Еволюція моніторів: від шкідливого випромінювання до комфортного дисплея
Зараз майже на кожному робочому столі в офісі є тонкий монітор. Але ж колись цей девайс був розміром зі старий телевізор
Сьогодні ми розповімо про етапи розвитку та зміни моніторів для ПК. Як вони прийшли до сьогоднішнього виду? Нумо згадаємо, з чого все починалося.
Монітор з електронно-променевою трубкою
Раніше вважалося розкішшю придбати монітор з плоским екраном, більшість пристроїв у квартирах та навчальних класах були з опуклим екраном, який іноді наче "фонив".
Електронно-променеву трубку винайшов Фердинанд Браун ще у 1897 році. Вона була покладена в основу створення перших моніторів. По суті, це колба з вакуумом всередині. Через шкідливе випромінювання цієї запчастини розробники шукали нове рішення для настільного монітора, адже робота за комп’ютером істотно псувала зір.
РК-монітори
Повна назва – рідкокристалічні. Саме рідкі кристали покладені в основу технології, яку застосовують для сучасних дисплеїв – це стало наступним кроком у розвитку комп’ютерної оптики, а заразом й економіки.
Для прикладу: ціна монітора в Україні починається від 1800 грн (за даними сайту eldorado.ua), та чим більше діагональ, тим дорожче монітор.
Технологія рідких кристалів має на увазі особливий стан органічних речовин, який об’єднує характерні риси кристалів та властивості рідини (текучість). Щоб вони змінювали структуру, потрібен струм. Простими словами, завдяки цій фізичній можливості РК транслюють коректне зображення. У дисплей комп’ютера вбудована плівка з такими кристалами.
Екрани стали компактними з правильною геометрією, але недоліки у технології все ж є. З часом з’являються "биті" пікселі, які перестають працювати. Виглядає це як чорні крапки по екрану, які дратують користувачів та заважають нормальному перегляду контенту.
LED-панелі
Наступним етапом у розвитку технології портативних моніторів стали Light Emitting Diode, або LED-екрани. Рідкі кристали були замінені на світлодіоди. Кожен світлодіод дорівнював одному пікселю і відповідав за передачу 1 або декількох кольорів. Світлодіодні панелі добре прижилися у зовнішній рекламі через яскравість кольору та необмежений за розміром екрана.
Але як монітор для ПК ця технологія не застосовувалася. Назва "LED-монітор" означає, що в РК-моніторі використовували світлодіоди замість лампового підсвічування. Вони теж досить яскраві, передають глибокий чорний колір та реалістичну картинку. Ще одним різновидом вважають дорогі OLED-монітори з органічними світлодіодами.
Плазма
Робота такого типу екранів можлива завдяки світінню люмінофора від УФ-променів. Для ПК плазмовий монітор зустрінеш рідко – технологія перекочувала до телевізорів. В них немає мерехтіння, відмінний кут огляду з будь-якого ракурсу та висока контрастність зображення.
Більше новин про події у світі читайте на Depo.Вінниця