Ізраїлі.

Скорботна хода 

У суботу, 27 листопада, у Вінниці відбудеться скорботна піша хода від Центрального універмагу до пам’ятника жертвам голодоморів. Збір учасників – на майдані Гагаріна близько 18.00. Після завершення пішої ходи запланований невеликий мітинг у форматі "вільного мікрофона".

Спогади очевидців 

До Дня пам'яті жертв Голодомору співробітники Держархіву Вінницької області оцифрували документи із фонду Р-6021 "Колекція документів про Голодомор 1932-1933 рр. на Вінниччині", а саме - спогади очевидців. Перегляд доступний за посиланням.

Запаліть свічку! 

Але головна скорботна акція – у серці кожної людини. Щороку у четверту суботу листопада о 16:00 десятки тисяч людей запалюють свічки пам’яті  і ставлять їх у вікні. Можна поставити й на столі, але у вікні – щоб подати приклад іншим, нагадати про акцію тим, хто в метушні міг забути про цей день, а ще – щоб відчути єднання у прагненні не дати повторитися трагедії.

Вінничанка Оксана Яцюк щороку купує свічки не тільки для себе, а й для сусідів – раптом забули. Робить це з власної ініціативи.

"Купіть свічки, які зможете, покладіть у під'їзді, а люди візьмуть. Я в торбинці чіпляю на батарею, а ви вже як вийде. Оголошення напишіть. Дехто з моїх сусідів досі переконаний, що це "жек" робить. Але не для звіту це робимо, для збереження пам'яті. В пам’ять про маленьку дівчинку, і хлопчика, і тата з мамою, і бабусю з дідусем, і дядька з тіткою, і дядину, і сваху, і братову, і сусідів і їхні родини… В пам’ять про народжених і ненароджених земляків наших, які померли від голоду, бо так вирішила радянська влада. Прошу вас, дорогі друзі і подруги, колеги і родино, долучитись і цього року до акції #свічки_сусідам. Кожен рік думаю, що добре було б і на вулиці роздавати, та хоч біля автобусної, може хто візьметься і таке зробить", – пише Оксана Яцюк на своїй ФБ-сторінці.

Запаліть свічку. Не тільки у вікні. Головне – у своєму серці. Не забувайте.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Вінниця