Під знаком милосердя: Як Червоний Хрест виконує свою гуманітарну місію на Вінниччині

Місія Червоного Хреста полягає в тому, щоб захищати життя й гідність людей, які постраждали через збройні конфлікти та інші ситуації насильства, і надавати їм допомогу

Валентина Пустіва

„У темні часи добре видно світлих людей"… Війна в Україні яскраво показує, хто є хто. І світлих людей в Україні намагато більше, ніж темних. Доведено. 

Вінниччина приймає тисячі переселенців. Їм допомагають волонтери, окремі небайдужі люди, а також благодійні організації, найбільша з яких – Товариство Червоного Хреста України. Місія Червоного Хреста полягає в тому, щоб захищати життя й гідність людей, які постраждали через збройні конфлікти та інші ситуації насильства, і надавати їм допомогу. Серед таких людей – ті, хто втратив домівку або змушений покинути її, рятуючи своє життя і життя дітей. 

Про те, як жителі Вінниці і Вінниччини миттєво відгукнулися на заклик допомагати переселенцям,  журналістці Depo.Вінниця розповідає голова Вінницької обласної організації Товариства Червоного Хреста України Сергій Глухенький.

"Я знаю, що в нас люди милосердні й добрі, бачив не раз це під час стихійних лих, різних пожеж і епідемій. Але під час великої біди люди гуртуються ще більше, хоч у мирний час можуть сваритися, з’ясовувати стосунки, якусь неприязнь висловлювати. Але коли біда – ми об’єднуємося, хоч, звісно, бувають винятки. І коли в перші дні після вторгнення росії в Україну ми опубліквали звернення про збір необхідних для переселонців речей, їх принесли стільки, що ми не могли пройти до своїх кабінетів – усе було заставлено ящиками і пакетами. Відгукнулися підприємці", –  розповідає Сергій Глухенький. 

Але мало зібрати все це, його ж треба сортувати і доставляти у місця призначення. Потрібні руки і транспорт. 

"Відгукнулися волонтери. Не можу сказати, скільки саме, кількість людей, які допомагають, щоразу змінюється, приходять люди в різний час і для різних завдань. Хтось приходить на годину, а хтось на цілий день, хтось щодня, а хтось – коли є трохи вільного часу. Це все не головне. Одні сортують принесене й привезене, інші везуть біженцям, ще хтось видає речі тим, хто приїздить за цим усім самостійно. Але мушу наголосити - ми не проводимо розміщення біженців, тому прошу не звертатися до нас за цим. Це роблять окремі волонтерські групи, а ми  – ні, стараємося розподіляти функції, щоб не дублювати їх". Ми ж збираємо і доставляємо в місця поселення біженців (у Вінниці, зокрема, – це сім ПТУ) продукти, засоби гігієни і речі першої необхідності. На залізничному вокзалі теж допомагаємо біженцям, особливо з дітьми. У  перші дні діти на вокзалі в дитячі кімнаті спали на підлозі, то ми привезли матраци, – була в нас така можливість. Ми отримуємо гуманітарну допомогу і від Міжнародного комітету Товариства Червроного Хреста і Червоного Півмісяця і від комітетів ТЧХ окремих країн. Зараз кожен старається робити те, що може, але важливо координувати дії, щоб не вийшло, що десь густо, а десь пусто.  Гендиректор Національного комітету Товариства Червоного Хреста України Максим Доценко зустрічався з головою Вінницької ОДА Сергієм Борзовим для координації дій. Ми змогли підтримати внутрішньо переміщених осіб, які приїхали до нашого міста (каремати, постільна білизна, одяг, продукти, засоби гігієни, памперси, одноразовий посуд), тероборону - спальні мішки, ліки, продукти; КПП (термобілизна, одяг), потерпілих від війни людей в інших регіонах (одяг ,взуття, засоби гігієни, памперси, постільна білизна, одноразовий посуд). Просимо благодіййників стежити за нашими повідомленнями і уточнювати потреби. Завжди потрібні продкути тривалого зберігання, ліки (уточнювати) і засоби гігієни. Потреба у взутті й одязі є не завжди, просимо уточнювати", – додає голова обласної організації ТЧХ.

Але координація дій потрібна не лише в наданні гуманітарної допомоги. Під час зустрічі Максим Доценко і Сергій Борзов говорили про створення мобільних медичних бригад у Вінницькій області. Це "швидкі допомоги" із діагностичним обладнанням, де б мали можливість зробити аналіз на цукор, зробити УЗД. Як зауважив Борзов, це б розвантажило "первинку" у місцях розташування переселенців, щоб вони мали доступ до медичнийх послуг, але при цьому не перевантажували лікарів, адже Вінниччина приймає поранених бійців. 

Ще один важливий напрям роботи Червоного Хреста, який знову став дуже актуальним, – пошук зниклих родичів. 

"У багатьох жителів Вінниччини є родичі в гарячих точках країни або чиїхсь діти (батьки, брати, сестри) перед самим вторгненням росії поїхали, наприклад, у Маріуполь, на Чернігівщину, Сумщину, Хресонщину і тепер не виходять на зв’язок, їхня доля невідома.  Червоний Хрест має Службу розшуку, і до нас уже звертаються люди, які шукають зниклих рідних. Розшук – це, звісно, процес не одного дня, але якщо хтось із рідних зник, заявку в Червоний Хрест слід подати, організація має знайний досвід у цій справі і випробуваний механізм пошуку", – повідомив Сергій Глухенький. 

Ще один постійний напрям роботи Червоного Хреста – тренінги з надання першої допомоги. Досвідчений інструктор Юрій Марценюк разом з волонтерами проводить такі треніги вже кілька років, а тепер попит на такі заняття значно зріс. Фото нижче – ще з мирних часів.

Тепер відбуваються й інші тренінги – червонохрестівці вчаться самі і навчають іншх надавати писхологічну допомогу переселенцям. Це дуже важливо для людей, які змушені втікати з гарчих точок, а особливо для тих, хто втратив домівку назавжди. 

Звертатися з пропозиціями і запитаннями щодо співпраці з Червоним Хрестом (одноразової чи тривалої) слід в офіс обласної організації ТЧХ:  м. Вінниця, вул. Грушевського, 12 з 9:00 до 18:00 щоденно, тел. 093-947-42-34, 093-630-50-75. 

За цією адресою під знаком милосердя працює невеличкий колектив, який збирає навколо себе десятки, сотні, а в разі гострої потреби й тисячі небайдужих людей. Долучайтеся до цього гурту – корисним може бути кожен: грішми, руками, автомобілем, банкою консервів, кілограмом борошна чи шматочком мила.  Разом переможемо!

Реквізити для фінансової допомоги:

ГО ВООТЧХУ

Код отримувача:

02940109

Рахунок отримувача:

UA573026890000026001060509725

Назва банку:

ВIННИЦЬКА ФIЛIЯ АТ КБ "ПРИВАТБАНК"

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Вінниця