Що потрібно знати для навчання в Польщі. Із досвіду абітурієнтів

Що чекає вінницьких абітурієнтів на шляху до європейського диплому, коли варто розпочинати підготовку до "штурму" польських вишів і на що необхідно звернути увагу в першу чергу, - про це і не тільки з досвіду вінничан

Що потрібно знати для навчання в Польщі.…

Мрія про європейський диплом не така вже й недосяжна. 51% іноземних студентів у Польщі - українці. Щороку в польські ВНЗ вступає близько сотні вінничан. Дипломи польських вишів набувають популярності, бо визнаються у країнах Європи, а ще - це шанс для молоді пізнати європейську ментальність, відчути різницю підходів до освіти у різних країнах. Кращий вчитель - власний досвід, тож про те, як дістатись польських вишів - покроково, розкаже Вінниця.Depo.

ЗНО - не потрібне

Польські виші не визнають результати українського ЗНО. А оцінки в атестаті допоможуть лише отримати знижку на навчання і, до речі, не в усіх закладах. Безкоштовно навчатись у Польщі можуть лише власники карти поляка. Решта абітурієнтів, вже ставши студентами, мають продемонструвати здобутки і лише тоді претендувати на стипендію чи знижку. Проте, не варто покладатись на таку "халяву" при вступі - без ЗНО та іспитів. Навчатись в європейському університеті не так вже й легко - траплялись випадки, коли недолугі студенти "вилітали" з вузу і повертались додому.

Вивчення польської мови: де, як і з ким?

Багато хто хибно вважає, що польська мова подібна до української і тому особливої уваги її вивченню приділяти не слід. Мовляв, ліпше зекономити й за місяць вивчити мову на безкоштовних курсах, які зазвичай пропонують іноземцям польські університети. Однак практика показує, що за місяць неможливо набути пристойного словникового запасу і розібратись у тонкощах граматики.

"Не влаштовуйте своїй дитині стресової ситуації і розпочніть вивчення мови із курсів у Вінниці", - радить вінничанка Наталя, донька якої - першокурсниця Варшавської академії фінансів та бізнесу Vistula.

Європейська освіта для вінничан: який він - шлях до польського вишу - фото 1

На фото: 16-річну вінничанку Ольгу (зліва) проводжають на навчання у Варшаву  

Питання - коли починати вивчати мову: рік чи півроку вистачить? Все залежить від здібностей дитини і загального навантаження у школі. І, звісно, вчителя.

"Вчителя нам порадили в "Асоціації євроклубів Вінниччини". Вчити мову моя донька розпочала у лютому минулого року. Групові заняття, до 5 дітей у групі, тривали по дві години і коштували 120 гривень. Оплата скромна, враховуючи нинішні "апетити" репетиторів. Навчання тривало до середини червня. Потім - перерва і для бажаючих - тритижневий курс "інтенсив" із щоденними заняттями по п'ять годин на добу.", - каже Наталя. 

На її думку, індивідуальні заняття задорогі і менш ефективні, адже присутній у групі принцип змагальності постійно спонукає порівнювати свій рівень із іншими та сприяє "підтягуванню" результату до кращого. Також вінничанка радить не економити на інтенсивному курсі. Переконана, що це необхідність для швидкого подолання мовного бар'єру та набуття корисних навичок для адаптації дитини в чужій країні.

Оформлення документів

Перелік документів необхідних для навчання в Польщі - чималенький. Деякі довідки, дипломи та сертифікати потребують перекладу і нострифікації, щоб їх визнали у Польщі. Крім того, через "студентський бум", щоб подати документи та згодом отримати візу доведеться вистояти чималенькі черги у консульстві. Можна набратись терпіння і пройти ці бюрократичні "кола пекла" самотужки, або доручити цю справу спеціальним організаціям, звісно за гроші.

Зокрема у Вінниці функціонує проект "Доступна європейська освіта" Асоціації євроклубів Вінниччини. Саме тут послуги надаються "під ключ" - від підбору вузу та влаштування студента у польському містечку до подальшого супроводу дитини протягом першого року навчання. 

Це найавторитетніша серед вінничан організація, яка допомагає здобувати європейську освіту. Вісім років досвіду роботи із закладами освіти Польщі дозволили Асоціації сформувати свою мережу студентів-вінничан та випускників освітніх програм у кожному місті країни, що дозволяє швидко встановити необхідні контакти і надати потрібну підтримку новачку. І процедуру оформлення всіх документів - від "пакету" для отримання запрошення із вузу до оформлення студентської візи - беруть на себе. Щоправда за весь цей сервіс доведеться заплатити 1 тисячу євро. Та батьки студентів-вінничан кажуть, що воно того варте, адже потрібно бути дуже "продвинутими", щоб організувати вступ дитини у ВНЗ іноземної країни самотужки. Та навіть в такому випадку зекономити не вдасться, адже оформлення, збір документів та всі інші послуги - платні. Тож батькам, які хочуть, щоб їхнє чадо здобуло європейську освіту потрібно заздалегідь назбирати європейських грошей.  

Європейська освіта для вінничан: який він - шлях до польського вишу - фото 2

На фото: ГО "Асоціація євроклубів Вінниччини" святкує День Європи

Інтеграція у соцмережі

Оволоділи мовними азами і визначились із місцем навчання, вам - в Інтернет. В он-лайн просторі, насамперед, слід знайти сайт вашого вузу і самостійно ознайомитись із особливостями вступної кампанії. Чимало вишів пропонує російськомовну версію сайту, але часто вона містить менше інформації, ніж автентична польська сторінка.

"Напишіть адміністрації закладу і запитайте про те, що вас хвилює щодо вступу та подальшого навчання. Як правило, із відповіддю поляки не затримуються - до абітурієнтів із України відносяться із особливою симпатією", - каже Наталя.

Вона також радить "інтегруватись" у соцмережі, де у кожного університету є сторінка. Здебільшого, їх ведуть студенти. Англомовні, як правило, "тусуються" на Facebook, "наші" - ВКонтакті. Пишуть про все - студентське життя, шукають компаньйонів для спільної оренди житла, просять допомоги у підготовці до сесії, обговорюють викладачів та розважальні заклади. Тут можна проконсультуватись із щодо оформлення документів та знайти репетитора он-лайн.

"Саме в одній із соцмереж моя донька знайшла подругу із Білорусії, із якою зараз спільно знімає помешкання", - дялиться мама студенки польського вишу.

Пошук житла

Із містом майбутнього навчання дитини варто познайомитись заздалегідь: на місці вивчити мікрорайони, інфраструктуру, побачити обраний університет, гуртожитки, прорахувати щомісячний бюджет студента.

Вартість проїзду із Вінниці до Варшави коштує 550 гривень. При бажанні, можна зекономити до сотні-півтори гривень, якщо їхати через Львів - на залізничному вокзалі автобуси курсують постійно і квитки також можна забронювати онлайн. Із мінусів такої поїздки - дорога буде із пересадками і, щоб дістатись Варшави, ви витратите майже дві доби. Дехто розповідає про ще дешевші маршрути: головне - перетнути кордон і дістатись залізниці. На практиці ж йдеться про незначну економію коштів, проте, значну витрату часу.

Хостел у Варшаві обійдеться від 45 злотих (270 гривень за нинішнім комерційним курсом - авт.) на добу з людини. А бюджетний готель - від 15-20 євро з людини у двомісному номері. 

Якщо ви вирішили виховати свою дитину у "спартанському дусі" - вам у студентський гуртожиток: красива картинка на сайті вузу не завжди відповідає реальності. Фото кімнат та інтер'єру представлені до моменту заїзду студентів. А вже за два тижні їх проживання, гуртожиток стає невпізнаваним - поламані ручки дверей, розкидані речі, брудна підлога і відкручені лампочки.

"Нам із гуртожитками не пощастило - на околицях міста (дві пересадки з метро на автобус - загальний маршрут займав майже годину) пропонували частину приватного будинку з трьох поверхів. На кожному - дві кімнати на три-чотири особи, душова. Кухня - загальна, два холодильника. Загалом, у такому будиночку проживає 12-15 студентів. Хлопці і дівчата живуть разом. "Бувалі" розповідали про те, як крадуть продукти із холодильника, про неможливість вільно користуватись інтернетом та проблеми із підготовкою до занять, бо один "народ" хоче свята, інший - благає виключити світло і виспатись. І вартість гуртожитку, встановлена власниками, із якими вуз заключив угоду на розселення студентів, виявилась значно більшою, ніж оренда окремої квартири "вскладчину", - ділиться пані Наталя.

Європейська освіта для вінничан: який він - шлях до польського вишу - фото 3

"Кавалерку" - так називають однокімнатну квартиру у Польщі - у Варшаві можна зняти за ціною від 800 до 1500 злотих на місяць, в залежності від району розміщення і не враховуючи комунальні витрати. "Комуналка" - це ще додаткових 150-200 злотих. Як правило, студенти знімають такі помешкання на двох. Бюджетніше обійдеться кімната у великій квартирі - в межах 600 злотих. До того ж, інколи господарі дозволяють заселитись двом студентам і тоді оплату можна розділити на двох.
Довірити пошук помешкання можна агентствам нерухомості. Тоді розраховуйте, що потрібно сплатити комісійні за послуги - 50% вартості місячної оренди. Можна спробувати продивитись оголошення у місцевій газеті або на сайтах.

"Ми пройшли всі стадії пошуку житла власними силами, але три дні не дуже ефективної біганини по Варшаві, знову ж таки привели нас до Асоціації євроклубів Вінниччини. Буквально за день дівчата знайшли нам студентку із Одеси, яка знімала двокімнатне помешкання у потрібному нам районі і шукала на підселення двох компаньйонок", - каже вінничанка.

Можливості і перспективи

Вінничан польський диплом вабить широкими можливостями. Зокрема, Шенгенська віза дає змогу вільно подорожувати Європою. Гнучкий графік навчання (три-чотири дні на тиждень - "вихідні" від пар - авт.), дозволяють розподілити час для самопідготовки, хоббі та відпочинку. За умови успішного навчання, безкоштовно можна записатись на інший факультет та згодом отримати два дипломи з різних спеціальностей.

Програма академічного обміну "Еразмус" пропонує низку вузів в інших країнах світу, де можна "підтягнути" іноземну та отримати нові знання, враховуючи специфіку країни. За бажанням, можна навчатись англійською - польські виші працюють у європейському конкурентному середовищі і змушені надавати високий рівень знань і умінь своїм випускникам, щоб вони користувались попитом на ринку праці. Інакше, такі ВНЗ просто не "виживуть", бо не матимуть студентів.

До того ж, існує розгалужена система допомоги студентам - наукові та спортивні стипендії, можливості роботи у вільний від навчання час, знижки за успіхи у навчанні, ректорські заохочення.

Також можна спробувати отримати стипендії польського уряду для іноземців - на таку підтримку можуть розраховувати абітурієнти, у яких високий бал атестату та відмінне знання польської мови.

Якщо додати до цього приязне ставлення польських викладачів і, в цілому польського суспільства до вихідців з України, то переваги очевидні.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Вінниця

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme