Чим жила Україна: Битва на яйцях, дієтичні соми і штурм Рейхстагу імені Шевченка

Україна настільки велика, що жителі одного регіону часто не знають, чи живуть їхні сусіди

Олекса Шкатов
Заступник головного редактора по роботі з регіонами - керівник регіональних редакцій
Чим жила Україна: Битва на яйцях, дієтич…

Тиждень був святковим, вихідним і розслабленим, але не "пустим": події в України буяли, іноді – шаленим цвітом

Київ

Столицю, розслаблену і знелюднену, адже студенти і немісцеві роз'їхалися по домах, а місцеві – по відпочинках, трошки лихоманило. А все через будівельне питання. З одного боку, мер Віталій Кличко активізувався перед Днем міста і старанно париться на своєму улюбленці – мосту через Володимирській узвіз, будівництво якого мер та його команда продавили минулого року. З іншого, в місті вибухнув інший, справді гучний скандал – 1 травня, поки киян нема, в Протасовому Яру забудовник взявся рубати ліс і ставити паркан під будівництво трьох монструозних висоток. Клаптик зеленої зони у 3,15 га був відданий приватникам ще 2007-го, в часи "Космоса" Черновецького. Минулого року, перед Днем незалежності, там спробували порубати дерева, але швидко обламалися. Цього року вже нагнали тітушок. Але кияни здаватися не збираються. Протасів Яр – надто відоме місце, тут розголос неминучий.

Тим часом, схоже, є новини по іншому будівництву – відомому, але не скандальному. Добре знаний киянами Рибальський вантовий міст на самому кінці квітня обнесли парканом та взяли під охорону. Зрозуміло, одразу були зроблені висновки, що споруду збираються демонтувати – вона давно визнана аварійною і має бути розібрана. Але поки що це скоріше чутки, ніж реальність. Що не скасовує того, що ця популярна у екстремалів та просто молоді локація незабаром зникне.

Приблизно в той же час відбулася ще одна вагома подія – після 7 років забуття відкрив двері для відвідувачів столичний Річковий вокзал на Поштовій площі. Зрозуміло, що ніякого вокзалу там вже нема: місто хочуть перетворити на модний арт-простір з виставками, кінопоказами, кальянами та фуд-кортами. Найбільше турбує питання, що буде з інтер'єрами будівлі – декоративними панно та композиціями, виконаними у стилі соцреалізму. Дирекція Вокзалу пообіцяла їх зберегти, але поки що ситуація незрозуміла, адже де-факто інтер'єри пошкоджені, причому зроблено це було в недавньому минулому, перед відкриттям.

 

І про кумедне. На столичному Голосієві кияни помітили жінку, що за старим радянським звичаєм (ах, яку країну, про…!) крала квіти з клумби. Воно зрозуміло, що державне, тобто комунальне – воно не своє, а значить, нічийне. Кияни виявилися небайдужими і дотримувалися іншої думки. Наслідок: крадійка різко осягнула всю глибину своєї моральної безодні, розкаялася і посадила щойно викопані рослини назад. Абсолютно добровільно.

Донбас

Головна тема цього тижня на окупованій частиній Донбасу – окрім, зрозуміло, періодичних спроб сепарів нарватися на неприємності та заяв олігарха-втікача Ігоря Коломойського про "громадянський конфлікт" – це видача російських паспортів. Невідомо, що там у Кремлі вигадали, але особливо обдаровані вже вишикувалися в черги. Втім, не такі вже й велелюдні, як здається по картинках (а як путінські пропагандисти вміють їх створювати, добре відомо). Місцеві не приховують невдоволення, мовляв, паспорти якщо і візьмуть, то ті, хто уїде до Росії, бо в "ДНР" життя нема. І жаліються, що Роісся-матушка більше не допомагає ліками, як раніше – традиційний святковий "гумконвой" цього року не прийшов, а хвороби ніякими квазіпаспортами не побореш.

Взагалі порівняння того, що відбувається в окупантів, і у здоровій частині України, більш ніж красномовні. На Донецькому напрямку бойовики не знайшли нічого розумнішого, ніж виставити на позиції муляжі техніки та особового складу. Наші козаки посміялися з убогих і звільнили ще шмат території, маленькими кроками просуваючись вперед і повертаючи своє. Москва пригнала на Донбас новітній комплекс орбітального придушення "Тірада-2", вочевидь, на бойові випробовування – намагатимуться завадити американським супутникам-шпигунам, що ретельно стежать за театром бойових дій. У Луганську колишній інститут культури і мистецтв імені Шевченка перетворили на Рейстаг і "взяли" його "штурмом". А в мирному Маріуполі тим часом готуються до літнього сезону і чистять акваторію від непотрібу. Щоб відпочивальники не порізалися абощо. Два світи – дві реальності.

Рівне

На Рівненщині в селі Вичівка чоловіки провели, можна сказати, бійцівський турнір. Але билися не руками-ногами, а яйцями. Крашанками. Турнір відбувається не перший раз і присвячений пам'яті спортсмена Олексія Місюри. Загалом до змагання долучилися 16 учасників, зокрема з Рівного, Києва та Одеси. Наймолодшому – 9 років. Перемогли драйв, чудовий настрій, купа жартів та запальних емоцій.

Львів

Післяпасхальний тиждень у Львові стартував традиційно – з поливаного понеділка. А це означає, що дівчатам на вулиці краще було не виходити, а якщо і виходити, то рухатися короткими перебіжками від укриття до укриття і бажано – в брезентовому костюмі. Бо на кожному розі на них можуть чатувати хлопці з відрами, баклажками та іншими ємностями, з яких можна облити. Якщо ж зустрічі не вдалося уникнути, результат відомий – дівча буде мокре до нитки (нитка теж буде мокра). На радість глядачам та фотографам. І головне, що слідом же йде поливаний вівторок, коли дівчата мають обливати хлопців, але хто про нього пам'ятає?

На початку травня Львів відзначає День міста, цьогоріч святкування припали на 3-5 травня. День народження столиця Галичини вирішила відзначати в ретро-стилі, а саме зануритися в міжвоєнні часи – 1920-1930-ті. Хоча без давніших подій теж не обійшлося – честь очолювати урочистий парад випала, наприклад, королю Данилу. З його іменем опосередковано пов'язана ще одна подія – музичний флеш-моб за участі близько ста учасників, а саме хору, оркестру та мажореток, які виконали декілька музичних композицій у стилі 20-30 років XX століття. А зробили вони це в аеропорту "Львів" імені, зрозуміло, Данила Галицького

Світлина від Міжнародний аеропорт

Дивні у декого рекорди. У Львові відправили до буцегарні 35-річного чоловіка, який скоїв 70 крадіжок. І все це – за якихось чотири місяці. Він відкривав капоти автомобілів, розбивав вікна та викрадав акумуляторні батареї, магнітофони, відеореєстратори, навігатори, ноутбуки, мобільні телефони, водійські посвідчення та інші цінні речі. Накрадене – продавав. Оце ненажерний!

І про погоду. А вона нині на Львівщині така, що Тростянцю час вчитися плавати: сильний дощ минулими вихідними перетворив вулиці міста на річки. Втім, слід визнати, що зараз подібна халепа по всій Україні. Десь дощить так, що хоч човна діставай, а де не дощить – там річки з берегів виходять. Але про це – нижче.

Одеса

Одеса цього тижня була в центрі уваги не 1 травня, як інші регіони, а днем пізніше. Зі зрозумілої причини – річниці трагічних подій на Куликовому полі 2014 року. На щастя, все відбулося досить тихо. Проукраїнські одесити вшанували своїх загиблих на Преображенській площі, проросійські – біля Будинку профспілок. Останні хотіли пустити в небо чорні кульки, але акцію дещо підкоригували українські активісти, які прийшли з червоними кульками. Але загалом обійшлося без пригод. І це тішить.

Одеса повним ходом готується до курортного сезону. Він, власне, вже почався, навіть на пляжах заступили на варту плавці-рятувальники. Вони чергуватимуть на пляжах з 6 ранку до 8 вечора. Загалом – 92 атестованих плавця на 23 рятувальних постах. Почали 1 травня, пост здадуть 30 вересня.

Про заповідну справу. На Тузлівські лимани прилетіли пелікани. І не прості, а гламурні, тобто рожеві. Загальною кількістю близько 100 дзьобів. Наукові робітники вже потирають руки і протирають оптику фотокамер. І їх можна зрозуміти.

Світлина від Ivan Rusev.

А ще команда заповіднико долучилася до створення нового Національного природного парку – Придунайська Бесарабія. До складу парку пропонують включити озера Ялпуг, Кугурлуй і Картал, а також прибережні захисні смуги. Пропозиція передбачає створення нацпарку загальною площею 45 тисяч га на території Ренійського, Болградського та Ізмаїльського районів. Екологи і науковці вірять, що їм все вдасться і новому парку бути.

Чернівці

На Буковині, наприклад, розлився Прут. Поліцейським доводиться тимчасово перекривати мости та чекати, коли пройде велика вода. Втім, вона невдовзі має спасти. Якщо не буде нових потужних дощів.

А ще в Чернівецькій області випав град, і такий рясний, що землю наче снігом вкрило. На щастя, він не був дуже крупним, тож серйозної шкоди господарствам не наробив, але молоду городину помолотив добряче. Селяни бідкаються, метеорологи розводять руками.

Харків

Кілька важливих "довготривалих" подій. По-перше, в столиці Слобожанщини триває розгляд у справі Олени Зайцевої, що спричинила жахливу аварію в центрі міста 18 жовтня 2017 року. Цього разу порушена справа проти експертів, які "не змогли" вирахувати швидкість "Лексуса" Зайцевої. Відкриття провадження домігся адвокат другого фігуранта цієї ДТП, Геннадія Дронова.

По-друге, триває суд щодо підвищення тарифів на проїзд у громадському транспорті міста. Суд завершив підготовче засідання і переходить до розгляду справи по суті. Засідання призначене на 15 травня. Активісти та прості харків'яни тримають кулаки.

Тим часом мер міста Геннадій Кернес привітав Володимира Зеленського з обранням президентом. І висловив сподівання, що із Зеленським буде легко працювати. І не тільки самому Кернесу. І що Зеленський не наробить помилок, як робила попередня команда. Які помилки зробила попередня команда Кернесу, не уточнюється.

На данном изображении может находиться: люди стоят, растение, дерево, небо, трава, цветок и на улице

Скільки років йде декомунізація, а вожді світового пролетаріата досі підглядають з українським народом. Хто – з кущів, а хто і відверто. У селі Залінійному в Зачепилівському районі, приміром, демонтували Карла Маркса, який звисока дивився на місцевих селян, мовляв, от люди, не розуміють всієї геніальності його задумів. А докупи прибрали і радянський герб з пам'ятника прикордонникам.

Свій потужний в несок у справу тотальної декомунізації зробив і Завод імені Малишева. Він відновив партію танків "Булат" для української армії. А є броня – буде і декомунізація. Донбас і Крим, он, ніяк не дочекаються.

Дніпро

Найкращу першотравневу демонстрацію влаштували у Дніпрі, тому що без "де-": в місті відбулася Монстрація. Організатори акції переконані, що слід відходити від політичних лозунгів на 1 травня, більше посміхатися і весело проводити час. І сперечатися з ними якось не виходить.

Хоч іноді, але це стається – бойовика "ДНР" Рафаеля Лусваргі, який приперся вбивати в Україну аж з самої Бразилії, засудили до 13 років позбавлення волі. Мало, звісно ж, але краще так, ніж ніяк.

Невідомо, хто в кого вчиться, Дніпро у Києва чи Києв у Дніпра – а може, і там, і там приклад беруть з Одеси чи Харкова – але і там, і там старовинні будинки зносять, аж пил стоїть. Днями в центрі Дніпра перетворили на купу цегли пам'ятку архітектури – будівлю лікарні Червоного Хреста, пам'ятки архітектури місцевого значення архітектора Георгія Панафутіна. Бо навіщо місту історія, якщо забудовника потрібні нові "метри"…

Запоріжжя

Цього тижня Запоріжжя гульбенило, трохи мітингувало і шушукалося. Гульбенили на фестивалях: то фарбували один одного в яскраві кольори, то слухали джаз – Zaporizhzhia Jazzy цього року назбирав 60 тисяч глядачів, а це чимало.

Мітингувало, зрозуміло, на перше травня. В місті відбулося одразу дві акції. Одна – незаконна, влаштована комуністами: під червоними прапорами і з запрошеннями на "Бєссмєртний полк".  Друга – законна і цілком цивільна, влаштована профспілкою залізничників: з музикою, танцями, кашею з величезного казана і без жодного мракобісся.

А шушукалися вже під кінець тижня, коли містом поповзли чутки, що міського голову Володимира Буряка шпиталізували із інфарктом. В міськраді останнє не підтвердили, хоч і погодилися, що в міського голови погіршилося здоров'я. Але запевнили, що вже за кілька днів він знову буде на роботі.

І трохи новин з області. В Мелітополі ніяк не запустять патрульну поліцію. А все тому, що патрульними ніхто не хоче працювати. Як не кличуть копи в свою "дружну сім'ю", ніхто не хоче поповнювати їхні ряди, а запуск патрульної поліції постійно відкладається: спочатку мав бути 1 січня, потім 1 березня, згадом 1 квітня, а тепер вже й невідомо, коли.

Закарпаття

Закарпаття – це регіон-свято. Навіть першого травня там вранці збираються не для того, щоб згадати ковбасу по 2-20 під червоними прапорами, а приготувати і нагодувати. Смачнючий Фестиваль боґрачу відбувся на закарпатській Берегівщині вже всьоме. Розпочали о 6 ранку. Об 11 дегустувати і нахвалювати (тобто судити, бо ж із серйозними обличчями) вже взялося суворе журі. Кожен учасник намагався здивувати. І, напевне, був переконаний, що вже хто-хто, а він робить найкраще, найправильніше і найсмачніше.

Великодні вихідні вже привели до Закарпаття тисячі туристів. Зрозуміло, що мукачівський замок Паланок не лишився без уваги – та й не могла перлина регіону опинитися забутою. І це тільки початок сезону. Що ж, хай гостей ще буде багато, і хай вони приїдуть ще не раз.

А тим часом в Карпатах досі точиться боротьба весни і зими. В горах хурделить, верхівки досі вкриті снігом. На горі Піп Іван 2 травня, поки внизу гуляли, веселилися, пили вино і раділи теплу, було морозно і сніжно. І по-своєму гарно.

Якщо хтось буде на Закарпатті навесні і побачить дерево, прикрашене кульками і яскравими стрічками, то це – травневе дерево. Його можна побачити і на балконі, але частіше, звісно ж, біля воріт, щоб з вулиці видно було. В ромському кварталі чи таборі таких дерев може бути ціла вулиці. Бо встановлюються вони біля будинків, де живуть дівчата, і є символами чистоти, поваги, любові і краси.  Така от давня і гарна традиція.

Тернопіль

В Дніпрі засудили путінського терориста Лусваргі, а на Тернопільщині постановили відправити за грати ще одну поплічницю бойовиків – 35-річна жителька Луганщини отримала 8 років за "геройства" на користь "ЛНР". Одна біда: вирок винесено заочно, а щоб запроторити любительку руського міра на до в'язниці, її ще треба зловити…

Хмельницький

Засипає градом Буковину, хурделить в Карпатах, заливає Львівщину дощем, а Поділля – Збручем з притоками. Відома річка, що досить часто в історії ставала кордоном та й зараз розділяє Хмельницьку і Тернопільську області, набрала весняні води і вийшла з берегів. І це вже вдруге за сезон, причому цього разу ще більше, ніж попереднього. Свідки кажуть, що Збруч аж розвернувся і йшов в інший бік, показали весняний характер і річки Тарнорудка, Рудка та Шукайвода, підтопивши двори та городи.

Поганий бізнесмен вийшов з 35-річного мешканця села Клубівка, що на Ізяславщині. Він позичив у знайомої односельчанки 40-літрову каструлю для збереження березового соку, обіцяв повернути, а сам посудину… продав. І хай би за якісь серйозні гроші, а так – за 50 гривень віддав, хоча ціна їй – 880 грн. Хтось добряче купив, а чоловік отримав 3 роки за гратами. Але не тільки за каструлю – він і до неї мав непогашену судимість. Ну от, "добрав".

"Я не міг пропустити цієї можливості, коли побачив як промені сонця, пробиваючись крізь хмари, падають на Стару Фортецю", - написав на своїй сторінці столичний блогер і журналіст Максим Голубев, виклавши дивовижні світлини найвідомішої фортеці України. І тут слова зайві. Можна просто дивитися і милуватися.

Кропивницький

На Кропивниччині погода вирішила не топити, як в інших регіонах, а проявила себе несподівано – пройшовшись невеличкий смерчем. Дивовижне явище спостерігали у селі Злинка, що у Маловисківському районі. Тайфун пронісся околицями села, нічого не зруйнував, нікого не травмував. Тільки здивував. І трошки налякав, звісно ж…

Дієтичного сома взявся вирощувати фермер у Павлиші Онуфріївського району. Незрозуміло, чим місцеві соми не догодили, але дієтичним виявився їхній африканський брат. М'ясо гіпоалергенне, в ньому багато білку, пояснює власник господарства. Годують рибин азовською тюлькою. Виростає така "тушка" до п'яти кілограмів. Продається недорого – по 70 грн/кг. По всій Україні реалізовується вже 50 тон риби. Таке от сомозабезпечення.

Вінниця

Мала піти на шашлики, а відправилася на реабілітацію: на Вінниччині зоозахисники врятували від смерті юну косулю. Тваринка вийшла до одного з дворів у селищі Стрижавка, місцеві мешканці зоозахисникам, ті приїхали, але від рогатої вже й слід простив. "Хтось забрав" і "повезли на шашлики". Підключили поліцію, стали шукати – і знайшли в багажнику машини на виїзді з Вінниці. Зв'язану і вже зі спиленими по живому рогами. Тварину забрали до реабілітаційного центру, провели обстеження і з'ясували, що косулю, ймовірно, збив автомобіль. Але з нею все буде гаразд: її підлікують і випустять на волю.

На Харківщині "сковирнули" Маркса, а у Вінниці активісти вимагають знести погруддя "божевільного соратника Леніна". І це не алегорія: Петро Запорожець, навколо розгорілися пристрасті, дійсно був соратником Ілліча і дійсно під кінець свого короткого 32-річного життя "з'їхав з глузду" і, зокрема, лікувався в київські Кирилівській психлікарні. Активісти вимагають декомунізації. Кажуть, їм відмовляють, бо помер Запорожець ще в 1905-му, до Жовтневого перевороту. Поки що все обійшлося палкими промовами і запаленими фарами. Що буде далі – покаже час.

Полтава

В Полтаву прийшло літо. По погоді цього, щоправда, не скажеш, але раз комунальники фонтани увімкнули, значить, сумніві бути вже не може. Тому що порядок має бути, а не примхи природи.

Нетривалим виявилося останнє засідання Полтавської облради: депутати хтіли почути звіт голови Олександра Біленького. Мовляв, куди гроші пішли, але спочатку оголосив перерву, поки не наведуть лад, бо трибуну заблокували. А потім спробував був запустити сесійний процес, знову "нарвався" на спротив, після чого оголосив, мовляв, от результати перевірки Держаудитслужби, порушень не виявлено, всім дякую, зі святами і до побачення. І пішов під вигуки "ганьба". Таким чином сесію тривала дай боже, щоб годину-півтори. Так би вони зарплату отримували, як працюють…

Любителям прекрасного на замітку: хто не встиг на цвітіння в Ужгороді та Мукачеві, має запасний варіант – Полтаву. Сакурова алея тут геть молода, адже висаджена минулого року. Але незабаром дерева, а їх тут 30 штук, підростуть і стануть справжньою прикрасою міста. Та вони, власне, і вже є прикрасою.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Вінниця

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme