Чим жила Україна: Катання на лаворах, супермісяць та ще Ленін-пірат

Україна настільки велика, що жителі одного регіону часто не знають, чим живуть їхні сусіди

Наталія Литвинова
Журналіст відділу «Життя» і ведуча блогу Depo.Кухня
Чим жила Україна: Катання на лаворах, су…

Останні зимові вихідні приберегли чимало погодних сюрпризів, проте настрій українцям це майже не псує. Навпаки, в готовності до нових випробувань країна чекає приходу весни. Детальніше про найцікавіше - в дайджесті Depo.ua.

Київ

Відчувши на початку тижня омріяне тепло, українці поскидали теплі шуби та куртки і вдягли весняні пальта. Воно й не дивно: на тижні у Києві було побито рекорд середньодобової температури повітря. Вона вперше за 139 років спостережень становила +4,6°С, що на 0,1°С вище за попереднього рекордного значення температури для цього дня у 1974 році. Проте не довго українці раділи теплу. Вже під кінець тижня за щоки знову "кусав" мороз, і містяни без ентузіазму полізли в шафи за зимовим верхнім одягом.

Столичні водії продовжують ламати шаблони. Все частіше містяни натрапляють на чемних керманичів. Деякі, чeрeз гучномовець у салоні навіть бажають пасажирам гарного настрою: так, на зупинках пeрeд відкриттям двeрeй водій автобусу №114 у мікрофон кажe: "Усім хто виходить, гарного настрою і вдалого дня". З таким зарядом позитиву можна і країну змінити!

Та є теми, які аж ніяк не наштовхують на приємні роздуми. Зокрема це стосується тарифів, які останнім часом зростають, наче гриби після дощу. Зокрема, з 1 квітня тариф на вивезення сміття в Києві пропонують підвищити більш ніж на 10%. І якщо зараз за один куб вивезеного сміття кияни мають сплачувати 159,1 гривні, то після запропонованого підвищення ця вартість буде вже 176,26 гривні. Здорожчає і послуга з вивезення великогабаритних відходів. Якщо зараз за вивезення кубометру такого сміття потрібно платити 175,82 гривні, то з 1 квітня мер хоче, щоб кияни платили 210,68 гривень. Тобто, підвищення буде одразу на 20%. Та якби киянам, та й загалом, українцям, зарплату гідну для життя зробили – тоді ніхто б болісно тему тарифів не сприймав.

Але не сміттям єдиним. Міська влада надумала підвищити ще й тарифи на світло та опалення. В КМДА зазначили, що тариф на тепло для населення зросте ще на 18,98% - з 964,19 гривні за Гкал до 1147,20 гривень за Гкал. А от тариф на електроенергію планують збільшувати в два етапи. Спершу його планують підвищити з 141,43 коп./кВтг до 175,29 коп./кВтг (на 23,94%). Термін дії цього тарифу хочуть передбачити до 1 липня 2019 року. Після цього даний тариф планують збільшити вже до 185,61 коп./кВтг (на 31,24%, порівняно з чинним зараз тарифом).

Здається, люди вже все бачили на Хрещатику, та, виявляється, ще ні. Зранку пішоходи побачили, як на сходах арки, що веде до вулиці Лютеранської, лежить роздовбана фура - точніше, її залишки - з цеглою, розкиданою навколо. Кабіна вантажівки була повністю розбита. Очевидці припустили, що за кермом не було водія, а сама фура зірвалася з гальм. Пізніше стало відомо, що водії в кабіні були, але у вантажівки відмовили гальма, і вона, зминаючи все на своєму шляху, вилетіла крутою Лютеранською прямісінько на Хрещатик.

Донбас

Путінські окупанти несподівано вирішили, що мають багато спільного з Республікою Конго, і повідомили про відкриття там свого "культурного центру". За даними підконтрольних "ЛНР" сайтів, засновником "культурного центру" "ЛНР" у Конго став "конголезький культуртрегер" Жан-Густав Мукадо Мусасі. У свою чергу, "міністр МЗС ЛНР" Владислав Дейнего висловив сподівання, що у майбутньому окупанти матимуть змогу офіційно відкрити у себе представництво Демократичної Республіки Конго.

Зарано в Маріуполі почали вкладатись у створення історичного маршруту для туристів. Одна з символічних монет-орієнтирів, вмонтованих в асфальт на маршруті "Історична прогулянка Маріуполем", була викрадена одразу після монтажу. Втрата у порівнянні з тим, що коїться на окупованих частинах Донеччини, хоч і незначна, але про такі випадки, звісно, сумно дізнаватись.

У Слов'янську вигадали, як з використати монумент Леніну. Бронзовий пам'ятник вагою у 7 тонн пропонують переплавити на 10 скульптур, які стануть арт-об'єктами. На думку містян, які вже звернулись до влади з такою петицією, нові арт-об'єкти можна розмістити у парках, скверах, площах. Це, у свою чергу, зробить місто цікавим не лише для мешканців, а й для туристів.

Львів

В той час, коли країною "гуляє" вірус кору, виявилось, що близько 13 тисяч львівських школярів мають або одне щеплення, або не мають його взагалі. Аби якось завадити розповсюдженню вірусу, управління здоров'я міськради роздало батькам бланки Інформованої згоди на вакцинацію дітей, які не мають щеплення, аби ті дали "добро" на вакцинацію. Та лише 10% батьків розуміють небезпеку і погодилися на рятівний укол. Більшість батьків говорять, що хочуть бути присутніми під час процесу вакцинації, а коли саме вони зможуть прийти, сказати не можуть. Тож у мерії закликали батьків звернути увагу на сумну статистику хворих на кір та кількість смертей, і дати дозвіл на вакцинування дітлахів.

Якщо життя сповнене яскравих подій, то чому б і не жити до ста років, тим більше, що за це можна отримати матеріальну допомогу. У цьому році на виплати одноразової допомоги для львів'ян-довгожителів у бюджеті передбачили 155 тисяч гривень і це при тому, що довгожителів зараз в місті 31 людина. Традиційно тим львів'янам, яким виповнюється по сто років, на день народження, окрім одноразової допомоги в розмірі 5 тисяч гривень, вручають ще й пам'ятну монету. Усім, хто святкуватиме 101 та більше років, також дають допомогу в розмірі 5 тисяч гривень.

Як би там не було, але "сміттєва тема" лишається однією з нагальних у місті. Депутати львівської облради хочуть розглянути ідею повернення міськраді повноважень з вивезення сміття. Проект рішення вже зареєстрований, і обласні обранці дуже сподіваються, що реалізації виборча кампанія не завадить.

Дніпро

Поряд із Дніпром у новомиколаївському кар'єрі на дно пішов величезний бюст Леніна. Спустили у воду Ілліча завзяті драйвери, які, перш ніж занурити його у глиб водойми, намалювали йому вуса, борідку та бандану, таким чином, перетворивши його на пірата.

Нейрохірурги з лікарні Мечникова провели першу в Україні операцію з внутрішньосудинного виключення аневризм судин головного мозку. Операція виконувалась через маленький прокол в стегновій артерії, і на наступний день пацієнт повернувся до нормального життя. Не обійшлось без новітнього пристрою, вкритий фосфорілхоліном - ця речовина міститься в клітинних мембранах організму і відповідає за біосумісність. Тому організм сприймає це пристрій як власні тканини і не заважає йому, як чужинцю, робити в організмі добрі справи.

Одеса

Табір "Вікторія", який у 2017 році став відомий на всю країну смертельною пожежею, влітку зможе знову прийняти дітлахів на оздоровлення. У департаменті освіти та науки кажуть, що в липні-серпні тут планують запустити першу оздоровчу зміну. Гроші на косметичний ремонт табору вже виділені, та поки не ясно, чи набереться потрібна кількість заявок на відпочинок. Чиновники заспокоюють: корпуси, де загинули під час пожежі діти, не працюватимуть.

Спостережливі одесити, як і жителі інших регіонів, на тижні милувались величезним місяцем. У вівторок 19 лютого супутник Землі найближче підійшов до нашої планети, небо було чистим, тож одесити вийшли на нічне "фотополювання". Світлини в містян виходили вражаючими, а місяць насиченого оранжевого кольору декому нагадував гігантський жовток.

У зелених мавп Одеського зоопарку на тижні народилось миле дитинча. Хлопчик-мавпеня видався досить фотогенічним, проте постійно був разом з батьками. В зоопарку є традиція: дитинчатам звірів імена дають самі одесити, тож як назвуть мавпеня стане відомо після конкурсу.

Чернівці

Судові засідання бувають різними. На одних присутні знаходяться в тотальній напрузі, а на інших буває так нудно, що навіть фігуранти справ поринають у сон. Нещодавно у Чернівцях під час судового засідання, на якому розглядалося питання поновлення на посаді екс-мера Чернівців Олексія Каспрука, останній просто заснув. Екс-голову ніхто не будив, тому слухання справи проходило під його сопіння.

Харків

Державний концерн "Укроборонпром" взяв участь у виставці і конференції із захисту IDEX-2019 в Абу-Дабі. Увагу відвідувачів привернули БТР-4МВ1 від ДП "ХКБМ ім. Морозова", авіаційні та наземні безпілотні комплекси, зокрема "Sparrow LE" та "Фантом-2", мобільний радіолокаційний комплекс охорони периметру "Харза", високоточні протитанкові ракетні комплекси "Корсар" та "Стугна", комплекс активного захисту бронетехніки "Заслін", а також інші новинки українського оборонного комплексу. Представники "Укроборонпрому" також провели перемовини із делегаціями ОАЕ, Анголи, Азербайджану та Бангладешу, а також з міжнародними компаніями щодо співпраці.

У Харкові не вщухає тарифні "розборки". 19 лютого Харківський окружний адміністративний суд за позовом активістів призупинив рішення виконкому Харківської міської ради про підняття тарифів на проїзд у метрополітені, трамваях і тролейбусах. Згідно рішення суду, що вступило в дію одразу по проголошенню, вартість проїзду у метрополітені з 20 лютого мала повернутися до 5 грн, у трамваях і тролейбусах – до 4 грн. Але у Геннадія Кернеса на рішення суду демонстративно "забили". Дійшло до того, що правоохоронці почали розслідувати невиконання службовцями мерії судового рішення про призупинення тарифів. Згодом у міськраді внесли зміни до рішень щодо встановлення нових тарифів на проїзд. Згідно з документом, до нових рішень були внесені пункти щодо "підготовки пропозицій щодо встановлення динамічних тарифів на послугу з перевезення", при цьому прописано, що тарифи на проїзд встановлені на рівні 8 грн для метро і 6 грн – для трамваїв та тролейбусів.

Чого лише не трапляється на трамвайних рейках. У Харкові на перехресті вулиці Героїв Праці та проспекту Тракторобудівників зіткнулись два трамваї. Причому один із трамваїв повертав направо, другий – наліво, а біля зупинки трамваї потужно зійшлися, неначе у гостросюжетному кіно.

Запоріжжя

У Бердянську - новий скандал. Цього разу не через каналізацію чи водопостачання, а через цвинтар. Так звана Мерлікова балка за часів Другої світової стала місцем розстрілу майже тисячі євреїв. Але нині на місці страшних подій місцеві ховають домашніх тварин. Надгробки, на яких написані імена домашніх улюбленців, з'явилися у кількох метрах від знаку, встановленого у пам'ять про загиблих, і це не могло не обурити представників єврейської громади і краєзнавців. Міська влада знає про цвинтар домашніх тварин на цьому місці, але як запобігти паплюженню пам'яті загиблих євреїв, поки не вигадали.

Не чекаючи на календарну весну, кайтсерфери вже відкрили новий сезон у Кирилівці. Щоб не змерзнути, любителі активного спорту на воді одягають гідрокостюми. Гублять знаряддя, падають у воду, знову піднімаються. Користувачі соцмереж у коментарях в один голос запитують, чи не холодно кататись у лютому. Але, судячи з відео, здається, кайтсерферам до показників термометра нема діла. Тільки драйв.

#kitefails #kitefun

Публикация от Дмитро Хазей (@dmitrokhazei)

В селі Пологи на Запоріжжі звичайнісінькі сходи у середній школі прославились на всю країну. Креативні вчителі вигадали "лайфхак": сходи перетворили на пам'ятку "Частини мови": їхні назви, питання, на які вони відповідають, та приклади перелічені прямо на сходинках. Відтак діти, які за день бігають сходами туди-сюди, одночасно вчать правила мови.

Закарпаття

На курорті Поляна, що на Свалявщині, закарпатці влаштували незвичайни чемпіонат з катання на "лаворах". Лавором закарпатці називають тазик, у який сідають та, наче на санях, котяться з гори вниз. Переможці змагань навіть отримали призи – кубки та чашки.

І сміх, і гріх: в закарпатських маршрутках деяким пасажирам, яким не вистачило нормального сидіння, доводиться їхати в салоні, сидячи на пуфіках. Це, звісно, краще, ніж стояти, але безпеку під час перевезення така новація точно не гарантує.

Хоч на календарі ще лютий і "холодрига" так просто не відступає, у Карпатах вже квітнуть крокуси. Перші диво-бутони карпатського шафрану помітили на Рожнятівщині. Місцеві тут же сфотографували квіти, немов натякаючи, що весна вже не за горами.

Вінниця

Жирні натяки про наближення весни помітили і вінничани. Містянин Віктор Перлов поділився у мережі світлинами перших підсніжників, які розквітли у самісінькому центрі Вінниці.

Наближення весни принесло у місто і еротичний скандал, у який втрапили... школярі. В одній вінницькій школі восьмикласники мали вивчити вірш місцевої поетеси Ніни Гнатюк на власний вибір. Діти обрали найкоротшу поезію, яку знайшли в Інтернеті - "Каштани", однак батьки влаштували літературно-етичні баталії, оскільки вона виявилась дещо пікантною. Попри те, що сучасні діти дуже розвинені, батьки були шоковані тим, що вивчили діти в свої 13 років.

Стоять каштанів свічі,
Як члени чоловічі,
Напружаться на вітрі —
І бризне ніжний цвіт.
І я у тому цвіті,
Як терлиця в термітті,
Молю єдине в Бога —
Ще жменьку юних літ!

Кропивницький

Історія з відрахуванням іноземних студентів міжнародного медичного факультету Донецького національного медуніверситету у Кропивницькому добігла кінця. Виконуючий обов'язки ректора медвишу Олександр Герасименко повідомив, що борг за навчання студентів погасять у найближчі терміни. Тож питання про відрахування студентів не стоїть, і на сьогодні є домовленість, що фірма, яка запрошувала їх на навчання, поетапно погасить борги.

Схоже, у цьому році Кропивницькому пощастить з фонтанами. Нa площі з фігурами пaнтеp надумали облaштувaти фонтан, причому не простий, а "сухий". Такий фонтан є не лише трендом останніх літ, а й суттєво спpощує будівельні pоботи водомеpежі. До того ж, влітку під час спеки містянам зручно під ним ходити та охолоджуватись.

Полтава

Тим часом полтавський аеропорт готовий до повноціної роботи і обслуговування перших рейсів до Єгипту і Туреччини. На кінець березня навіть запланували перший рейс "Полтава - Шарм-ель-Шейх". Спочатку він буде раз на тиждень, а з червня, коли почнеться час відпусток, вже буде двічі на тиждень. Починаючи з травня, полтавці зможуть прямим рейсами подорожувати до Анталії. На додачу в Полтавській ОДА працюють над можливістю запустити внутрішні рейси до Львова та Одеси.

Ох, вже ці полтавці! То вони геть забувають, що є сайт для подання петицій, то раптово згадують за нього і починають з маніакальною впертістю тули писати. За кілька днів до міськради подали три петиції з вимогою направити гроші, виділені на ремонт центральної вулиці Соборності, на інші потреби міста. На думку авторки однієї з петицій, суму у 162 мільйони гривень краще спрямувати на ремонти дитячих майданчиків у дворах багатоповерхівок. Автор інших двох петицій, Олексій Шаманененко, вважає, що "кругленьку" суму краще направити на ремонти житлових будинків. Петиції є, але необхідної кількості голосів підтримки жодна з них поки не зібрала.

Хмельницький

У Меджибожі археологам посміхнулась удача. Дослідники в палаці Сенявських знайшли старовинний скляний бокал-кубок, який складається з двох частин та з'єднується за допомогою різьби. Ажурні гравіровані візерунки вказують на дату - кінець XVIII - XIX ст. Жирна знахідка, як не крути!

Хмельничани на тижні зібрались на громадські обговорення щодо відновлення споруди "Народного дому" у мікрорайоні Гречани. Будинок був збудований у 1928 році на кошти польської громади. Тут були польська та німецька школи, клуб, бібліотека, а зараз нормально функціонує лише частину першого поверху, де розташований продуктовий магазин. Громада вже заручилась підтримкою Генерального Консульства Польщі у Вінниці й почала працювати над концепцією розвитку споруди. Як концептуально розвиватиметься "Народний дім" у Гречанах, архітектори обіцяють розповісти на початку квітня. Однак, кажуть, вже зараз потрібно говорити про виділення коштів на проектно-кошторисну документацію. Бо без коштів ця затія з місця не зрушиться.

Тернопіль

Не сумно живеться тернопільським підліткам. Заради розваги хлопці розмістили в туалеті свого коледжу муляж вибухового пристрою. Штучна вибухівка виглядала майже як справжня: з неї стирчали незрозумілі дроти та горів світловий діод. Через цю штуку у коледжі здійняли галас, викликали поліцію, всіх евакуювали. Незабаром 15-річних майстрів знайшли, тож смішна частина жарту закінчилася і почалася тривіальна.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Вінниця

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme